Preparaty przeciw kleszczom
Preparaty przeciw kleszczom pomagają uchronić się przed tymi krwiopijcami nie tylko ludziom, ale również ich czworonożnym pupilom. Na rynku dostępne są różne spraye, maści i kremy do stosowania na skórę, których zapach ma odstraszać kleszcze. Dla psów dodatkowo istnieją specjalne szczepionki i obroże, które zabezpieczają przed ukąszeniem pasożyta. Kiedy zbliża się wiosna, czas pomyśleć o ochronie siebie i czworonożnych przyjaciół, ponieważ kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób.
1. Środki na kleszcze
Obecnie rynek oferuje wiele różnorodnych produktów przeciwko kleszczom. Ze względu na ich formę, wyróżnia się: aerozole, pudry, kremy, żele, preparaty spot-on (kropelki podawane na szyję lub kark), spraye, roll-on, a dla czworonogów również obroże i doraźnie stosowane szampony.
Produkty przeciwko kleszczom można podzielić na naturalne i chemiczne oraz na działające krótko i długo. Ze względu na zasadę działania, środki przeciw kleszczom są albo kontaktowe, albo odstraszające. Większość z nich jest dostępna w aptekach bez recepty, niektóre można zamówić przez Internet. Dla czworonożnych przyjaciół niektóre preparaty są do kupienia wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych, ale większość możesz nabyć w zwykłym sklepie zoologicznym.
Preparatami w sprayu wystarczy spryskać dokładnie ciało przed wyjściem na spacer. Jednak ich działający odstraszająco na kleszcze zapach może szybko wywietrzeć. Bardziej efektywne są kremy na kleszcze. Wystarczy, że miejsca narażone na ukąszenia kleszcza pokryjesz cienką warstwą kremu. W szczególności pamiętaj o wysmarowaniu okolic mankietów i kołnierzyka. Tego typu preparaty nie brudzą ubrań. Ich działanie utrzymuje się do kilku godzin. Można je stosować nawet u malutkich dzieci, poniżej trzech lat, a także u osób ze skórą wrażliwą.
Niektóre zawierają specjalny składnik nazywany DEET, który nie tylko jest w pełni bezpieczny dla człowieka, ale także efektywny w działaniu. Jego zadaniem jest zablokowanie receptorów kleszcza na około 4 godziny (zależy od gatunku i rodzaju insekta). Preparaty dla niemowląt i dzieci nie zawierają DEET ani innych repelentów, tylko naturalne środki aktywne, zwykle roślinne. Na preparaty przeciw kleszczom powinni się przede wszystkim skusić: podróżnicy, wędkarze, działkowicze, ogrodnicy, myśliwi, leśnicy, osoby lubiące aktywny wypoczynek na łonie natury, młodzież na letnich obozach i koloniach.
2. Ugryzienie przez kleszcza
Kleszcze to pajęczaki o ośmiu odnóżach, które żywią się krwią ssaków. Przyczepiają się do skóry i aparatem gębowym wgryzają się, zaczynając ssać krew. Nienapity kleszcz mierzy 2-4 mm, lecz znacznie zwiększa swoją objętość, kiedy się nakarmi. Ugryzienie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne, dlatego ciężko zauważyć moment, gdy przyczepia się do skóry. Jednak nie wolno zapominać, że kleszcze przenoszą groźne choroby pasożytnicze i powodują infekcje.
Profilaktyka w walce z kleszczami jest więc jak najbardziej wskazana. Kleszcze to dość wyspecjalizowane pasożyty. W ich ślinie znajduje się substancja znieczulająca i substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi. Dzięki nim ugryzienie przez kleszcza jest praktycznie nieodczuwalne, a kleszcz może pozostawać na swoim żywicielu nawet do kilku tygodni.
Kleszcze występują głównie w okolicach wiejskich, zwłaszcza na wrzosowiskach, w lasach i zaroślach. Dlatego gdy wybierasz się do lasu – zwłaszcza z małym dzieckiem – pamiętaj o zastosowaniu naskórnego preparatu przeciwko tym pasożytom. Większość naskórnych preparatów przeciw kleszczom działa w taki sposób, że ich substancje zawarte w mieszkach włosowych dostają się do kleszcza wraz z pierwszymi łykami krwi, zanim pasożyt wpuści ze śliną bakterie i pierwotniaki.
Kleszcz odpada zabity środkiem toksycznym z użytego preparatu. Sezon, w którym kleszcze są najbardziej aktywne, to okres od marca do końca czerwca oraz od sierpnia do października. Po spacerze zawsze dokładnie obejrzyj swoją skórę i sprawdź, czy nie ma na niej kleszczy. Pamiętaj o takich miejscach, jak pachwiny, skóra głowy i zgięcia łokciowe oraz podkolanowe.
3. Choroby ludzi i zwierząt przenoszone przez kleszcze
- Babeszjoza – groźna choroba zwierzęca, często śmiertelna u psów. Niektóre z objawów przy ostrym przebiegu tej choroby, to: osłabienie, gorączka, utrata apetytu, apatyczność. Wczesna diagnoza daje możliwość stosowania różnych metod leczenia.
- Hepatozoonoza – dotyczy zarówno psów, jak i kotów. Do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia zakażonego kleszcza przez zwierzę. Choroba powoduje pogorszenie funkcji nerek i nawrotową gorączkę.
- Choroba kociego pazura – przebiega u kotów zwykle bezobjawowo. Staje się groźna, gdy zostanie przeniesiona na człowieka w wyniku podrapania przez kota. Jeśli miejsce zadrapania nie zostanie zdezynfekowane, powstaje stan zapalny, któremu towarzyszy gorączka. Brak leczenia prowadzi do powiększenia i ropienia węzłów pachowych. Choroba trwa zwykle do dwóch tygodni, w jej leczeniu stosuje się antybiotyki.
- Borelioza – choroba bakteryjna występująca zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Do objawów boreliozy należą: zmęczenie, brak apetytu, gorączka, kulawizna, silne powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia funkcji nerek, zaburzenia pracy serca, zaburzenia nerwowe. U człowieka jednym z pierwszych objawów boreliozy jest tzw. rumień wędrujący.
- Ehrlichioza – zakaźna choroba krwi, atakująca białe krwinki i upośledzająca działanie układu odpornościowego. Występuje u zwierząt i ludzi. Do głównych objawów choroby należą: depresja, gorączka, utrata masy ciała, punktowe wybroczyny na błonach śluzowych warg. Leczenie antybiotykami.
- Ropne zakażenia skóry – powstają w miejscu przyczepienia się kleszcza i mogą się rozprzestrzeniać na inne partie skóry.
Tak duże zagrożenie, jakie niosą ze sobą kleszcze, powinno skłonić niejednego do stosowania środków zaradczych. Dobrym sposobem na kleszcze są preparaty odstraszające te pasożyty.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.