Preparaty przeciw kleszczom

Preparaty przeciw kleszczom pomagają uchronić się przed tymi krwiopijcami nie tylko ludziom, ale również ich czworonożnym pupilom. Na rynku dostępne są różne spraye, maści i kremy do stosowania na skórę, których zapach ma odstraszać kleszcze. Dla psów dodatkowo istnieją specjalne szczepionki i obroże, które zabezpieczają przed ukąszeniem pasożyta. Kiedy zbliża się wiosna, czas pomyśleć o ochronie siebie i czworonożnych przyjaciół, ponieważ kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób.

Polecane wideo:

Środki na kleszcze

Obecnie rynek oferuje wiele różnorodnych produktów przeciwko kleszczom. Ze względu na ich formę, wyróżnia się: aerozole, pudry, kremy, żele, preparaty spot-on (kropelki podawane na szyję lub kark), spraye, roll-on, a dla czworonogów również obroże i doraźnie stosowane szampony. Produkty przeciwko kleszczom można podzielić na naturalne i chemiczne oraz na działające krótko i długo. Ze względu na zasadę działania, środki przeciw kleszczom są albo kontaktowe, albo odstraszające. Większość z nich jest dostępna w aptekach bez recepty, niektóre można zamówić przez Internet. Dla czworonożnych przyjaciół niektóre preparaty są do kupienia wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych, ale większość możesz nabyć w zwykłym sklepie zoologicznym.

Preparatami w sprayu wystarczy spryskać dokładnie ciało przed wyjściem na spacer. Jednak ich działający odstraszająco na kleszcze zapach może szybko wywietrzeć. Bardziej efektywne są kremy na kleszcze. Wystarczy, że miejsca narażone na ukąszenia pokryjesz cienką warstwą kremu. W szczególności pamiętaj o wysmarowaniu okolic mankietów i kołnierzyka. Tego typu preparaty nie brudzą ubrań. Ich działanie utrzymuje się do kilku godzin. Można je stosować nawet u malutkich dzieci, poniżej trzech lat, a także u osób ze skórą wrażliwą.

Niektóre zawierają specjalny składnik nazywany DEET, który nie tylko jest w pełni bezpieczny dla człowieka, ale także efektywny w działaniu. Jego zadaniem jest zablokowanie receptorów kleszcza na około 4 godziny (zależy od gatunku i rodzaju insekta). Preparaty dla niemowląt i dzieci nie zawierają DEET ani innych repelentów, tylko naturalne środki aktywne, zwykle roślinne. Na preparaty przeciw kleszczom powinni się przede wszystkim skusić: podróżnicy, wędkarze, działkowicze, ogrodnicy, myśliwi, leśnicy, osoby lubiące aktywny wypoczynek na łonie natury, młodzież na letnich obozach i koloniach.

Ugryzienie przez kleszcza

Kleszcze to pajęczaki o ośmiu odnóżach, które żywią się krwią ssaków. Przyczepiają się do skóry i aparatem gębowym wgryzają się, zaczynając ssać krew. Nienapity kleszcz mierzy 2-4 mm, lecz znacznie zwiększa swoją objętość, kiedy się nakarmi. Ugryzienie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne, dlatego ciężko zauważyć moment, gdy przyczepia się do skóry. Jednak nie wolno zapominać, że kleszcze przenoszą groźne choroby pasożytnicze i powodują infekcje. Profilaktyka w walce z kleszczami jest więc jak najbardziej wskazana. Kleszcze to dość wyspecjalizowane pasożyty. W ich ślinie znajduje się substancja znieczulająca i substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi. Dzięki nim ugryzienie przez kleszcza jest praktycznie nieodczuwalne, a kleszcz może pozostawać na swoim żywicielu nawet do kilku tygodni.

Kleszcze występują głównie w okolicach wiejskich, zwłaszcza na wrzosowiskach, w lasach i zaroślach. Dlatego gdy wybierasz się do lasu – zwłaszcza z małym dzieckiem – pamiętaj o zastosowaniu naskórnego preparatu przeciwko tym pasożytom. Większość naskórnych preparatów przeciw kleszczom działa w taki sposób, że ich substancje zawarte w mieszkach włosowych dostają się do kleszcza wraz z pierwszymi łykami krwi, zanim pasożyt wpuści ze śliną bakterie i pierwotniaki. Kleszcz odpada zabity środkiem toksycznym z użytego preparatu. Sezon, w którym kleszcze są najbardziej aktywne, to okres od marca do końca czerwca oraz od sierpnia do października. Po spacerze zawsze dokładnie obejrzyj swoją skórę i sprawdź, czy nie ma na niej kleszczy. Pamiętaj o takich miejscach, jak pachwiny, skóra głowy i zgięcia łokciowe oraz podkolanowe.

Choroby ludzi i zwierząt przenoszone przez kleszcze

  • Babeszjoza – groźna choroba zwierzęca, często śmiertelna u psów. Niektóre z objawów przy ostrym przebiegu tej choroby, to: osłabienie, gorączka, utrata apetytu, apatyczność. Wczesna diagnoza daje możliwość stosowania różnych metod leczenia.
  • Hepatozoonoza – dotyczy zarówno psów, jak i kotów. Do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia zakażonego kleszcza przez zwierzę. Choroba powoduje pogorszenie funkcji nerek i nawrotową gorączkę.
  • Choroba kociego pazura – przebiega u kotów zwykle bezobjawowo. Staje się groźna, gdy zostanie przeniesiona na człowieka w wyniku podrapania przez kota. Jeśli miejsce zadrapania nie zostanie zdezynfekowane, powstaje stan zapalny, któremu towarzyszy gorączka. Brak leczenia prowadzi do powiększenia i ropienia węzłów pachowych. Choroba trwa zwykle do dwóch tygodni, w jej leczeniu stosuje się antybiotyki.
  • Borelioza – choroba bakteryjna występująca zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Do objawów boreliozy należą: zmęczenie, brak apetytu, gorączka, kulawizna, silne powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia funkcji nerek, zaburzenia pracy serca, zaburzenia nerwowe. U człowieka jednym z pierwszych objawów boreliozy jest tzw. rumień wędrujący.
  • Ehrlichioza – zakaźna choroba krwi, atakująca białe krwinki i upośledzająca działanie układu odpornościowego. Występuje u zwierząt i ludzi. Do głównych objawów choroby należą: depresja, gorączka, utrata masy ciała, punktowe wybroczyny na błonach śluzowych warg. Leczenie antybiotykami.
  • Ropne zakażenia skóry – powstają w miejscu przyczepienia się kleszcza i mogą się rozprzestrzeniać na inne partie skóry.

Tak duże zagrożenie, jakie niosą ze sobą kleszcze, powinno skłonić niejednego do stosowania środków zaradczych. Dobrym sposobem na kleszcze są preparaty odstraszające te pasożyty.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9.

Profilaktyka boreliozy

Komentarze (7)
~marcinek4u
~marcinek4u 1 tydzień temu

A tak dla ścisłości - kleszcz to nie owad tylko pajęczak. A wynik 11 kleszczy to nie taki odosobniony przypadek. Siostrzenica w JEDEN DZIEŃ nie została popryskana przed pójściem na dwór i wróciła z 12 kleszczami... Niektórzy nie łapią kleszczy wcale a niektórzy działają jak lep na kleszcze.

Odpowiedz
~marcinek4u
~marcinek4u 1 tydzień temu

"U człowieka jednym z pierwszych objawów boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. " - PAMIĘTAJCIE że ten rumień występuje tylko u około 30% zarażonych! Więc jak ktoś ma rumień to może czuć się szczęśliwcem, bo wie że ma boreliozę i może zacząć działać. Pozostałe 70% dowiaduje się o chorobie przy zawale, udarze mózgu, wylądowaniu na wózku bo nie umie się ruszać lub po prostu nie dowiaduje się o tym nigdy że ma tą chorobę, bo jest bardzo trudna do wykrycia, za to choruje, leczy się a poprawy nie ma!

Odpowiedz
~Ort71
~Ort71 10 miesięcy temu

Od zeszłego roku korzystam z Mugga, całe dnie spędzam w lesie i to w miejscach jak kszaczory, nieuczęszczane zakątki, wreszcie nie mam ukąszeń, a proszę wierzyć raz przywiozłem i to z lightowej wyprawy rowerowej 11kleszczy!!! Pilęgniarka nie miała wcześniej takiego przyadku.

Odpowiedz
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

@~pateraki: DEET odstrasza wszystkie owady w tym kleszcze. Ale nie można środkami z DEET pryskać pod ubraniem i dlatego kleszcz tam się może zagnieździć. Polecam skuteczny środek biobójczy BioInsektal bezpieczny dla dzieci, alergików i zwierząt domowych. www.mugga.com.pl

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Profilaktyka boreliozy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Profilaktyka boreliozy
Profilaktyka boreliozy

Jak wyjmować kleszcza?

Jak wyjmować kleszcza?

lub spirytusem salicylowym. Rumień na skórze po wyjęciu kleszcza może świadczyć o boreliozie. W aptekach dostępne są karty do usuwania kleszczy (...) do pilnej wizyty u lekarza, gdyż mogą świadczyć o rozwijającej się niebezpiecznej...

Profilaktyka boreliozy

Jak uchronić się przed kleszczem?

Jak uchronić się przed kleszczem?

. Pogryzienia przez kleszcze mogą być katastrofalne w skutkach. Choroby wywoływane przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak uchronić (...) kleszcza w całości lub po jego usunięciu pojawił się rumień, zgłoś się...

Profilaktyka boreliozy

Kleszcze - charakterystyka, gatunki, ochrona, choroby

Kleszcze - charakterystyka, gatunki, ochrona, choroby

może skutkować takimi chorobami, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Aby chronić się przed kleszczami, warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Kleszcze (...) kleszczowego zapalenia mózgu i krętkami boreliozy....

Profilaktyka boreliozy

Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?

Pogryzienia przez kleszcze są nieprzyjemne. Nie to jest w nich najgorsze. Takie pogryzienia mogą wywołać poważne choroby, takie jak borelioza

Profilaktyka boreliozy

Jak uchronić się przed boreliozą?

Borelioza jest schorzeniem zakaźnym wywoływanym przez bakterie z rodzaju Borrelia. Pierwsze objawy rumienia powstałego po ukąszeniu kleszcza (...) odnotowano na początku XX w. Objawy neurologiczne powstałe wskutek rozwoju boreliozy...

Higiena intymna

Higiena intymna - preparaty

Higiena intymna - preparaty

Przemysł kosmetyczny oferuje przeróżne preparaty do higieny intymnej. Dostępne są żele, biożele, specjalne mydła, płyny, balsamy, oliwki i pianki

Dieta dla seniora

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Prezent dla seniora Często zastanawiamy się, co można kupić naszym rodzicom lub dziadkom w prezencie świątecznym. Czasem warto przemyśleć zakup odpowiednich preparatów zdrowotnych.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Zdrowie w podróży

Ochrona przed kleszczami

są szczepionki. Najlepiej zaszczepić się wczesną wiosną, by organizm zdążył wytworzyć przeciwciała. Szczepienia przeciw kleszczom są dostępne w całym kraju (...) Lato to okres, gdy częściej spędzamy czas na świeżym...