Trwa ładowanie...

Ryzyko rośnie w całej Europie. Winne są komary

Avatar placeholder
24.06.2023 12:01
Ugryzienie komarów
Ugryzienie komarów (GettyImages)

Eksperci ostrzegają przed wzrastającym ryzykiem chorób roznoszonych przez komary. Zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków, które roznoszą choroby jak denga czy żółta febra.

spis treści

1. Tropikalne choroby roznoszone przez komary

W Europie rośnie ryzyko chorób typowych dla obszarów tropikalnych. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zauważa, że nasz kontynent stał się terenem sprzyjającym dla "inwazyjnych gatunków komarów".

Związane jest to bezpośrednio z ociepleniem klimatu, falami upałów i wydłużającym się latem. Eksperci są zaniepokojeni tym trendem, gatunki roznoszące niebezpieczne choroby coraz częściej pojawiają się w naszym regionie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Szczególny niepokój ECDC budzi Aedes albopictus, który jest zdolny do roznoszenia wirusów chikungunya i dengi. Gatunek obecnie występuje już w trzynastu krajach i stale rozprzestrzenia się, głównie w kierunku północnej i zachodniej Europy.

Drugim gatunkiem obserwowanym przez ekspertów ze szczególną uwagą jest Aedes aegypti. Komary są niebezpieczne ze względu na to, że roznoszą wirusy dengi, żółtej febry, chikungunya, ziki oraz Gorączki Zachodniego Nilu.

Niebezpieczne gatunki coraz częściej w Europie
Niebezpieczne gatunki coraz częściej w Europie (Pixabay)

2. Konieczne jest podjęcie działań

Specjaliści ostrzegają, że gatunki mogą rozprzestrzeniać się na inne obszary Europy, a gdy do tego dojdzie, należy spodziewać się większej ilości przypadku, a co za tym idzie, zgonów. Eksperci podkreślają, jak ważna jest kontrola populacji komarów.

Andrea Ammon, dyrektor ECDC, poruszyła ważną kwestię środków zapobiegawczych i ochronnych. Konieczne jest wdrożenie zrównoważonych środków, jak eliminację stojących źródeł wody, w których rozmnażają się komary.

Działania powinny również objąć przyjazne dla środowiska środki przeciw larwom. Ludzie również powinni chronić się z wykorzystaniem środków odstraszających owady oraz moskitier. Warto także pamiętać, że nie na wszystkie wirusy roznoszone przez komary istnieje szczepionka.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze