Przejdź na WP

Nowotwór złośliwy grasicy

Grasica to niewielki organ zlokalizowany w górnej części klatki piersiowej, pod mostkiem. Jest on częścią układu limfatycznego, a odpowiada za produkcję białych krwinek, czyli limfocytów, które chronią organizm przed infekcjami. Istnieje kilka rodzajów nowotworu złośliwego grasicy. Należą do nich między innymi grasiczak i rak grasicy. W obu przypadkach tych rzadkich nowotworów dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek na powierzchni grasicy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Grasiczak a choroby autoimmunologiczne

Komórki grasiczaka przypominają prawidłowe komórki grasicy, rozwijają się powoli i rzadko rozprzestrzeniają poza grasicę. Natomiast komórki raka grasicy bardzo różnią się od normalnych komórek, szybko rosną i często powodują przerzuty. Ten typ nowotworu znacznie trudniej jest wyleczyć niż grasiczaka. Osoby z grasiczakiem często cierpią również nachoroby autoimmunologiczne. Należą do nich:

Grasiczak - widok mikroskopowy
Grasiczak - widok mikroskopowy

Nie zostały jeszcze opracowane standardy dotyczące leczenia nowotworu złośliwego grasicy, choć dużą skuteczność...

zobacz galerię

2. Objawy i diagnostyka nowotworów grasicy

Do objawów nowotworu grasicy należą kaszel i ból w klatce piersiowej. Zdarza się, że grasiczak bądź rak grasicy przebiegają bezobjawowo. W tym przypadku do ich rozpoznania dochodzi przy okazji rutynowego badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Należy się skontaktować z lekarzem, jeśli:

  • mamy uporczywy kaszel, którego nie możemy wyleczyć;
  • odczuwamy nieuzasadniony ból w klatce piersiowej;
  • mamy problemy z oddychaniem.

Choroby nowotworowe grasicy diagnozowane są na wiele różnych sposobów. Pierwszym etapem jest zazwyczaj badanie fizykalne, któremu towarzyszy wywiad lekarski. Lekarz bada pacjenta pod kątem objawów nowotworów złośliwych grasicy. Mogą na nie wskazywać na przykład nieprawidłowe guzki. W diagnostyce chorób nowotworowych dużą rolę odgrywa również wywiad rodzinny, gdyż często zdarza się, że skłonność do tego rodzaju chorób przekazywana jest w genach.

Inne badania nowotworów złośliwych grasicy to: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa, obrazowanie rezonansu magnetycznego oraz pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa.

W celu rozpoznania typu nowotworu przeprowadza się biopsję guza. Próbkę pobiera się za pomocą igły lub podczas operacji. Następnie fragment tkanki trafia do laboratorium, gdzie jest badany pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Dzięki temu możliwe jest określenie rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania, a także dobranie odpowiedniego sposobu leczenia nowotworu.

3. Rokowania chorych z nowotworem grasicy

Szanse wyzdrowienia w przypadku nowotworu złośliwego grasicy uzależnione są od wielu czynników, w tym od stadium raka, rodzaju komórek nowotworowych i ogólnego zdrowia pacjenta. Istotna jest również kwestia, czy guz nadaje się do operacji, a także czy nowotwór jest zdiagnozowany po raz pierwszy, czy jest to jego nawrót.

Często po ukończeniu terapii dochodzi do nawrotu nowotworu złośliwego grasicy. Nowy guz może zlokalizować się w grasicy bądź w innym narządzie. Z tego względu, pomimo przeprowadzonego leczenia, chory powinien do końca życia regularnie poddawać się badaniom.

Następny artykuł: Opis zabiegów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy