Trwa ładowanie...

Usunięcie grasicy

Usunięcie grasicy polega na jej chirurgicznym wycięciu. Grasica znajduje się w górnej części klatki piersiowej, za mostkiem. Jej usunięcie jest stosowane w leczeniu miastenii, choroby charakteryzującej się osłabieniem mięśni szkieletowych ciała. Grasica jest częścią układu hormonalnego i uczestniczy w kontroli wzrostu komórek T we wczesnym okresie życia. Wycięcie grasicy może być również wykonane ze względu na obecność guza grasicy.

1. Zabieg usunięcia grasicy

Zabieg usunięcia grasicy inaczej nazywany jest tymektomią. Obecnie w leczeniu miastenia gravis stosuje się zabieg rozszerzonej tymektomii, który polega na usunięciu całej grasicy wraz z otaczającą tkanką śródpiersia. Dostęp operacyjny może być różny, stosuje się całkowitą lub częściową sternotomię podłużną, ponadto stosowany jest dostęp do grasicy z cięcia szyjnego oraz dostępy łączone.

Aktualnie odchodzi się od metod inwazyjnych na rzecz małoinwazyjnych, wykorzystujących narzędzia endoskopowe i wideoskopy. Mało inwazyjne metody operacyjne zapewniają lepsze efekty kosmetyczne po operacji, co jest niezwykle istotne dla kobiet, które częściej poddawane są zabiegowi tymektomii.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

2. Po tymektomii

Zabieg trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Po ustaniu działania znieczulenia, pacjent zostaje przeniesiony do sali pooperacyjnej, gdzie otrzymuje dożylnie płyny i leki, ma mierzoną siłę mięśniową i zdolność oddychania w celu określenia skuteczności zabiegu.

Czynnikiem ryzyka powikłań usunięcia grasicy jest wiek powyżej 60. roku życia. Lekarz może polecić wykonanie następujących czynności:

Możliwe powikłania usunięcia grasicy:

  • zakażenie;
  • niewydolność oddechowa;
  • stałe uszkodzenia nerwów;
  • śmierć.

Wycięcie grasicy może zmniejszyć nasilenie objawów miastenii. Ważne jest, aby pracować z neurologiem w okresie zdrowienia (dobierze on odpowiednie leki). Zabieg stosowany jest również w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się raka grasicy do innych narządów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza