Trwa ładowanie...

Najlepsze na komary. Skutecznie odstraszą krwiożercze owady

Avatar placeholder
05.06.2023 10:46
Domowe sposoby na komary
Domowe sposoby na komary (Getty Images)

Ochrona przed komarami nie musi oznaczać sięgnięcia po toksyczne chemikalia. Istnieją naturalne, skuteczne produkty, po które warto sięgnąć. Jakie są bezpieczne i ekologiczne alternatywy dla popularnych sprayów, kremów i świec?

spis treści

1. Naturalne odstraszacze komarów

Komary są niewątpliwie jednym z najbardziej irytujących elementów lata, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją naturalne metody, które mogą skutecznie je odstraszyć. Choć często sięgamy po różnego rodzaju spraye, kremy czy świeczki zawierające chemikalia, takie produkty nie są jedynym rozwiązaniem. Co więcej, wiele z nich może być szkodliwych dla zdrowia człowieka oraz otaczającego środowiska. Warto poznać naturalne zamienniki sztucznych odstraszaczy.

Wśród nich wymienia się:

Olejek eukaliptusowy

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Olejek cytrynowo-eukaliptusowy jest często używany jako naturalny repelent odstraszający komary. Jego skuteczność została oficjalnie potwierdzona jako składnik repelentu przeciwko tym owadom. Badania naukowe dowiodły, że 32-procentowy roztwór olejku cytrynowo-eukaliptusowego może zapewnić ponad 95-procentową ochronę przed komarami na okres do trzech godzin po nałożeniu.

Wymieszaj jedną część olejku cytrynowego z eukaliptusa na 10 części oleju słonecznikowego lub oleju z oczaru wirginijskiego. Preparat nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 3. roku życia.

Lawenda

Można stosować jej olejek albo świeże, roztarte kwiaty, które wydzielają zapachy niepożądane dla tych owadów. Posiada ona także właściwości przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co sprawia, że pomaga nie tylko uniknąć ukąszeń, ale też relaksuje i pielęgnuje skórę. Uprawianie lawendy na balkonie czy przy wejściu do domu może także skutecznie odstraszać komary.

Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy też może okazać się pomocny. Jego właściwości, odkryte przez naukowców, obejmują zarówno zdolność do niszczenia jaj komarów, jak i odstraszanie dorosłych osobników. Jest on szczególnie polecany przez naukowców z Tajwanu jako środek przeciwko komarowi tygrysiemu, który jest powszechny w Azji. Dodaj kilka kropli do wody, skorzystaj z butelki ze spryskiwaczem i rozpyl na skórę oraz ubrania.

Olej sojowy

Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie twierdzą, że repelenty na bazie soi, mogą zapewnić długotrwałą ochronę przed komarami. Wystarczy stworzyć domową miksturę z oleju sojowego i olejku z trawy cytrynowej. To połączenie zostało z powodzeniem przetestowane na różnych gatunkach komarów.

Olejek tymiankowy

Jeżeli mówimy o skutecznym odstraszaniu komarów przenoszących malarię, olejek tymiankowy wyłania się jako jeden z najbardziej efektywnych, naturalnych rozwiązań. W trakcie przeprowadzonych badań ustalono, że 5-procentowy roztwór olejku tymiankowego nałożony na skórę gładkoowłosych myszy zapewnił 91-procentową ochronę.

Olejek z nepety parnaskiej

Nepeta parnassica, roślina z rodziny miętowatych, której bliskim krewnym jest popularna kocimiętka, jest kolejnym skutecznym naturalnym odstraszaczem. Z jej liści otrzymywany jest ekstrakt i olejek, które potrafią odstraszyć komary.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że olejek z tej rośliny potrafi skutecznie odstraszać komary przez okres od dwóch do trzech godzin. Co więcej, potwierdzono, że kocimiętka jest 10 razy bardziej skuteczna niż popularny syntetyczny repelent DEET.

Cytronella

Citronella jest szeroko rozpoznawana jako efektywny naturalny repelent przeciwko komarom. Znajduje się w składzie wielu komercyjnie dostępnych produktów odstraszających te owady. Użycie świec zawierających olejek citronelli na zewnątrz może zwiększyć skuteczność ochrony przeciwko komarom o dodatkowe 50 procent.

Eksperci twierdzą, że poprawnie przygotowany środek na bazie citronelli jest równie skuteczny jak DEET i może oferować ochronę do dwóch godzin. Niewłaściwie przygotowany produkt może jednak szybko odparować.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego, pochodzący z Australii, jest szeroko znany ze swoich antyseptycznych, antybakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości. Oprócz tego okazuje się, że olejek ten może być również skutecznym środkiem odstraszającym owady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze