Nowotwór złośliwy grasicy

Grasica to niewielki organ zlokalizowany w górnej części klatki piersiowej, pod mostkiem. Jest on częścią układu limfatycznego, a odpowiada za produkcję białych krwinek, czyli limfocytów, które chronią organizm przed infekcjami. Istnieje kilka rodzajów nowotworu złośliwego grasicy. Należą do nich między innymi grasiczak i rak grasicy. W obu przypadkach tych rzadkich nowotworów dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek na powierzchni grasicy.

Grasiczak a choroby autoimmunologiczne

Komórki grasiczaka przypominają prawidłowe komórki grasicy, rozwijają się powoli i rzadko rozprzestrzeniają poza grasicę. Natomiast komórki raka grasicy bardzo różnią się od normalnych komórek, szybko rosną i często powodują przerzuty. Ten typ nowotworu znacznie trudniej jest wyleczyć niż grasiczaka. Osoby z grasiczakiem często cierpią również nachoroby autoimmunologiczne. Należą do nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Grasiczak - widok mikroskopowy

Nie zostały jeszcze opracowane standardy dotyczące leczenia nowotworu złośliwego grasicy, choć dużą skuteczność wykazuje chemioterapia.

Objawy i diagnostyka nowotworów grasicy

Do objawów nowotworu grasicy należą kaszel i ból w klatce piersiowej. Zdarza się, że grasiczak bądź rak grasicy przebiegają bezobjawowo. W tym przypadku do ich rozpoznania dochodzi przy okazji rutynowego badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Należy się skontaktować z lekarzem, jeśli:

  • mamy uporczywy kaszel, którego nie możemy wyleczyć;
  • odczuwamy nieuzasadniony ból w klatce piersiowej;
  • mamy problemy z oddychaniem.

Choroby nowotworowe grasicy diagnozowane są na wiele różnych sposobów. Pierwszym etapem jest zazwyczaj badanie fizykalne, któremu towarzyszy wywiad lekarski. Lekarz bada pacjenta pod kątem objawów nowotworów złośliwych grasicy. Mogą na nie wskazywać na przykład nieprawidłowe guzki. W diagnostyce chorób nowotworowych dużą rolę odgrywa również wywiad rodzinny, gdyż często zdarza się, że skłonność do tego rodzaju chorób przekazywana jest w genach.

Inne badania nowotworów złośliwych grasicy to: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa, obrazowanie rezonansu magnetycznego oraz pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa.

W celu rozpoznania typu nowotworu przeprowadza się biopsję guza. Próbkę pobiera się za pomocą igły lub podczas operacji. Następnie fragment tkanki trafia do laboratorium, gdzie jest badany pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Dzięki temu możliwe jest określenie rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania, a także dobranie odpowiedniego sposobu leczenia nowotworu.

Rokowania chorych z nowotworem grasicy

Szanse wyzdrowienia w przypadku nowotworu złośliwego grasicy uzależnione są od wielu czynników, w tym od stadium raka, rodzaju komórek nowotworowych i ogólnego zdrowia pacjenta. Istotna jest również kwestia, czy guz nadaje się do operacji, a także czy nowotwór jest zdiagnozowany po raz pierwszy, czy jest to jego nawrót.

Często po ukończeniu terapii dochodzi do nawrotu nowotworu złośliwego grasicy. Nowy guz może zlokalizować się w grasicy bądź w innym narządzie. Z tego względu, pomimo przeprowadzonego leczenia, chory powinien do końca życia regularnie poddawać się badaniom.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kułakowski A., Skowrońska-Gardas A. Onkologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2737-3
  • Perek D. (red.) HARRISON - Onkologia, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-008-4
  • Deptała A. Onkologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3225-3

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nowotwór złośliwy grasicy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Nowotwór złośliwy grasicy
Nowotwór złośliwy grasicy

Grasiczak - widok mikroskopowy

Grasiczak - widok mikroskopowy

Nie zostały jeszcze opracowane standardy dotyczące leczenia nowotworu złośliwego grasicy, choć dużą skuteczność wykazuje chemioterapia.

Czerniak złośliwy - przyczyny i objawy, diagnostyka, czerniak gałki ocznej, leczenie, profilaktyka

Przyczyny czerniaka (WIDEO)

Przyczyny czerniaka (WIDEO) Odtwórz wideo

Czerniak złośliwy to najczęściej występujący nowotwór skóry. Pojawia się u osób w średnim wieku - o jasnej karnacji, zaś bardzo rzadko zdarza (...) najczęściej na kończynach górnych i dolnych. Uważa się, że czynnikiem...

Nowotwór złośliwy serca

Śluzak serca

Śluzak serca

Śluzak jest nowotworem niezłośliwym. Ogólnie nowotwory serca w 75% okazują się niezłośliwe.

Odporność organizmu

Objawy chorób grasicy - najczęstsze choroby, leczenie

jest stanem zagrożenia życia. Inną **chorobą związaną z grasicą **jest nowotwór, który rozwija się w jej obrębie. Grasiczak, bo o nim mowa (...) Mówiąc o grasicy, wiele osób nie zdaje sobie sprawy...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - podstawowe informacje (WIDEO)

Rak nerki - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak nerki to wyjątkowo trudny do leczenia nowotwór złośliwy. W Polsce problem zachorowań jest duży - odnotowuje się około 4 tys. zachorowań każdego (...) roku. Początkowo nowotwór ten nie daje żadnych...

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Czerniak a geny (WIDEO)

Czerniak a geny (WIDEO) Odtwórz wideo

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który objawia się najczęściej u osób w średnim wieku. Zlokalizowany jest na skórze - w miejscach (...) skórnych, - elementy regresji nowotworu. Zauważono, że...

Czerniak złośliwy - przyczyny i objawy, diagnostyka, czerniak gałki ocznej, leczenie, profilaktyka

Czerniak - margines wycięcia (WIDEO)

Czerniak - margines wycięcia (WIDEO) Odtwórz wideo

Czerniak złośliwy jest wyjątkowo groźnym nowotworem skóry, wywodzącym się z melanocytów - komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Ta choroba (...) oraz błony naczyniowej gałki ocznej. Czerniak złośliwy...