Usunięcie grasicy
Usunięcie grasicy polega na jej chirurgicznym wycięciu. Grasica znajduje się w górnej części klatki piersiowej, za mostkiem. Jej usunięcie jest stosowane w leczeniu miastenii, choroby charakteryzującej się osłabieniem mięśni szkieletowych ciała. Grasica jest częścią układu hormonalnego i uczestniczy w kontroli wzrostu komórek T we wczesnym okresie życia. Wycięcie grasicy może być również wykonane ze względu na obecność guza grasicy.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Zabieg usunięcia grasicy
Zabieg usunięcia grasicy inaczej nazywany jest tymektomią. Obecnie w leczeniu miastenia gravis stosuje się zabieg rozszerzonej tymektomii, który polega na usunięciu całej grasicy wraz z otaczającą tkanką śródpiersia. Dostęp operacyjny może być różny, stosuje się całkowitą lub częściową sternotomię podłużną, ponadto stosowany jest dostęp do grasicy z cięcia szyjnego oraz dostępy łączone.
Aktualnie odchodzi się od metod inwazyjnych na rzecz małoinwazyjnych, wykorzystujących narzędzia endoskopowe i wideoskopy. Mało inwazyjne metody operacyjne zapewniają lepsze efekty kosmetyczne po operacji, co jest niezwykle istotne dla kobiet, które częściej poddawane są zabiegowi tymektomii.
2. Po tymektomii
Zabieg trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Po ustaniu działania znieczulenia, pacjent zostaje przeniesiony do sali pooperacyjnej, gdzie otrzymuje dożylnie płyny i leki, ma mierzoną siłę mięśniową i zdolność oddychania w celu określenia skuteczności zabiegu.
Czynnikiem ryzyka powikłań usunięcia grasicy jest wiek powyżej 60. roku życia. Lekarz może polecić wykonanie następujących czynności:
- zdjęcie rentgenowskie;
- badanie krwi;
- badanie moczu;
- testy wytrzymałości mięśni;
- testy oddechowe.
Możliwe powikłania usunięcia grasicy:
- zakażenie;
- niewydolność oddechowa;
- stałe uszkodzenia nerwów;
- śmierć.
Wycięcie grasicy może zmniejszyć nasilenie objawów miastenii. Ważne jest, aby pracować z neurologiem w okresie zdrowienia (dobierze on odpowiednie leki). Zabieg stosowany jest również w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się raka grasicy do innych narządów.
Komentarze