Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Rodzicielski plan wychowawczy

Avatar placeholder
10.03.2023 11:40
Rodzicielski plan wychowawczy
Rodzicielski plan wychowawczy (Shutterstock)

Rodzicielski plan wychowawczy jest tworzony przez rodziców po rozwodzie. Musi być on przedstawiony w sądzie i daje gwarancję, że władza rodzicielska nad dzieckiem będzie przysługiwała zarówno matce, jak i ojcu – właśnie na tym polega zmiana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, która weszła w życie w 2009 roku. Plan wychowawczy rozumiany jest jako porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej oraz o utrzymywaniu kontaktu z dzieckiem. Na czym polega Plan Opieki Rodzicielskiej? Czy gwarantuje on brak przepychanek między rozwodzącymi się małżonkami na temat kwestii „komu dziecko po rozwodzie”?

spis treści

1. Wzór rodzicielskiego planu wychowawczego

Plan Wychowawczy określany jest jako Plan Opieki Rodzicielskiej i zawiera szczegółowe punkty i tematy wspólnie określone przez rozwodzących się rodziców lub rodziców znajdujących się w separacji. Nie istnieje wzór planu, który pasowałby do każdej rodziny. Plan taki musi być dostosowany do potrzeb konkretnych rodziców i ich dzieci. Powinny się w nim znaleźć:

  • informacje o dziecku i rodzicach – imiona, nazwiska, adresy zamieszkania rodziców i dziecka;
  • opieka nad dzieckiem w poszczególnych okresach roku – w dni powszednie, w dni wolne od zajęć szkolnych, w czasie wakacji, w czasie ferii zimowych, w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych, w inne dni świąteczne i święta rodzinne; rodzice muszą określić czas i sposób odebrania dziecka przez drugiego rodzica;
  • sposób kontaktowania się z dzieckiem – należy ustalić, w jaki sposób rodzice będą kontaktowali się z dzieckiem, gdy będzie ono przebywało u drugiego opiekuna;
  • ustalenia dotyczące dziecka – opieka medyczna, wyznanie, edukacja itd.;
  • utrzymanie dziecka – trzeba wyraźnie określić, które z rodziców i w jakich częściach ponosi koszty utrzymania dziecka, a więc zakupu podręczników, odzieży, zabawek, pomocy edukacyjnych, wyjazdów kolonijnych, leczenia itd.;
  • ważne sprawy dziecka – istnieje możliwość ustalenia przez rodziców, że decyzje w sprawach ważnych dla dziecka będą podejmowane wspólnie.
Zobacz film: "Jak rozwieść się szybko i bezboleśnie"

Plan rodzicielski powinien również uwzględniać określenie sposobu zmian zawartych w nim porozumień w sytuacji, gdy wymaga tego dobro dziecka oraz gdy zmieniły się jego okoliczności życiowe od momentu podpisania przez rodziców pierwotnej wersji planu.

2. Władza rodzicielska po rozwodzie

Rozwód wprowadza szereg zmian do życia rodziny. Należy je przeprowadzać w taki sposób, aby dziecko ucierpiało na nich najmniej. Jednym z tych rozwiązań jest opieka naprzemienna nad dzieckiem. Ta forma opieki polega na tym, że dziecko przez jakiś czas mieszka u jednego z rodziców, a potem przez podobny czas u drugiego. Dzięki temu każde z rodziców może nawiązywać takie same więzi z dzieckiem. Opieka naprzemienna może być realizowana, jeśli rodzice spełniają jej trzy podstawowe warunki:

  • elastyczność,
  • dobra współpraca,
  • bliskość miejsca zamieszkania.

Warunki opieki naprzemiennej mogą być dokładnie określone w planie wychowawczym. Gdy dorośli mają problem z jego sporządzeniem, mogą zwrócić się o pomoc do mediatora. Trzeba pamiętać, że świadome złamanie ustaleń zawartych w rodzicielskim planie wychowawczym może skutkować zmianą sądowego orzeczenia o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze