Jak rozpoznać objawy cukrzycy?
Objawy cukrzycy nie zawsze jednoznacznie wskazują na tą konkretną chorobę. Mogą być mylone lub przypisywane innym chorobom. Depresja, zaburzenia widzenia, nadmierne łysienie to tylko niektóre objawy cukrzycy. Chorobę można zdiagnozować jednoznacznie dopiero, gdy wykona się test obciążenia glukozą.
1. Objawy cukrzycy
- Glukoza we krwi – jeżeli glukoza we krwi jest podwyższona, być może to cukrzyca. Glukoza od razu nasuwa podejrzenie choroby. Żeby określić jej poziom należy wykonać test obciążenia glukozą.
- Poliuria i polidypsja – pod tymi dwoma tajemniczymi pojęciami kryją się wielomocz (poliuria) i wzmożone łaknienie (polidypsja). Odpowiedzialna jest za to podwyższona glikemia.
- Huśtawka nastroju – częste wahania nastroju, wpadanie w złość bez powodu, nagła radość, to typowe objawy cukrzycy. Częstej zmianie humoru towarzyszy uczucie zmęczenia i osłabienie organizmu. Wahania nastroju mogą przerodzić się w depresję.
- Uczucie swędzenia – dokucza ci świąd, lokalizujący się zwłaszcza w okolicy narządów płciowych, czyraki, częsta grzybica skóry stóp i paznokci? Te dolegliwości skórne mogą oznaczać, że pojawiła się cukrzyca. Objawy te warto przebadać pod kątem tej właśnie choroby.
- Wypadnie włosów (łysienie) – czasami nadmierne wypadanie włosów świadczy jedynie o braku witamin i mikroelementów. Są jednak przypadki, w których nadmierne łysienie jest oznaką choroby. Cukrzyca sprawia, że włosy wchodzą w fazę spoczynku lub zaniku. Zdarza się, że wypadanie włosów znacznie poprzedza chorobę i występuje kilka lat przed zdiagnozowaniem cukrzycy. Włosy przerzedzają się najczęściej na czubku głowy. Nadmierne wypadanie włosów może zahamować insulina.
- Rozmyty obraz – cukrzyca powoduje przekrwienie spojówek i zaburzenia widzenia (spowodowane mikrouszkodzeniami naczyń włosowatych w siatkówce oka). Powyższe objawy występują przez to, że glukoza dostaje się do soczewki oka. Tam uszkadza jej kształt i sprawia, że chory widzi niewyraźny, rozmyty obraz. Leczenie cukrzycy pomaga zahamować te dolegliwości.
- Uszkodzenia nerek – Uszkodzenia są początkowo nieduże i dlatego prawie nie zauważalne przez chorego. Niestety, niezależnie od wielkości, są bardzo niebezpieczne. Chory oddaje mocz, a razem z nim potrzebne dla organizmu pierwiastki. Czasami choroba jest tak utajona, że pierwsze objawy chory zauważa po ok. 10 latach.
- Nadwaga – nic tak bardzo nie przyczynia się do powstania cukrzycy, jak otyłość. To właśnie nadmiar cukru powoduje, że glukoza we krwi wzrasta. Osoby otyłe, powinny próbować wrócić do normalnej wagi. W przeciwnym razie, zagrożenie cukrzycą jest olbrzymie.
- Choroby dziąseł – jeżeli choroby dziąseł i jamy ustnej nie chcą się skutecznie goić, istnieje możliwość, że są wywołane zmianami cukrzycowymi. Pojawiające się w buzi ropniaki przyzębne, pleśniawki lub drożdżaki mogą być objawami ukrytej cukrzycy. Może je wywoływać podwyższona glukoza we krwi.
- Inne ukryte objawy cukrzycy to: infekcje pochwy, zaburzenia erekcji, nieświeży oddech, źle gojące się rany, zaburzenia smaku, kurcze mięśni i łydek, brak czucia w skórze, niedowłady mięśni.
O rozwoju cukrzycy może świadczyć wiele różnych objawów - nie lekceważ ich i zgłoś się do lekarza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.