Trwa ładowanie...

Ratuje nie tylko jelita, ale i mózg. Może pomóc w poprawie pamięci

 Karolina Rozmus
23.01.2023 10:14
Probiotyki znajdziemy m.in. w kefirze
Probiotyki znajdziemy m.in. w kefirze (Adobe Stock)

Lata badań ujawniły, że probiotyki to nie tylko "dobre bakterie", które uchronią przed biegunką w czasie antybiotykoterapii. W rzeczywistości mogą silnie oddziaływać na mikrobiom jelitowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Wyniki najnowszych badań wskazują, że pewien szczep bakterii może nawet zapobiegać upośledzeniu funkcji poznawczych i hamować proces atrofii mózgu.

spis treści

1. Bifidobacterium breve MCC1274 poprawia pracę mózgu

Do najnowszego badania, które ukazało się na łamach "Journal of Alzheimer's Disease" odwołała się prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki, kierownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W poście opublikowanym na Instagramie tłumaczy, że szczep bakterii o nazwie Bifidobacterium breve MCC1274 może:

Zobacz film: "Kiedy zaleca się stosowanie probiotyków?"
  • poprawiać orientację w czasie,
  • usprawniać funkcje poznawcze,
  • hamować proces atrofii mózgu.

W podwójnie zaślepionym, randomizowanym badaniu trwającym 24 tygodnie udział wzięło 130 pacjentów w wieku od 65 do 88 lat z podejrzeniem łagodnych zaburzeń poznawczych (z ang. mild cognitive inpairment – MCI).

W ramach badania połowa uczestników otrzymywała raz dziennie probiotyk zawierający wspomniany już szczep bakterii, połowa – placebo. Choć analiza próbek kału nie ujawniła zmian w ogólnym składzie mikroflory jelitowej po suplementacji probiotykami, to w grupie stosującej probiotyk funkcje mózgu uległy poprawie.

2. Probiotyk nie tylko na jelita

Probiotyki mogą okazać się sprzymierzeńcem w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi
Probiotyki mogą okazać się sprzymierzeńcem w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi (Getty Images)

We wspomnianej pracy naukowcy przypominają, że probiotyki mogą poprawiać funkcje poznawcze i łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe u chorych z parkinsonizmem, chorobą Alzheimera czy właśnie MCI, prawdopodobnie poprzez hamowanie odpowiedzi zapalnej i poprawę metabolizmu lipidów.

Wcześniejsze badania dotyczące szczepu bakterii Bifidobacterium breve MCC1274 wykazały również łagodzenie patologii związanych z chorobą Alzheimera na modelach zwierzęcych, w tym zmniejszenie produkcji beta-amyloidu.

Z kolei na łamach "Journal of Personalized Medicine" badacze przyznają, że suplementacja szczepu MCC1274 u pacjentów ze schizofrenią pozytywnie wpływa na występujące w chorobie objawy lękowe i depresyjne.

W badaniach nad patogenezą chorób neurodegeneracyjnych temat mikrobioty jelitowej przewija się od dłuższego czasu. Wszystko przez to, że istnieje dwukierunkowa komunikacja między przewodem pokarmowym a ośrodkowym układem nerwowym (OUN). Nosi ona miano oś jelito-mikrobiota-mózg.

Zmiana mikroflory jelitowej i poprawa funkcji OUN - nie jest to jednak jedyny sposób działania probiotyków w zakresie schorzeń układu nerwowego. Badania wskazują również na to, że probiotyki mogą modyfikować składniki biochemiczne mózgu, takie jak serotonina, kwas γ-aminomasłowy (GABA) i dopamina.

Bakterie probiotyczne znajdują się w naturalnych produktach probiotycznych, czyli przede wszystkim w:

  • jogurtach,
  • zsiadłym mleku,
  • maślankach,
  • kefirach.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze