Trwa ładowanie...

Problemy ze wzrokiem a cukrzyca

Stężenie glukozy we krwi, które nie jest systematycznie kontrolowane może doprowadzić do poważnych chorób wzroku. Jedną z nich jest uszkodzenie siatkówki oka, które może zakończyć się całkowitą utratą wzroku. Na szczęście w ciągu kilku ostaniach lat dzięki stałemu monitorowaniu i specjalistycznym lekom obniżył się wskaźnik wad wzroku wśród osób z cukrzycą typu 1.

spis treści

1. Choroby wzroku a cukrzyca

Dr Ronald Klein z University of Wisconsin w Madison zebrał dane długoterminowego badania Diabetes Control and Complications Trial (DCCT) i odkrył, iż osoby z cukrzycą, które osiągnęły ścisłą kontrolę nad stężeniem glukozy we krwi, miały o 50–75% mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju retinopatii i mikroangiopatii w postaci nefropatii (choroby nerek) lub neuropatii (uszkodzenie nerwów).

Zobacz film: "Cukrzyca a praca"

1.1. Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych w USA. Stale utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki oka. Objawy choroby to:

  • niewyraźne lub podwójne widzenie,
  • pierścienie,
  • widzenie migających światełek lub ciemnych bądź pływających plam,
  • ból lub nacisk w jednym lub obu oczach,
  • problemy z widzeniem peryferyjnym (widzenie rzeczy z boku lub w kącikach oczu).

Retinopatia cukrzycowa występuje z cukrzycy typu 1 w dwóch postaciach. Pierwszą z nich jest retinopatia nieproliferacyjna, posiadająca łagodniejszy przebieg i wywierająca mniejsze konsekwencje zdrowotne. Drugą jest retinopatia proliferacyjna, która wywołuje znacznie większe zagrożenie dla zdolności widzenia chorego.

W obu wymienionych przypadkach niezwykle istotne jest szybkie wykrycie choroby, ponieważ wraz ze wzrostem długości czasu jej trwania maleje prawdopodobieństwo wyleczenia. Innym czynnikiem przyspieszającym postęp choroby jest natomiast niewyrównana glikemia. Obok tego wskazać można kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia retinopatii cukrzycowej, do jakich zalicza się nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia gospodarki lipidowej.

Retinopatia cukrzycowa jest chorobą występującą w obrębie siatkówki. Objawia się ona pogorszeniem widzenia, a w końcu utratą tej zdolności. Dzieje się tak poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych, jakie odpowiedzialne są za dostarczanie tlenu i substancji odżywczych. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia włókien i receptorów nerwowych. Leczenie retinopatii cukrzycowej pozwala na zmniejszenie tych dolegliwości.

1.2. Choroby wzroku w cukrzycy typu 1

Badanie Kleina przeprowadzone na 995 uczestnikach cierpiących na cukrzycę typu 1 wykazało znaczne zmniejszenie retinopatii proliferacyjnej, czwartego i najbardziej zaawansowanego stadium retinopatii cukrzycowej. Ponad 25 lat intensywnej terapii insuliną spowodowało poprawę kontroli glikemii i zmniejszyło o 25% długoterminowe komplikacje.

W badaniu nie uwzględniono pozostałych dwóch powszechnych form chorób oczu o podłożu cukrzycowym – zaćmy i jaskry.

Uszkodzenie gałki ocznej może wystąpić bez objawów, dlatego też wszyscy chorzy na cukrzycę powinni wykonywać pełne badania wzroku każdego roku w celu uniknięcia ślepoty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rumień cukrzycowy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza