Trwa ładowanie...

Rozwija się piorunująco. Doprowadza do niedowładu i zgonu

Avatar placeholder
09.07.2023 22:13
Niewinny objaw szybko prowadzi do poważnej choroby. Może skończyć się niedowładem i utratą wzroku
Niewinny objaw szybko prowadzi do poważnej choroby. Może skończyć się niedowładem i utratą wzroku (Getty Images)

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że czerwone plamy na skórze utrzymujące się przez kilka dni mogą być oznaką poważnej choroby zapalnej naczyń skóry. Lekarze ostrzegają, że objawy są często niecharakterystyczne, a pacjenci zazwyczaj szukają pomocy medycznej dopiero wtedy, gdy stan zapalny naczyń doprowadził do martwicy. Ale to nie wszystko - choroba ta może prowadzić do wielu poważnych powikłań, włączając w to udar mózgu i śmierć. Jak więc nie przeoczyć tych niepokojących sygnałów?

spis treści

1. Nieoczywiste objawy układowych zapaleń naczyń

Subtelne zaczerwienienie nogi, które może wyglądać jak nieszkodliwe odgniecenie, może być oznaką poważnej choroby, o której niewielu ludzi wie. Dr Katarzyna Muras-Szwedziak, reumatolog i neurolog, ostrzegła na swoim profilu na portalu społecznościowym o niecharakterystycznym objawie, który został zignorowany przez jedną z jej pacjentek. W ciągu zaledwie kilkunastu dni u kobiety rozwinęło się zapalenie naczyń skóry w obrębie dolnej kończyny, które wymagało specjalistycznego leczenia.

"Tak. To potrafi tak szybko się pojawić. Zapalenie naczyń. Autoimmunologia. Jeśli masz takie dyskretne zmiany, coś ci nie gra, masz objawy ogólne – nie lecz skóry kremem kupionym bez recepty. Pokaż się lekarzowi" – apeluje lekarka.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Opisany przypadek może ilustrować objawy zapalenia naczyń zlokalizowanych w skórze. Szacuje się, że w przypadku zapalenia naczyń zależnego od IgA, u około 80% pacjentów wystąpienie choroby jest poprzedzone zakażeniem górnych dróg oddechowych, zazwyczaj paciorkowcowym. Ale choroba może rozwinąć się także po zakażeniach innymi patogenami, choć w dużej części jest to proces autoimmunologiczny. Czynnikiem wywołującym chorobę mogą być również leki, ukąszenia przez owady, narażenie na zimno czy alergeny.

Układowe zapalenia naczyń nie są związane jedynie z jednym narządem w organizmie. Jak tłumaczy, procesem chorobowym objętych może być wiele układów. Uszkodzenie ściany naczynia powoduje krwawienie, czyli wydostawanie się erytrocytów i innych składników krwi poza naczynia.

Objawy zapalenia naczyń mają zwykle charakter ogólnoustrojowy, ale mogą dotyczyć tylko jednego narządu. Objawy mogą obejmować skórę, narząd wzroku, ośrodkowy układ nerwowy, płuca, nerki i stawy.

Możemy obserwować symptomy niespecyficzne, takie jak m.in. przewlekłe zmęczenie, gorączkę, nocne poty czy niezamierzoną utratę masy ciała.

2. Choroba, która nie daje o sobie znać od razu

W niektórych przypadkach choroba rozwija się bardzo szybko i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, ale są także pacjenci, u których rozwija się "po cichu".

U niektórych chorych proces chorobowy może rozwijać się bardzo szybko, doprowadzając do uszkodzenia ważnych dla życia narządów takich jak ośrodkowy układ nerwowy, płuca czy nerki, a nawet śmierci chorego.

Lista ciężkich powikłań zapalenia naczyń jest bardzo długa. Są nimi m.in.:

  • utrata wzroku,
  • udary mózgu niedokrwienne lub krwotoczne,
  • aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • destrukcja kości zatok obocznych nosa,
  • zwężenie tchawicy,
  • krwotok płucny,
  • niewydolność oddechowa,
  • niewydolność nerek,
  • niedokrwienie kończyn,
  • niedokrwienie jelit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze