Rak jamy ustnej

Rak jamy ustnej jest podstępną formą nowotworu. Pacjenci zgłaszający się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby mają 50% szans na wyleczenie. Oznacza to, że prawie połowa z nich umiera po 5 latach od postawienia diagnozy. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej są: palenie tytoniu, cygar lub fajki, żucie tytoniu, picie alkoholu. Bezpośrednim winowajcą jest wirus HPV, który jest przenoszony między kobietą i mężczyzną podczas stosunku.

Spis treści:
 1. 1. Objawy i przyczyny raka jamy ustnej
 2. 2. Leczenie nowotworu jamy ustnej

1. Objawy i przyczyny raka jamy ustnej

Najczęstsze objawy raka jamy ustnej to:

 • Bolesne zmiany w pobliżu warg, dziąseł lub w wewnętrznej części jamy ustnej. Zmiany chorobowe często krwawią i trudno się goją.
 • Pojawienie się guzka po wewnętrznej stronie policzka łatwo wyczuwalnego językiem.
 • Utrata czucia lub drętwienie języka, policzków albo podniebienia.
 • Pojawianie się białych lub czerwonych plamek na dziąsłach i języku.
 • Problemy z przeżuwaniem pokarmów i ich połykaniem.
 • Ból wewnętrznej części jamy ustnej, a także uczucie, że coś „stoi” w gardle.
 • Opuchlizna szczęk lub żuchwy, która jest przyczyną niedopasowania protezy.
 • Zmiana barwy i natężenia głosu.

Przyczyny raka jamy ustnej:

 • Palenie

Główną przyczyną (ponad 80%) raka jamy ustnej jest palenie lub żucie tytoniu. Nikotyna i substancje smoliste wdychane do organizmu osłabiają jego ogólny stan, utrudniają likwidowanie zakażeń, a także spowalniają proces zdrowienia. Paląca młodzież na własne życzenie naraża się na problemy rozwojowe i zahamowanie wzrostu. Papierosy upośledzają zmysł węchu i smaku, wpływają też na ogólną estetykę. Palacze mają nieprzyjemny oddech i przebarwione szkliwo zębów. Osoby, które rzuciły palenie papierosów, fajki, cygar i przestały rzuć tytoń zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

 • Alkohol

Nałogowe spożywanie napojów wysokoprocentowych zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, przełyku i gardła. Szczególnie silny wpływ alkohol ma na pojawienie się raka górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 • Wirus HPV

HPV to wirus ludzkiego brodawczaka. Rak jamy ustnej (zwłaszcza ustnej części gardła, języka i części migdałków) wywołany jest bezpośrednim działaniem wirusa HPV16. Wirus HPV rozprzestrzenia się między partnerami w czasie kontaktu seksualnego.

2. Leczenie nowotworu jamy ustnej

Rak jamy ustnej leczony jest operacyjnie. Po zabiegu chirurgicznym pacjent zostaje poddany radio- i chemioterapii. Osoba chora powinna zgłosić się również do dentysty. Leczenie nowotworu może wywołać zmiany w obrębie jamy ustnej (osłabić szkliwo i wywołać próchnicę). Żeby ograniczyć uszkodzenie szkliwa, należy zrezygnować z jedzenia i napojów zawierających cukier oraz ograniczyć ilość przekąsek między posiłkami. Produkty, które nie zaszkodzą to: ser, surowe warzywa, jogurty naturalne i owoce.

Radioterapia nie jest niestety pozbawiona skutków ubocznych. W trakcie radioterapii może dojść do:

 • podrażnienia śluzówki i suchości jamy ustnej,
 • trudności w przełykaniu,
 • zaburzeń smaku.

Radioterapia zwiększa też ryzyko pojawienia się próchnicy. Dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o zęby, dziąsła i gardło.

Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia nowotworu:

 • Po każdym posiłku myj zęby, używaj do tego szczoteczki z miękkim włosem.
 • Codziennie nitkuj zęby.
 • Nie jedz potraw twardych i dobrze doprawionych.
 • Zrezygnuj z surowych warzyw, suchych krakersów i orzechów.
 • Nie pal papierosów, fajki, cygar.
 • Nie żuj tytoniu.
 • Nie pij alkoholu.
 • Używaj gumy do żucia bez cukru (pomoże ci ona utrzymać odpowiednie nawilżenie jamy ustnej).

Rak jamy ustnej bywa często niezauważony przez chorego, tym bardziej gdy jego rozwój przebiega bezbólowo. Kiedy pojawia się ból, choroba jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Rokowania są lepsze wtedy, gdy nowotwór jamy ustnej zostanie wykryty we wczesnym etapie rozwojowym. Wówczas około 80-90% pacjentów ma szansę na wyleczenie. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy rak wejdzie w zaawansowane stadium. Według statystyk przeżywa około 50% osób. Pozostali umierają po 5 latach od postawienia diagnozy.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Krwawienie z dziąseł i jamy nosowej - co oznaczają te dolegliwości?

Witam, mam takie pytanie: ponieważ bardzo często podczas mycia zębów moje dziąsła krwawią,...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Biała plamka w jamie ustnej - co to może być?

Mam 23 lata i przeprowadziłam się do Anglii 4 lata temu. Od pierwszego miesiąca, jak tu przyjechałam,...

lek. Łukasz Dubielecki Porady udziela lek. Łukasz Dubielecki lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Rak jamy ustnej u żony ~:

żona dziś z łzami w oczach poinformowała mnie że ma raka jamy ustnej od 10 miesiecy , nie zgadza...

Artykuły Choroby jamy ustnej

Profilaktyka próchnicy u dzieci
Choroby jamy ustnej Profilaktyka próchnicy u dzieci

Profilaktyka próchnicy u dzieci jest niezmiernie ważna dla ich zdrowia. Troszcząc się o dobre samopoczucie  swoich pociech, rodzicie często zapominają, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a przede wszystkim higiena zębów mlecznych.

Endodoncja
Choroby jamy ustnej Endodoncja

Endodoncja to dział, którym zajmuje się stomatologia estetyczna, zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia w endodoncji jest leczenie kanałowe.

Zapalenie dziąseł
Choroby jamy ustnej Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest pierwszym i stosunkowo prostym w leczeniu stopniem choroby dziąseł. Może być spowodowane płytką nazębną lub inaczej – filmem bakteryjnym, czyli bezbarwną, miękką powierzchnią bakterii, która powstaje na powierzchni...

Choroby dziąseł i przyzębia
Choroby jamy ustnej Choroby dziąseł i przyzębia

Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewnia nam zdrowy i piękny uśmiech. Niestety, zdarza się, że nasze zęby i dziąsła dotykają różne choroby dziąseł i przyzębia, które nie tylko sprawiają, że nasze zęby wyglądają nieestetycznie, ale stają się...

Wiertło dentystyczne do lamusa
Choroby jamy ustnej Wiertło dentystyczne do lamusa

Co jest najbardziej przerażające w wizycie u stomatologa? Oczywiście − borowanie zębów. Nawet jeśli skorzystamy ze znieczulenia, oczyszczanie ubytków do przyjemności nie należy: samo podanie zastrzyku w podniebienie jest bolesne, a...

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia
Choroby jamy ustnej Ubytki niepróchnicowego pochodzenia

Ostatnio można zaobserwować wzrost liczby ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Są one spowodowane czynnikami natury fizycznej lub chemicznej. Na skutek ich działania powstają erozje lub abrazje. Abrazja to nieprawidłowy wynik ścierania...

Choroby jamy ustnej Leczenie operacyjne wad zgryzu

Niektórzy z nas mają piękne, równe zęby. Inni nie mają takiego szczęścia. Zdarza się, że któryś ząb lub zęby są nieprawidłowo ustawione. W przypadku pewnych wad problem polega na nietypowej budowie wyrostków zębodołowych lub...

Choroby jamy ustnej Kto potrzebuje operacji ortognatycznej?

Główne czynniki, zapewniające właściwą estetykę twarzy to: harmonia, równowaga, symetria. Wskazania do zabiegu ortognatycznego: nieprawidłowa wielkość, położenie, wzajemny stosunek szczęk. Wymienione wyżej zaburzenia mogą mieć wpływ...

Choroby jamy ustnej
Stomatologia estetyczna Choroby jamy ustnej

Do chorób jamy ustnej można zaliczyć m.in. afty, zapalenie dziąseł czy grzybicę jamy ustnej. Najczęstszymi symptomami tych chorób jest obrzęk śluzówki, jej rozpulchnienie, ból i zaczerwienienie.

Badania Przegląd jamy ustnej

Przegląd jamy ustnej jest profilaktycznym badaniem polegającym na ocenie przez lekarza dentystę...

Leczenie grzybicy Leczenie grzybicy jamy ustnej

Grzybica, zwana inaczej kandydozą, wywołana jest przez grzyba Candida albicans zaliczanego do rodzaju drożdżaków (Saccharomycetes). Wywołuje on bardzo często tzw. drożdżycę jamy ustnej, przełyku, pochwy lub płuc u osób z obniżoną odpornością...

Higiena jamy ustnej
Stomatologia estetyczna Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej wśród Polaków nie jest, niestety, sprawą priorytetową. Badania statystyczne wykazują, że aż 80% Polaków ma próchnicę. Podstawowym zabiegiem jest, oczywiście, czyszczenie zębów.

Higiena jamy ustnej Płyn do płukania jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko regularne i dokładne mycie zębów, ale także stosowanie...

Nowotwory jamy ustnej
Onkologia Nowotwory jamy ustnej

Nowotwory jamy ustnej często nie dają żadnych odczuwalnych objawów. Im wcześniej nowotwory...

Pielęgnacja niemowlęcia Higiena jamy ustnej niemowląt

Higiena jamy ustnej niemowląt jest ważna już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Zanim niemowlakowi wyrzną się pierwsze zęby, trzeba masować dziąsła dziecka za pomocą mokrej ściereczki lub gazy.

6 zasad higieny jamy ustnej
Higiena jamy ustnej 6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób....

Piękny uśmiech Higiena jamy ustnej dla całej rodziny

Pielęgnacja jamy ustnej powinna być priorytetem każdej z nas. Zdrowe, mocne zęby są bowiem atutem w każdym wieku. O higienę należy zadbać od małego, by dobre nawyki weszły nam w krew.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij