Trwa ładowanie...

Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?

Pogryzienia przez kleszcze są nieprzyjemne. Nie to jest w nich najgorsze. Takie pogryzienia mogą wywołać poważne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego w poniższym artykule dowiesz się, jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

 • Jeśli idziesz do lasu, miej na sobie kapelusz, długie spodnie i bluzkę z długim rękawem włożoną w spodnie. Im mniej twojego ciała jest odkryte, tym lepiej.
 • Na kleszcze działają specjalne preparaty przeciw kleszczom. Na dekolt, dłonie i wszelkie odkryte części ciała nanieś specjalny preparat odstraszający owady. W aptece znajdziesz ich różne rodzaje. Uważaj na usta i oczy podczas nakładania preparatu!
 • Aby uniknąć pogryzienia przez kleszcze - nie wchodź w gęste zarośla. Staraj się trzymać wydeptanych ścieżek. Kleszcze mogą czekać na ofiarę nie tylko na drzewach, ale także w krzakach.
 • Po każdym wyjściu do lasu dokładnie obejrzyj, czy na ciele nie znajdziesz kleszcza. Zwróć szczególną uwagę na zgięcia kolan i pachwiny. Takie miejsca są szczególnie lubiane przez kleszcze, gdyż skóra jest tam bardzo cienka.
 • Uważaj także na domowe zwierzęta, które spędzają czas na powietrzu (nawet jeśli wypuszczasz je od czasu do czasu). Kleszcze mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi.
 • Jeśli znajdziesz na swoim ciele kleszcza - jak najszybciej go usuń. Pamiętaj! Jeśli szybko wyciągniesz kleszcza, możesz uniknąć zakażenia chorobami, które przenosi.
 • Częste używanie środków odstraszających owady u dzieci może być dla nich niebezpieczne. Codzienne używanie nie jest zdrowe także dla dorosłych.
 • Jeśli ślad po kleszczu puchnie, lub wokół pogryzienia przez kleszcza pojawi się wysypka - zgłoś się do lekarza.
 • Jeśli znajdziesz kleszcza dzień lub więcej czasu po pogryzieniu - także idź do lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Krzysztof Majdyło
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza