Przyczyny schizofrenii

Przyczyny schizofrenii są nadal mało znane. Choroba dotyka zazwyczaj nastolatków i młode osoby. Prawdopodobnie duży wpływ na możliwość zachorowania na ten rodzaj psychozy mają uwarunkowania rodzinne. Znane są czynniki wywołujące chorobę, takie jak: stres, niedobór dopaminy, uszkodzenia DNA. Od czego jeszcze zależą zaburzenia schizofreniczne i kto jest najbardziej narażony na chorobę?

Spis treści:
  1. 1. Epidemiologia schizofrenii
  2. 2. Co trzeba wiedzieć o schizofrenii?
  3. 3. Źródła zachorowania na schizofrenię
    1. 3.1. Schizofrenia a dopamina
    2. 3.2. Schizofrenia a geny
    3. 3.3. Niespecyficzne przyczyny schizofrenii

1. Epidemiologia schizofrenii

Według statystyk, schizofrenia jest chorobą psychiczną, na którą cierpi 1 osoba na 100 na całym świecie. Każdy może zachorować na schizofrenię. Schorzenie najczęściej rozpoczyna się w młodości i ujawnia się pod wpływem czynników środowiskowych. Ofiarami schizofrenii są tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba, którą można leczyć. Badania mówią, że w ciągu pięciu lat jedna osoba na czworo chorych może całkowicie wyzdrowieć. U innych bardzo często można zmniejszyć objawy i poprawić samopoczucie.

Zaburzenia schizofreniczne pojawiają się u nastolatków lub młodych osób. Zazwyczaj pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się między 15. a 30. rokiem życia, jednak czasami choroba może pojawić się później. Często choroba jest późno diagnozowana. Dzieje się tak dlatego, że część objawów (np. zamknięcie się w sobie) może być uznawana za symptomy okresu dojrzewania. Ponadto zdarza się, że zaburzenia pojawiają się stopniowo, w długim okresie czasu.

2. Co trzeba wiedzieć o schizofrenii?

Większość chorych zapomina o przyjmowaniu leków. Przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby. Zdarza się, że zdrowi ludzie postrzegają osoby chore na schizofrenię jako leniwe. Brak energii jest jednym z objawów choroby. Niekiedy u schizofreników zdarzają się zachowania agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to tylko małego procenta chorych. Pomocna okazuje się terapia poznawczo-behawioralna. Często dochodzi jednak do nawrotów objawów. Podstawą leczenia jest regularność w przyjmowaniu leków i udział w zajęciach terapeutycznych, nawet gdy wydaje się, że objawy są pod kontrolą.

3. Źródła zachorowania na schizofrenię

Przyczyny schizofrenii są wciąż obiektem wielu badań. Naukowcy są natomiast pewni, że istnieje wiele czynników, które mogą wywołać chorobę. Mechanizm jest po części związany z nierównowagą biochemiczną w mózgu. U podstaw tych zakłóceń leżą czynniki genetyczne i zewnętrzne. Dziedziczność schizofrenii zależy od stopnia pokrewieństwa z chorym. Ryzyko rozwoju choroby u osób z otoczenia schizofrenika wynosi: 5% u rodziców, 10% u braci i sióstr, 13% u dzieci oraz 2-3% u kuzynów i dalszej rodziny.

3.1. Schizofrenia a dopamina

Niektóre zaburzenia świadomości, charakterystyczne dla schizofrenii, związane są z dopaminą. Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem.

Wydziela ją ośrodkowy układ nerwowy. Odkryto, że u niektórych osób cierpiących na schizofrenię w pewnych miejscach mózgu dopamina jest wydzielana nadmiernie, a w innych częściach mózgu zaczyna jej brakować. Ma to wpływ na pewne objawy schizofrenii, np. urojenia, słyszenie głosów nieobecnych osób. Niedobór dopaminyodpowiada za apatię, uczucie osamotnienia i ciągłe zmęczenie.

3.2. Schizofrenia a geny

Udowodniono, że schorzenie pojawia się częściej u osób, w rodzinie których pojawiły się zaburzenia psychiczne. Do dziedziczenia schizofrenii przyczynia się uszkodzenie DNA. Badania wciąż trwają, trudno ustalić dokładne zmiany w genach. Nawet jeśli dwoje rodziców cierpi na schizofrenię, to jest 60% szans, że ich dzieci będą zupełnie zdrowe.

3.3. Niespecyficzne przyczyny schizofrenii

Wśród pozostałych czynników ryzyka zachorowania na schizofrenię wymienia się:

Wśród czynników zewnętrznych wpływających na ryzyko zachorowania na zaburzenia schizofreniczne wymienia się zarażenie wirusem grypy przez matkę w czasie ciąży. Badany jest również wpływ braku tlenu podczas porodu na możliwość zachorowania na schizofrenię. W dorosłym życiu stres może wywoływać chorobę, nie jest to jednak przyczyną schizofrenii. Dotychczas nie udowodniono również, czy branie narkotyków ma wpływ na wzrost ryzyka schizofrenii, chociaż ostatnie badania wykazują, że narkotyki mogą sprzyjać wywołaniu choroby. W przypadku schizofrenii należy zatem mówić o przyczynach wieloczynnikowych.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0

Komentarze (9)

Wyloguj
~zrospaczona
~zrospaczona

Mam podejrzenia ,że mój mąż jest chory na schizofrenię.Według niego ja zdradzam go z każdym kroku czy to szwagry czy jego koledzy Twierdzi ,że dzieci są nie jego,mnie obrzuca ciągle wyzwiskami często dochodziło w domu do rękoczynów.Mówienie i proszenie ,że ma iść do psychiatry nie pomaga ,twierdzi ,że to ja mam iść i przestać się k....c.Jestem już w poważnym wieku mamy już wnuków.Jak to wytrzymać,bo to wszystko są jego urojenia.

Odpowiedz
~bery3
~bery3

@~zrospaczona: Niech Pani ucieka ja mam to samo ale my nie mamy dzieci,tłumaczenie że to tylko jego wymysł to nic nie da on tylko widzi to że Pani go zdradza on to wie że na każdym kroku z byle kim i w każdym miejscu nawet bez niego nie da się wyjść na zakupy bo wszędzie kochanek.
jeśli Pani chce to proszę do mnie napisać może jakoś pomogę Barbara

Odpowiedz
~annn
~annn

@~bery3: czy ma Pani kogos kto pomoglby mi? Mam szereg problemow otaczają mnie z każdej strony. Po ostatniej awanturze namówilam "męża" na pojscie do psychologa i mysle ze to dobry początek ale nie wiem jak rozegrać inne kwestie. Mam 24lata.2synów którzy potrzebują normalnej silnej mamy. Tym czasem nie jest ok. Może ma Pani do kogoś mail kto by mogł racjonalnie porozmawiać

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

Proszę Państwa schisofrenia jest przyczyną przez pranie mózgu jeżeli osoba została ofiarą przez posiadacza maszyny(złoczyńce) na polu elektryczno-magnetycznym na radiacji mikrofalowej osoba mogła zostać za atakowana w czasie konfrontacji mikrofalą

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

proszę Pani ten wymysł nie musi być od pani męża to może być że nie czyta w swoich myślach jeżeli oko ucieka Pani mężowi do góry poprawej stronie to nie jest żadna schisofrenia tylko może został ofiarą posiadacza maszyny który sie bawi Pani mężem jak marionetką

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

objawy ofiary samopoczucie osłabienia,niby newry,bóle nerwowe które ofiara bardzo przeżywa,ciężki oddech,czerwona skóra niby nad ciśnienie,nie chęć do życia,samopoczucie znięchęcenia że człowiek czuje sie zmęczony i leniwy jeżeli Pani mąż ma takie objawy to proszę żeby sie zgłosił do instytucji fizyki do centrum badań w Warszawie Swierk

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

na tych badaniach mierzą człowiekowi ile jest napromieniowany od radiacji

Odpowiedz
~drwho
~drwho

@~Ewelina: Pani chyba sama jest chora! Co za bzdury ?! A co do @~zrospaczona: Pani mąż powinien udać się do psychologa a nie do psychiatry, ponieważ z tego co Pani napisała nie wynika, że to mogłaby być schizofrenia a raczej chora zazdrość, która też jest swego rodzaju "upośledzeniem" umysłowym. Znam objawy schizofrenii i umiem też wyczuć kiedy coś jest z kimś nie tak. Są to przede wszystkim: słyszenie głosów, dziwne zachowanie jakby chory był w innym świecie, nieraz agresja i wiele innych ale tą chorobę widać po oczach. U chorej osoby to oczy zdradzają wszystko, stają się jakby bardziej wyłupiaste, niewyraźne jakby była "pod wpływem" cały czas.

Odpowiedz
~Jerry
~Jerry

@~Ewelina:Pani ma typowa schizofrenię. Wiem, że Pani nie wierzy w swoja chorobę, ale jeśli ktoś z rodziny to czyta proszę zaprowadzić Panią Ewelinę do lekarza.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy ja mam schizofrenię?

Jeśli wydaje mi się, że wszyscy mnie obserwują i gadają o mnie, to mam schizofrenię? Poza tym...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Boję się schizofrenii!

Witam. Od roku leczę się na depresję z zaburzeniami lękowymi. Mam lepsze i zdecydowanie gorsze...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Schizofrenia

Schizofrenia Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 ... o ograniczeniu funkcji psychicznych. Schizofrenię rezydualną należy różnicować ze schizofrenią prostą (simplex), w przebiegu kt ... óźnych i przewlekłych etapów rozwoju zaburzeń schizofrenicznych. Objawy schizofrenii rezydualnej  Schizofrenia rezydualna odznacza ... do otoczenia. Mimo że schizofrenia rezydualna jest dość uboga objawowo w porównaniu do innych rodzajów...

Schizofrenia Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawr ... katatonicznej czy paranoidalnej, psychiatrzy wyróżniają także schizofrenię przewlekłą. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ... się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia przewlekła? SCHIZOFRENIA...

Schizofrenia Leczenie schizofrenii

(...) ich rodzin do efektywnego rozwiązywania problemów oraz rozmawiania o emocjach. Ponadto schizofrenia wsp ... społeczny, wyposażając w etykietę „ten inny”.Birchwood M., Jackson Ch., Schizofrenia. Modele kliniczne i...

Schizofrenia Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Nie ma jednak jednorodnej postaci schizofrenii. Wyróżnia się ... albo schizofrenię katatoniczną. Schizofrenia katatoniczna jako oddzielna jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji ... , albo hiperkinetyczny. Na czym polega katatonia i jak objawia się schizofrenia katatoniczna? Co to jest katatonia? Termin &bdquo ... występują naprzemiennie. Schizofrenia katatoniczna pojawia się nagle. W przypadku pobudzenia jednostka wydaje się...

Schizofrenia Epizod psychotyczny

(...) schizofrenia zaburzeniach psychicznychbyć może nie tak ciężkich, ale także wymagających interwencji i leczenia. Choć jak wspomniano ... ób psychicznych, jaką jest schizofrenia i jest to założenie całkowicie słuszne, gdyż zarówno w przypadku schizofrenii ... jeszcze więcej dokładnych badań w tej kwestii. Tak jak wspomniano powyżej dziś osoba dotknięta schizofrenią, może całkiem normalnie ... prowadzących do wystąpienia psychozy. Sprawa nie jest tak oczywista gdyż psychoza, a szczególnie...

Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?Odtwórz wideo
Schizofrenia Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?

Wyniki badań klinicznych na 81 pacjentach potwierdzają, że olej z ryb może spowalniać początki choroby psychicznej. Codzienne spożywanie kapsułek z tłuszczów ryb zmniejsza o jedną czwartą liczbę zaburzeń psychicznych, m.in. schizofrenii. Tłuszcze zawierają kwasy omega-3, które odgrywają znaczącą rolę w transmisji neuroprzekaźników w mózgu. Schizofrenia to ciężka choroba psychiczna. Naukowcy spekulują, że uszkodzone komórki mózgowe można naprawić...

Rodzaje schizofrenii
Schizofrenia Rodzaje schizofrenii

Schizofrenia nie stanowi jednorodnej grupy zaburzeń psychicznych. Do psychoz schizofrenicznych zalicza się m.in.: schizofrenia paranoidalna, schizofrenia katatoniczna i schizofrenia hebefreniczna.

Schizofrenia Objawy schizofrenii

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które w pewien sposób zamyka...

Schizofrenia Leczenie schizofrenii

Leczenie schizofrenii opiera się na farmakoterapii, socjoterapii i psychoterapii. Metody obejmują walkę z objawami psychotycznymi, ale również dążą do adaptacji pacjenta do życia po hospitalizacji.

Przyczyny niepłodności
Niepłodność Przyczyny niepłodności

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą co szóstej pary na całym świecie. Niepłodność dotyczy...

Grzybica Przyczyny grzybicy

Niektóre gatunki grzybów są szczególnie agresywnymi organizmami i mogą...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij