Trwa ładowanie...

Przypomina upojenie alkoholem. Szczegół zdradza, że to udar

Avatar placeholder
18.09.2023 14:25
Dają objawy podobne do udaru. Pod żadnym pozorem ich nie ignoruj
Dają objawy podobne do udaru. Pod żadnym pozorem ich nie ignoruj (Getty Images)

Udar mózgu to niebezpieczny stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Istnieją jednak dolegliwości, które mogą go przypominać. Niektóre z nich również stanowią zagrożenie dla życia, warto znać ich symptomy.

spis treści

1. Stan zagrażający życiu

Udar to stan bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego konieczna jest jak najszybsza interwencja medyczna. Jest główną przyczyną niepełnosprawności, a każda minuta jest na wagę złota.

Podstawowe objawy udaru są ogólnie znane, ale w podobny sposób mogą manifestować się także inne dolegliwości. Z czym można pomylić udar i w jakich sytuacjach należy niezwłocznie wezwać pogotowie?

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Przemijający atak niedokrwienny (TIA) do złudzenia może przypominać objawy udaru. Ten stan nazywany jest także mikroudarem i występuje, gdy do mózgu nie dociera wystarczająca ilość krwi.

W przypadku TIA symptomy ustępują samoistnie w ciągu 24 godzin. Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, gdyż u pacjentów z przemijającym atakiem niedokrwiennym może wystąpić udar. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • drętwienie kończyn,
  • zaburzenia mowy,
  • problemy z widzeniem,
  • zawroty głowy.

Kolejny stan, który może przypominać objawy udaru, to hipoglikemia. Patologiczne obniżenie stężenia glukozy zwykle występuje u pacjentów z cukrzycą, ale może do niego dojść także u zdrowych osób.

Hipoglikemia objawia się drżeniem mięśni, uczuciem niepokoju, nadmiernym poceniem się, bólem głowy, przyspieszonym biciem serca, bladością, nudnościami i nagłym zmęczeniem. Zwykle wystarczy zjeść coś słodkiego, ale w przypadku utraty przytomności należy wezwać pogotowie.

2. Tych objawów nie bagatelizuj

Wczesne objawy udaru niektórzy przypisują zmęczeniu lub anemii. Problemy z widzeniem, nagłe osłabienie nie powinny być ignorowane, szczególnie jeśli towarzyszą temu trudności z widzeniem.

Odwodnienie również może przypominać udar, jednak w tym przypadku objawy są znacznie łagodniejsze. Pacjenci najczęściej zgłaszają nudności, bóle głowy i skrajne osłabienie. W przypadku zaburzeń koordynacji i problemów z mówieniem konieczne jest zgłoszenie się do szpitala.

Osoby przechodzące udar mogą wyglądać, jakby były pod wpływem alkoholu. Choć nadmierna konsumpcja napojów wysokoprocentowych zwiększa ryzyko wystąpienia tego stanu, można zauważyć kilka różnic.

Szczególny niepokój powinno wzbudzić osłabienie mięśni twarzy, kłopoty z widzeniem oraz niedowład kończyn. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie, gdyż brak pomocy może mieć tragiczne konsekwencje.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze