Kleszcze u ludzi

Kleszcze to malutkie roztocza pasożytnicze. Wywołują one groźne choroby odkleszczowe, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Bytują w lasach, wysokich trawach, nad jeziorami. Kleszcze bezboleśnie wgryzają się w ciała ludzkie i zwierzęce. Ślady po kleszczu są prawie niezauważalne. Pajęczaki przenoszą wirusy i bakterie wywołujące zakażenie. Jeżeli po kleszczu pokaże się rumień, należy zgłosić się do lekarza. W jaki sposób ustrzec się przed pajęczakami i jak sobie radzić gdy kleszcz już się wgryzie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kogo atakują kleszcze?

Zwierzęta są najbardziej narażone na kleszcze. Zaraz po nich lokalizują się ludzie. Krew ludzka i zwierzęca umożliwia kleszczom wzrastanie i rozwój. Kleszcze żerują od marca do listopada. W tym czasie lepiej unikać miejsc, w których występują. I tak lepiej nie chodzić po obrzeżach leśnych, po bocznych i wąskich ścieżkach, uważać podczas spacerów pod drzewami. Wbrew potocznie głoszonym opiniom kleszcze najczęściej bytują w wysokich trawach, na gałęziach drzew dlatego często ich ukoszenia lokalizują się w okolicy podkolanowej, okołopachwinowej. Szczególnie łatwo „wskaują” na jasne tkaniny. Obrzeżki żerują na gołębiach. Jeżeli nie mogą się żywić ich krwią, wówczas wędrują do siedzib ludzkich. Do mieszkań wchodzą przez otwarte okna i drzwi balkonowe, a także przez kratki wentylacyjne. Potrafią przyczaić się w szparach w podłodze, pod parapetami, pod boazerią na ścianach, a także pod tapetami. Obrzeżek, w odróżnieniu do innych kleszczy jest aktywny jedynie nocą. Wrato znać wszytskie mechanizmy kąszenia przez kleszcze, by móc się chronić przed ukąszeniami kleszczy.

Miejsca na ciele, w które wgryza się kleszcz

Kleszcze wędrują po ciele człowieka czy zwierzęcia w poszukiwaniu dogodnego miejsca do wkłucia. Lubią miejsca, w których naskórek jest cienki i wilgotny. Po spacerze należy szczególnie dokładnie obejrzeć skórę za uszami, na granicy włosów, pod kolanami i pachwinę.W razie ukąszenia należy umiejętnie usunąć kleszcza.Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne. Ślad po kleszczu jest niewielki. Podczas wgryzania kleszcz wstrzykuje substancje znieczulającą. Dzięki temu ofiara nie czuje bólu, a kleszcz może wgryźć się dość głęboko.

Jakie choroby wywołują kleszcze?

Kleszcze są odpowiedzialne za różne choroby. Do najczęstszych należy borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Rumień po kleszczu jest pierwszym objawem rozwijającej się choroby. Ugryzienie kleszczawywołuje też inne objawy: grypopodobne, naciek limfatyczny, potem pojawia się stan przewlekły.

Jak się chronić przed kleszczami?

• Unikajmy miejsc, w których kleszcze żerują.

• Na spacery chodźmy w godzinach najmniejszej aktywności kleszczy, tzn. W godzinach południowych.

• Spacerujmy środkiem ścieżki, nie chodźmy po gęstych zaroślach i obrzeżach.

• Na wyprawę do lasu ubierzmy się odpowiednio. Nałóżmy długie spodnie i bluzę, a na głowę czapkę.

• Używaj preparatów od kleszczy.

• Po powrocie ze spaceru warto obejrzeć dokładnie ciało, szczególnie miejsca za uszami, pod kolanami, na obrzeżach włosów i pachwiny.

• Wkłutego kleszcza można usunąć pęsetą. Nie wolno go niczym smarować. Należy chwycić jego odwłok tuż przy skórze i energicznie wyciągnąć.

Zaszczep się. Prifilaktyka szczepień chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

W przypadku gdy zauważymy rumień należy zgłosić się do poradni chorób zakaźnych w celu weryfikacji i wdrożenia leczenia. Powikłania, szczególnie stawowe, nieleczonej boreliozy są bardzo poważne. Szczególnie osoby narażone, których zawód związany jest z częstym przebywaniem na łąkach, w lesie, czyli leśnicy, rolnicy oraz osoby aktywnie spędzające czas wolny w lesie powinny kontrolować okolice podatne na ugryzienie przez kleszcze.

Monika Miedzwiecka, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
  • Buczek A. Choroby pasożytnicze - epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0

Źródła zewnętrzne

Kleszczowe zapalenie mózgu

Komentarze (1)
~Weronika
~Weronika ponad rok temu

Mam problem bo znalazłam kleszcza koło pachy :/ ... No i nie świadomie probowałam go wyciągnąć gołymi rękami i pękł ... Niewiem co zrobić bo nie umiem go wyciągnąć a boje sie że coś sie złego stało tzn jakaś choroba zakaźna

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 5 godzin temu

2

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 18 godzin temu

4
Artykuły Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest to ostra wirusowa choroba zakaźna, która występuje w różnych postaciach klinicznych i dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Chorobę wywołuje flawirus. W Europie...

Profilaktyka boreliozy

Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?

). Kleszcze mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi. Jeśli znajdziesz na swoim ciele kleszcza - jak najszybciej go usuń. Pamiętaj! Jeśli szybko usuniesz (...) Pogryzienia przez kleszcze...

Profilaktyka boreliozy

Preparaty przeciw kleszczom

Preparaty przeciw kleszczom

. Choroby ludzi i zwierząt przenoszone przez kleszcze Babeszjoza - groźna choroba zwierzęca, często śmiertelna u psów. Niektóre z objawów przy ostrym (...) Preparaty przeciw kleszczom pomagają uchronić...

Sprawdź ryzyko chorób

Kobieta zaraziła chorobą odkleszczową od swojego kota

Kobieta zaraziła chorobą odkleszczową od swojego kota

Kolejny przypadek śmierci z powodu ukąszenia kleszcza. Tym razem chodzi o doniesienia z Japonii. Japonka zmarła w wyniku choroby odkleszczowej po 10 (...) dniach walki. Sprawcą okazał się zarażony kot, który ją ugryzł. Media codziennie...

Poród kleszczowy

Poród z zastosowaniem kleszczy położniczych

Poród z zastosowaniem kleszczy położniczych

Poród kleszczowy - ilustracja z XVII-wiecznego podręcznika Williama Smelliego. Współczesne kleszcze położnicze niewiele różnią się budową, a zasada ich działania jest taka sama.

Nowotwór kości

Przełom w diagnozie raka kości

Przełom w diagnozie raka kości

z tym, że zwierzęta te reagują na chorobę podobnie jak ludzie, wyniki badań przysłużą się leczeniu ludzi.