Trwa ładowanie...

Miniudary mogą powodować otępienie w przyszłości

Miniudar jest to rodzaj udaru mózgu, które trwa tylko przez kilka minut. Nowe badania sugerują, że efekt takiej przypadłości jest dużo poważniejszy niż wcześniej przypuszczano.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Atak zwany miniudarem jest poważniejszy w skutkach niż wcześniej sądzono. Jest wiodącą przyczyną zgonów i przyczyną długotrwałej niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych.

Miniudar występuje, gdy tętnica zostanie krótko zblokowana przez skrzep krwi. Jest to taki sam proces jak zwykły udar mózgu, a jedyną różnicą jest to, że trwa on dużo krócej.

Istniejące badania pokazują, że u około 25-30 procent osób, które doświadczyły udaru niedokrwiennego mogą rozwijać się opóźnione zaburzenia poznawcze lub otępienie naczyniowe.

Badania wykazały, że miniudary powodują otępienie i pogorszenie zdolności poznawczych
Badania wykazały, że miniudary powodują otępienie i pogorszenie zdolności poznawczych

Miniudar, zwany również korowym mikroatakiem potrafi spowodować niewielkie zmiany chorobowe, ale coraz większa ilość badań wydaje się łączyć te ataki ze spadkiem funkcji poznawczych i rozwojem demencji.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny wysnuli hipotezę, że miniudary mogą wpłynąć na funkcjonowanie mózgu w większej skali, niż dotychczas sądzono.

Badania były prowadzone przez Andy Shih, asystentkę profesora na Uniwersytecie Medycznym, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Cerebral Blood Flow and Metabolism”.

Shih wraz z zespołem postanowili zbadać wpływ mikroataków na tkankę korową w ciągu kilku tygodni po miniudarze. Dane ujawnione przez badaczy sugerują, że pojedyncze wystąpienie miniudaru wpływa znacznie na większy obszar mózgu i ma dłuższe i bardziej trwałe efekty niż dotychczas sądzono

ZOBACZ TAKŻE

Badania wykonywane przy udarze mózgu

Wyniki badań wskazują, że aktywność neuronów w całym obszarze, na który wpływ miało wystąpienie miniudaru utrzymywał się przez 14-17 dni po miniudarze. Wyniki zostały uznane za zaskakujące przez naukowców.

"Wiedziałam, że większość mikroudarów mogłoby mieć skutki odległe w czasie, ale byłam zaskoczona, że coś w tej skali może mieć tak duży wpływ na organizm. Uszkodzenie tkanek i zapalenie nerwów obecne nawet po 3 tygodniach i neuronalnie wywołane reakcje przepływu krwi były widoczne dzięki zastosowaniu techniki MRI, co może stanowić duże ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych” – tłumaczy Andy Shih.

"Te zawały są tak małe i nieprzewidywalne, że po prostu dotychczas nie mieliśmy dobrych narzędzi, aby je wykryć, gdy dana osoba wciąż żyje” – tłumaszy Shih.

Większość miniudarów jest trudna do wykrycia w przypadku konwencjonalnych technik neuroobrazowania, a często dane in vivo nie są zgodne z badaniami histologicznie potwierdzonymi. Utrudnia to badaczom połączyć miniudar z rozwojem zaburzeń poznawczych.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,...

zobacz galerię

Jednak badania przeprowadzone przez Shih i zespół pominęły trudności w monitorowaniu efektów poszczególnych efektów miniudarów w korze mózgowej w ciągu kilku tygodni.

Ponadto Shih sugeruje, że ustalenia mogą również kształtować opracowywanie przyszłych praktyk zapobiegawczych. Biorąc pod uwagę, że mikroataki mogą mieć taki długotrwały wpływ na dużym obszarze mózgu, kilka mikrozawałów może spowodować wystarczająco nagromadzone uszkodzenia w obwodach mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.