Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Profilaktyczne leczenie migreny

Avatar placeholder
28.02.2023 15:32
Profilaktyczne leczenie migreny
Profilaktyczne leczenie migreny

Gdy ataki migreny zdarzają się bardzo często lub są wielodniowe, lekarz może zaproponować leczenie zapobiegawcze. Do niedawna było one zalecane, gdy chory miał więcej niż dwa napady w miesiącu lub ból był mocny i nie dawał się zwalczyć lekami albo też kiedy leki doraźne są nieskuteczne czy wręcz niewskazane, na przykład u osób z nadciśnieniem. Obecnie leczenie profilaktyczne wprowadza się w porozumieniu z pacjentem po zapoznaniu go z możliwymi skutkami ubocznymi.

spis treści

1. Leki w profilaktycznym leczeniu migreny

Dwyhydropochodne ergotaminy zostały wprowadzone w 1940 roku. Obecnie są coraz rzadziej stosowane, gdyż powodują nudności oraz są słabo wchłaniane z przewodu pokarmowego. Niektórzy specjaliści dostrzegają podobieństwo w przebiegu i patofizjologii migreny i padaczki, dlatego też niektóre leki przeciwpadaczkowe stosuje się w profilaktycznym leczeniu migreny. Do preparatów pierwszego rzutu należą między innymi: kwas walproinowy, lamotrygina, rzadziej gabapentyna, tiagabina, topiramat. (1)

Kolejną grupą leków, które pomagają w zapobieganiu migrenie, są leki przeciwserotoninowe, np. pizotifen. Skutkiem ubocznym jego stosowania może być senność, którą łatwo wyeliminować, zażywając lek przed spaniem, i tycie (nie dotyka ono wszystkich pacjentów).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Innym lekiem przeciwserotoninowym jest iprazochrom. Niestety, wymaga on stosowania dość dużej dawki (15 mg na dobę) i dodatkowo powoduje problemy żołądkowo-jelitowe.(1)

2. Beta-bloker w leczeniu zapobiegawczym migreny

Beta-blokery zostały wprowadzone do leczenia profilaktycznego migreny w 1966 roku. Niestety, ich zażywanie wymaga stosowania dużych dawek. Lekiem z tej grupy jest propranolol. Zalecana dawka wynosi 80-160 mg/dobę. Jego stosowanie rozpoczyna się od dawki 20 mg/dobę.(1)

Mechanizm działania tych leków nie został do końca poznany. Podejrzewa się, że hamują one wydzielanie się noradrenaliny. Najczęstsze skutki uboczne spowodowane zażywaniem beta-blokerów to: depresja, zmęczenie, bezsenność, nudności i zawroty głowy. Innymi niepożądanymi działaniami, które również mogą się pojawić są: bradykardia i zaburzenia potencji. Beta-blokery wpływają na wydolność fizyczną pacjenta, powodując szybsze męczenie się. Nie można ich stosować, gdy chory leczy się na astmę, ma niskie ciśnienie krwi i wolną czynność serca.

3. Kwas tolfenamowy w profilaktyce

Niesteroidowe leki przeciwzapalne bardzo często są stosowane w leczeniu doraźnym i bywają niekiedy zalecane w profilaktyce migreny. Są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Najpopularniejszymi lekami NLPZ są paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Na polskim rynku jest dostępny lek na bazie kwasu tolfenamowego. Kwas ten hamuje wytwarzanie cytooksygenaz oraz dodatkowo lipooksygenazy. Wykazuje on dużą biodostępność, a w połączeniu z kofeiną – skuteczność. Jego działanie jest silniejsze niż paracetamolu i jest porównywalne nawet z sumatryptanem.

Skutki uboczne są łagodne i występują u około 10 proc. zażywających lek. Kwas tolfenamowy zalecany jest, gdy tylko rozpoczyna się ostry atak. Jedna tabletka zawiera 200 mg kwasu. Wykazuje ona skuteczność 100 mg sumatryptanów, a bezpieczeństwo paracetamolu. Kiedy jedna dawka nie wystarczy, można po dwóch godzinach przyjąć kolejną.(2)

Leczenie profilaktyczne migreny jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i uzależnienia się od stosowanych leków. Dlatego też korzysta się z nich w ostateczności, kiedy migrena jest bardzo uciążliwa i częstotliwość jej ataków jest nieakceptowalna. Pacjent musi mieć świadomość, na co się godzi i jakie mogą być tego skutki. Profilaktyczne leczenie migreny daje rezultaty dopiero po 2-3 miesiącach od jego rozpoczęcia. Za sukces zaś uważa się brak napadów przez trzy miesiące.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Toksyna botulinowa w leczeniu migreny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze