Trwa ładowanie...

Elektrostymulacja ucha pomoże w leczeniu chorób wieku starczego

Nadciśnienie, problemy ze snem czy migotanie przedsionków – to problemy zdrowotne, z którymi boryka się większość osób w podeszłym wieku. Z pomocą przychodzą najnowsze odkrycia naukowe. Okazuje się bowiem, że elektrostymulacja ucha może nie tylko opóźnić choroby wieku starczego, ale też wydłużyć nam życie.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

1. "Łaskotanie" ucha leczy

Elektrostymulacja stosowana jest zewnętrznie do spalania tłuszczu, regeneracji uszkodzonych mięśni czy rozbicia cellulitu. Doskonale dotlenia skórę, zmniejsza dolegliwości bólowe czy przyśpiesza produkcję kolagenu. Naukowcy odkryli jednak, że elektrostymulacja może działać na nasze ciało jeszcze w jednym zakresie. To ochrona organizmu przed chorobami wieku starczego.

Stosowanie kontrolowanej elektrostymulacji ucha może poprawiać równowagę metaboliczną organizmu i zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób wieku starczego – wynika z najnowszych badań opracowanych przez brytyjskich naukowców skupionych wokół uniwersytetów w Leeds i Glasgow. Dowiedli oni, że delikatne "łaskotanie" ucha falami prądu elektrycznego wpływa pozytywnie na działanie całego organizmu.

2. Przech ucho do mózgu

Jak to działa? Dokładnie chodzi o pobudzanie przylegającej małżowiny usznej łączącej się z nerwem błędnym. Ten jest natomiast najdłuższym z nerwów łączących mózg z innymi częściami ciała. Zapewnia bezpośrednie połączenie mózgu z jelitami i współdziała z współczulnym układem nerwowym. Układ współczulny jest połączony ze przywspółczulnym układem nerwowym tworząc autonomiczny system nerwowy, regulujący różne funkcje organizmu, takie jak: oddychanie czy tętno. Stąd badacze doszli do wniosku, że stymulowanie tego układu wpłynie korzystnie na takie problemy jak: stan zapalny, nadciśnienie krwi czy problemy psychiczne, np. walkę z lękiem.

W pracy naukowej opublikowanej na łamach czasopisma Aging twierdzą, że starzenie się człowieka wiążę się ze stratą równowagi układu przywspółczulnego i współczulnego. Zdaniem wielu specjalistów właśnie ta nierównowaga odpowiada za rozwój i podatność na problemy zdrowotne osób starszych.

Dowiedz się też jakie są choroby wieku dojrzałego

3. Elektrostymulacja mózgu bez implantów

Zabiegi elektrostymulacji były już stosowane, ale do tej pory wymagały ona interwencji chirurgicznej i wszczepienia małych elektrod na przykład w szyję. Dzięki elektrostymulacji małżowiny usznej zabieg będzie można wykonywać bez potrzeby stosowania implantów. Badacze swoją innowacyjną metodę nazwali "przezskórną stymulacją nerwu błędnego".

- Ucho jest bramą, przez którą możemy wejść i działać nad poprawą równowagi metabolicznej bez konieczności przyjmowania leków czy korzystania z różnego rodzaju inwazyjnych zabiegów – mówi szefowa zespołu badawczego Beatrice Bretherton, która stawia śmiałą hipotezę, że stymulacja układu nerwowego może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie. Zdaniem naukowców może również zapobiegać rozwojowi niektórych chorób, takich jak: nadciśnienie, choroby serca czy migotanie przedsionków.

Badacze odkryli, że już dwutygodniowa stymulacja ucha wpływa pozytywnie na poprawę równowagi w układzie nerwowym.

- Uważamy, że wyniki naszego badania to wierzchołek góry lodowej – twierdzi Beatrice Bretherton. – Cieszymy się, że możemy dalej badać efekty tej stymulacji i odkryć potencjalne długofalowe korzyści ze stosowania naszej metody – dodaje.

Poznaj naturalne sposoby na poprawę samopoczucia

4. Poprawa samopoczucia i jakości życia

Teza badaczy jest naprawdę śmiała. Twierdzą oni, że stymulacja ucha może wpłynąć na zmniejszenie śmiertelności, zapotrzebowania na leki czy opiekę medyczną osób starszych.

Co więcej, naukowcy zaobserwowali, że uczestnicy, którzy mieli największe zaburzenia równowagi autonomicznego układu nerwowego w punkcie początkowym, skorzystali najbardziej na terapii „łaskotania” ucha, ponieważ zauważyli najbardziej znaczącą poprawę samopoczucia.

- Jesteśmy pewni, że stymulacja ucha może mieć ogromny wpływ na ludzkie życie – podsumowują badacze.

Zobacz też: Niesamowite właściwości kolendry - naukowcy docenili medycynę ludową!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.