Wyjęcie kleszcza
Od wczesnej wiosny do późnej jesieni trwa tzw. sezon na kleszcze, w ciągu którego znacznie wzrasta ryzyko ukąszenia przez te pasożyty. Niektóre z nich są nosicielami groźnych chorób, dlatego konieczna jest wiedza na temat profilaktyki ukąszeń oraz tego, jak wyjąć kleszcza. Wiele osób popełnia błąd, używając w tym celu tłuszczu bądź wgniatając go w skórę. Prawidłowa technika wyjmowania kleszcza nie jest trudna, a pomoże zapobiegać chorobom, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
1. Zagrożenia ze strony kleszczy
Kleszcze należą do gromady pajęczaków, do której zaliczamy także pająki i roztocza. Swoim wyglądem przypominają małe, czarne pajączki. Gatunkiem najczęściej występującym w Polsce jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), zamieszkujący wilgotne obszary roślinne, szczególnie lasy liściaste i mieszane, łąki w pobliżu jezior i rzek.
Ukąszenie przez tego pasożyta może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i wiązać się z ryzykiem chorób, wśród których najgroźniejsze są: borelioza i kleszczowe wirusowe zapalenie mózgu, prowadzące do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia mózgu.
Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz wiedza na temat tego, jak usunąć kleszcza. Jak bowiem wiadomo, jedynym skutecznym środkiem chroniącym przed negatywnymi skutkami ukąszenia kleszcza jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Niestety, nie ma jej w kalendarzu szczepień obowiązkowychi trzeba ją wykonywac na własny koszt.
2. Błędy popełniane przy wyjmowaniu kleszcza
Wszyscy znamy sposoby, które w powszechnej opinii są idealne do usuwania kleszczy. Niestety, wiele z nich jest zawodnych i powoduje tylko częściowe usunięcie kleszcza, a w konsekwencji większe problemy z jego wyjęciem. Oto, czego nie należy robić, jeśli zauważysz kleszcza na skórze:
- nie smaruj kleszcza wazeliną ani żadnym innym kremem – natłuszczenie okolicy ugryzienia kosmetykami nie spowoduje, że będzie łatwiej go wyjąć – przeciwnie – śliska powierzchnia uniemożliwi dokładne uchwycenie kleszcza;
- nie smaruj kleszcza zmywaczem do paznokci, spirytusem ani żadnym innym alkoholem – pod wpływem tych substancji kleszcz w skórze nie rozpuści się ani będzie łatwiejszy do wyjęcia;
- nie polewaj kleszcza oliwą ani olejem;
- nie próbuj go przypalać ani zgniatać.
Powyższe czynności mogą spowodować, że kleszcz zwymiotuje treść pokarmową, a to z kolei zwiększa ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.
3. Prawidłowa technika wyjmowania kleszcza
Z pewnością wiele osób po powrocie do domu z jesiennego spaceru po lesie, zauważywszy na swym ciele czarny niepokojący punkcik, zadawało sobie pytanie, jak wyjąć kleszcza?
Otóż jedynym zalecanym sposobem jest usunięcie pasożyta przy użyciu pęsety lub specjalnie przeznaczonego do tego przyrządu, który można zakupić w aptece. Wyjmowanie kleszcza należy rozpocząć od uchwycenia go za głowę (nie należy łapać za tułów, bo istnieje ryzyko, że kleszcz zostanie usunięty bez głowy) i zdecydowanego pociągnięcia. Wyjmując go, można też delikatnie przekręcić w lewo, ponieważ kleszcze zazwyczaj wkręcają się w skórę.
Usuwanie kleszcza należy zakończyć dezynfekcją. Można do niej użyć środka antybakteryjnego lub wody z mydłem. Kleszcz u człowieka zawsze jest czymś niebezpiecznym, dlatego nie można go lekceważyć, nawet po wyjęciu, i trzeba bacznie obserwować swoją skórę, czy nie pojawia się na niej jakaś wysypka lub inne niepokojące objawy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.