Artykuł zweryfikowany przez eksperta:
Lek. Krzysztof Majdyło
Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?
Pogryzienia przez kleszcze są nieprzyjemne. Nie to jest w nich najgorsze. Takie pogryzienia mogą wywołać poważne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego w poniższym artykule dowiesz się, jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze...
- Jeśli idziesz do lasu, miej na sobie kapelusz, długie spodnie i bluzkę z długim rękawem włożoną w spodnie. Im mniej twojego ciała jest odkryte, tym lepiej.
- Na kleszcze działają specjalne preparaty przeciw kleszczom. Na dekolt, dłonie i wszelkie odkryte części ciała nanieś specjalny preparat odstraszający owady. W aptece znajdziesz ich różne rodzaje. Uważaj na usta i oczy podczas nakładania preparatu!
- Aby uniknąć pogryzienia przez kleszcze - nie wchodź w gęste zarośla. Staraj się trzymać wydeptanych ścieżek. Kleszcze mogą czekać na ofiarę nie tylko na drzewach, ale także w krzakach.
- Po każdym wyjściu do lasu dokładnie obejrzyj, czy na ciele nie znajdziesz kleszcza. Zwróć szczególną uwagę na zgięcia kolan i pachwiny. Takie miejsca są szczególnie lubiane przez kleszcze, gdyż skóra jest tam bardzo cienka.
- Uważaj także na domowe zwierzęta, które spędzają czas na powietrzu (nawet jeśli wypuszczasz je od czasu do czasu). Kleszcze mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi.
- Jeśli znajdziesz na swoim ciele kleszcza - jak najszybciej go usuń. Pamiętaj! Jeśli szybko wyciągniesz kleszcza, możesz uniknąć zakażenia chorobami, które przenosi.
- Częste używanie środków odstraszających owady u dzieci może być dla nich niebezpieczne. Codzienne używanie nie jest zdrowe także dla dorosłych.
- Jeśli ślad po kleszczu puchnie, lub wokół pogryzienia przez kleszcza pojawi się wysypka - zgłoś się do lekarza.
- Jeśli znajdziesz kleszcza dzień lub więcej czasu po pogryzieniu - także idź do lekarza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.