Ziarniniak grzybiasty - objawy, diagnostyka, leczenie

Ziarniniak grzybiasty został odkryty w 1806 roku przez francuskiego dermatologa Jeana-Louisa Aliberta. Opisał on poważne zaburzenia, w których duże guzy przypominające grzyby martwicze, atakują skórę pacjenta. Ziarniniak grzybiasty jest najczęstszym typem chłoniaka skórnego T-komórkowego. Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące zmiany skórne, jak najprędzej skonsultuj się z lekarzem. Zleci on szereg testów i badania krwi, które będą miały na celu scharakteryzowanie rodzaju zmian.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Ziarniniak grzybiasty - objawy

Ziarniniak grzybiasty jest najczęstszym typem chłoniaka skórnego T-komórkowego. Nazwa ta pochodzi od rodzaju białych krwinek zwanych limfocytami T bądź komórkami T. W ziarniniaku grzybiastym nowotworowe limfocyty T gromadzą się w skórze chorego. Komórkom tym towarzyszą podrażnienia skóry, widoczne wzrosty lub zmiany na skórze różnego koloru i tekstury. Ziarniniak grzybiasty zazwyczaj rozwija się i postępuje powoli. Często rozpoczyna się niewyjaśnioną wysypką.

Jst to nowotwór skóry charakteryzujący się naciekami, rumieniami oraz guzami nowotworowymi limfocytów T. Ma on tendencję rozprzestrzeniania się do węzłów chłonnych, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie.

W przebiegu choroby możemy wyróżnić trzy etapy:

  • okres wstępny – pojawiają się zmiany łuszczycopodobne, wypryskopodobne, rumieniowe, rumieniowo-złuszczające, polimorficzne, którym towarzyszy silny świąd. Może utrzymywać się przez wiele lat.
  • okres naciekowy – zmianom rumieniowym towarzyszą zmiany naciekowe, które szerzą się obwodowo.
  • okres guzowaty – zmianom rumieniowo-naciekowym towarzyszą wykwity guzowate, które rozpadając się, tworzą owrzodzenia. W tym okresie dochodzi do zajęcia przewodu pokarmowego, płuc, wątroby, śledziony.

Zespół Sezary'ego (SS) jest wariantem ziarniniaka grzybiastego występującego u około 5 proc. wszystkich przypadków ziarniniaka grzybicy. Pacjent z zespołem Sezary'ego ma powiększone węzły chłonne oraz łuszczące się zmiany skórne.

Ziarniniak grzybiasty - diagnostyka i leczenie

Historia objawów, wyniki badań krwi i biopsja skóry są zwykle kluczem do rozpoznania tego nowotworu. Badania krwi mają na celu zbadać stan zdrowia narządów wewnętrznych i obecność komórek nowotworowych we krwi. Kontrolna biopsja skóry wykonywana jest w celu wyłonienia typowych zmian mikroskopowych widocznych w tej chorobie. W początkowej fazie ziarniniak grzybiasty może być bardzo trudny do zdiagnozowania. Objawy podobne są do innych chorób skóry i dlatego niezbędne jest pobranie licznych wycinków w celu dokonania trafnej diagnozy. Specjalne badania DNA oraz próbki skóry mogą pomóc w zdiagnozowaniu raka nieco wcześniej.

Około połowa osób dotkniętych powikłaniami ziarniniaka grzybiastego przeżywa, ale choroba może stać się bardziej uciążliwa. Kiedy nowotwór rozprzestrzenia się na inne części ciała, takie jak tkanki narządów, może powodować poważne upośledzenie zdolności organizmu do zwalczania infekcji. Co gorsze, jest to wyższy poziom rozwoju chłoniaka. Ziarniniak grzybiasty ma tendencję do nawrotów, jeśli pacjent nie podejmie odpowiednich środków w celu kontrolowania problemu.

Leczenie ziarniniaka grzybiastego zależne jest od zdiagnozowanego etapu choroby. W okresie wstępnym i naciekowym stosuje się naświetlanie promieniowaniem UVA i UVB. Wykorzystywana jest także terapia PUVA (UVA z podanymi psoalerenami) lub REP-UVA (UVA z retinoidami). Czasami pacjent naświetlany jest także promieniowaniem X w małych dawkach lub szybkimi elektronami. Z leków podawany jest interferon alfa.

W okresie guzowatym niezbędne jest podawanie cytostatyków łącznie z kortykosteroidami. Leczenie nie wpływa niestety na szybkość rozwoju choroby, zmniejsza jedynie objawy.

 

Amelia Śledzik, Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
  • Kaszuba A. (red.), Leczenie chorób skóry, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-027-6
  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9

Źródła zewnętrzne

Chłoniak

Komentarze (4)
~pablo
~pablo ponad rok temu

wp od 2 miesięcy straszy rakiem i nic więcej od poznania raka sa lekarze nie internet może wp zajmie się kolejkami do specjalistów a nie pisaniem i straszeniem ludzi a tak a propos to są inne ciężkie choroby bardziej zabójcze i nie uleczalne np ziarniniak Wengera toczeń WZW typu c cukrzyca choroba burgera itd

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie
Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Ziarniak grzybiasty

, przypominające grzyby martwicze, atakują skórę pacjenta. Ziarniniak grzybiasty jest najczęstszym typem chłoniakaskórnego T-komórkowego (...) scharakteryzowanie rodzaju zmian. Jak wygląda ziarniak grzybiasty? Zespół...

Choroby zakaźne skóry

Niepokojące zmiany skórne (WIDEO)

Niepokojące zmiany skórne (WIDEO) Odtwórz wideo

się także plamki niezabarwione. Chłoniaki - a przede wszystkim ziarniniak grzybiasty - mogą się objawiać zmianami przypominającymi łuszczycę (...) dający przerzuty, szybko się rozprzestrzeniający i mało podatny na leczenie...

Choroby i dolegliwości

Ziarniniak Wegenera - przyczyny, objawy, diagnostyka

Ziarniniak Wegenera nazywany inaczej ziarnicą jest chorobą autoimmunologiczną i dotyka naczyń krwionośnych. Jakie są jej przyczyny i objawy? W jaki (...) małych jak i średnich naczyń krwionośnych układu oddechowego jak...

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Tularemia - objawy, diagnostyka, leczenie

Tularemia - zdjęcia

Tularemia - zdjęcia

Do zakażenia dochodzi w czasie styczności z chorymi zwierzętami.

Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.