Trwa ładowanie...

Przejściowe problemy? To jeden z pierwszych objawów demencji

 Katarzyna Prus
29.08.2023 07:52
Zauważysz w oczach. Pojawiają się długo przed utratą pamięci
Zauważysz w oczach. Pojawiają się długo przed utratą pamięci (Getty Images)

Choć jest kojarzona przede wszystkim z utratą pamięci, może wywoływać również inne objawy, w dodatku znacznie wcześniej. Objawy demencji mogą dotyczyć także wzroku. Co konkretnie może na nią wskazywać?

spis treści

1. Demencja atakuje wzrok

Na świecie ponad 55 mln osób cierpi na demencję, a do 2030 roku liczba chorych może wzrosnąć nawet do 78 mln. W Polsce z chorobą Alzheimera lub chorobami pokrewnymi zmaga się blisko 600 tys. osób.

Demencja to grupa objawów, wynikających z nieprawidłowej pracy mózgu. To m.in. postępujące problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, dezorientacja czy zmiany nastroju.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Tymczasem wiele lat przed utratą pamięci, mogą pojawiać się sygnały świadczące o demencji, które można zauważyć w oczach.

Dr Jørn Slot Jørgensen, okulista z Laser Eye Clinic w Londynie, ostrzega przed czterema konkretnymi symptomami. "W niektórych przypadkach mogą być one subtelne i nie od razu rozpoznawalne" – przyznał dr Jørgensen cytowany przez "The Sun".

Ekspert wskazuje na:

  • zmiany w widzeniu (osoby z demencją mogą mieć problemy z oceną odległości lub identyfikacją kolorów i kontrastu),
  • trudności w czytaniu lub pisaniu (demencja może prowadzić do problemów z czytaniem ze zrozumieniem, spójnym pisaniem czy rozumieniem symboli i liczb),
  • halucynacje wzrokowe,
  • upośledzoną pamięć wzrokową (trudności w przypominaniu sobie twarzy, miejsc lub przedmiotów).

2. Nie czekaj z leczeniem

Jeśli zauważymy jakikolwiek z tych objawów, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.

Prof. Konrad Rejdak podkreśla, że warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie choroby, kiedy nie doszło jeszcze do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. To niezwykle istotne - zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby chorych.

- Tak duża skala chorób otępiennych, w tym najczęściej występującej w tej grupie choroby Alzheimera, to skutek starzenia się społeczeństwa. W związku z tym, że to zjawisko postępuje, problem będzie się nasilał. To także "cena", którą płacimy za wydłużanie życia dzięki postępowi medycyny, bo wiek, to główny czynnik ryzyka dla chorób neurozwyrodnieniowych - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Chorych przybywa również dlatego, że mamy coraz lepszą wykrywalność tych schorzeń. Niestety, diagnostyka w Polsce nadal kuleje, przez co nie znamy faktycznej skali problemu. Statystyki, mimo że już alarmujące, na pewno są niedoszacowane, a chorych jest więcej. Wynika to także ze specyfiki samej choroby. W początkowej fazie jej objawy, takie jak np. zaniki pamięci, mogą być łagodne i często mylące. Chory nie zdaje sobie sprawy z problemu i nie widzi powodu, żeby zgłosić się do lekarza - wskazuje neurolog.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze