Trwa ładowanie...

Znaczenie samokontroli w terapii cukrzycy

W terapii cukrzycy szczególne znaczenie odgrywa samokontrola. Chory, który obserwuje wahania glukozy we krwi na co dzień, zaczyna lepiej rozumieć swoją chorobę.

Badanie stężenia glukozy we krwi ma na celu ocenę wyrównania cukrzycy, ocenę wpływu spożywanych posiłków, aktywności fizycznej i innych czynników (np. dodatkowej innej choroby) na stężenie glukozy we krwi, a także optymalizację terapii.

1. Zasady samokontroli w cukrzycy

Przed przystąpieniem do samodzielnego badania stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru ustal z lekarzem następujące kwestie:

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na choroby serca"

 1. o jakich porach i jak często wykonywać badania (pory, w jakich wykonuje się badania: na czczo, przed i 1,5-2 godziny po głównych posiłkach, przed snem, w nocy między godz. 2.00 a 4.00; dodatkowo: w razie złego samopoczucia, przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym, podczas dodatkowej innej choroby, przed rozpoczęciem prowadzenia samochodu itp.);
 2. indywidualny plan badań, który zależy między innymi od sposobu leczenia, twojego trybu życia i innych czynników;
 3. jakie powinny być twoje docelowe wartości stężenia glukozy we krwi

(na czczo i przed posiłkami, po posiłkach, przed snem i w nocy); 4. jak postępować w przypadku za wysokich wartości stężenia glukozy we krwi (hiperglikemii) i niedocukrzenia (hipoglikemii);

Ponadto, przeczytaj dokładnie instrukcję glukometru. Poproś lekarza lub pielęgniarkę, aby sprawdzili, czy wykonujesz pomiar prawidłowo. Oprócz tego ważne jest, aby stale poszerzać swoją wiedzę o cukrzycy i starać się obserwować, co wpływa na co dzień na wahania stężenia glukozy we krwi i jak można poprawić kontrolę cukrzycy.

2. Prowadzenie dzienniczka samokontroli w cukrzycy

Notatki własne chorego (w notesie/zeszycie czy na luźnych kartkach). Często taka forma jest mało czytelna dla lekarza i nie zawiera wszystkich istotnych informacji niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji dotyczącej np. zmiany stosowanego leczenia.

Zeszyt/dzienniczek samokontroli, z gotowymi rubrykami do wpisywania wyników.

Pamiętaj:

 • Cukrzyca jest chorobą, w której jednym z warunków uzyskania dobrych wyników jest aktywny udział osoby chorej w jej terapii.
 • Ważnym jej elementem jest samokontrola stężenia glukozy we krwi, dzięki której można ocenić, czy cukrzyca jest dobrze wyrównana o różnych porach doby i jak różne czynniki wpływają na stężenie glukozy we krwi (ustal z lekarzem zasady i plan badań).
 • Istotne jest rejestrowanie w sposób systematyczny (w formie, która jest dla ciebie najbardziej optymalna) wyników badań.
 • Jeżeli stwierdzisz nieprawidłowe stężenia glukozy we krwi, to zawsze staraj się zrozumieć, co było ich przyczyną, przedyskutuj to z lekarzem lub pielęgniarką.
 • Zainwestowany czas w naukę i systematyczną samokontrolę będzie procentował w bliższej i dalszej przyszłości.

Przed decyzją o zmianie sposobu leczenia cukrzycy konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Powikłania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza