Trwa ładowanie...

Przez 20 lat żyła z niewinną wysypką. Okazało się, że to nowotwór

 Karolina Rozmus
14.10.2021 16:51
Przez 20 lat żyła z niewinną wysypką. Okazało się, że to nowotwór
Przez 20 lat żyła z niewinną wysypką. Okazało się, że to nowotwór (Facebook)

Kobieta przekonana była, że swędząca wysypka, z którą borykała się przez 20 lat, to egzema. W wieku 43 lat zaniepokojona zmianą koloru jednego ze znamion postanowiła odwiedzić lekarza. Badania potwierdziły nieuleczalny typ nowotworu.

spis treści

1. Egzema

43-letnia Vivian Neil pierwsze przebarwienie zauważyła ponad 20 lat temu. Ze zmianami skórnymi borykała się przez lata, stosując rozmaite maści i kremy przepisywane jej przez specjalistów. Choć były nieskuteczne, to lekarze uspokajali kobietę, że źródłem dolegliwości Vivian jest po prostu egzema.

Z biegiem czasu zmiany na skórze Vivian były coraz bardziej widoczne
Z biegiem czasu zmiany na skórze Vivian były coraz bardziej widoczne (Facebook)
Zobacz film: "Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców"

Z biegiem lat "egzema" zaczęła rozprzestrzeniać się po całym ciele Vivian. Kobieta testowała kolejne specyfiki i unikała ubrań odsłaniających zmiany na ciele.

"Jeśli nosiłam spódnice lub sukienki, zawsze zakładałam rajstopy. Nigdy nie pokazałam swoich gołych nóg, bo były w najgorszym stanie" – powiedziała kobieta.

2. Mycosis fungoides – ziarniniak grzybiasty

Diagnoza była szokiem dla 43-latki
Diagnoza była szokiem dla 43-latki (Facebook)

W 2018 r. jedna ze zmian umiejscowiona na plecach, zaczęła zmieniać kolor na brązowy. Vivian wybrała się do lekarza, który niezwłocznie skierował ją do dermatologa w celu wykonania biopsji.

Wyniki ujawniły szokujący fakt – kobieta cierpiała z powodu ziarniniaka grzybiastego (łac. mycosis fungoides). To pierwotny chłoniak skóry z limfocytów T i pomocniczych typu Th2.

"Kiedy słyszysz o raku, automatycznie przychodzi ci do głowy najgorsze. Myślałam, że moje życie dobiegło końca po czterdziestce" – powiedziała Vivian.

Ziarniniak grzybiasty to rodzaj nowotworu, który zajmuje skórę. Bywa mylony z egzemą lub łuszczycą, bo pierwsze objawy choroby mogą je przypominać.

Na skórze pojawiają się suche, łuszczące zmiany, którym towarzyszy silny świąd. Z biegiem czasu zmiany te zaczynają przypominać guzy, które pękając, powodują pojawienie się bolesnych owrzodzeń.

We wczesnych stadiach leczenie nowotworu obejmuje fototerapię, stosowanie maści sterydowych, później natomiast mogą być konieczne niskie dawki radioterapii, a nawet immunoterapia.

3. Rokowania

W przypadku Vivian lekarze oszacowali, że może żyć przez kolejne 30 lat. Przez cały ten czas konieczne będzie jednak monitorowanie stanu zdrowia kobiety oraz leczenie objawowe.

Niestety wraz z biegiem czasu kobieta czuła się coraz gorzej – na początku 2021 zmiany obejmowały już 90 procent powierzchni jej skóry.

"Zaczynam czuć się zmęczona, chora, a moja skóra jest obolała i bardzo swędzi" – powiedziała Vivian po przejściu radio- i chemioterapii oraz stosowaniu silnych leków przeciwzapalnych.

Leczenie Vivian wiąże się z koniecznością wyjazdów. To dla kobiety duży koszt, więc Vivian założyła zbiórkę. Ma nadzieję, że nowa terapia przyniesie ulgę w jej dolegliwościach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze