Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek na nefropatię cukrzycową

Amerykańscy naukowcy donoszą o obiecujących wynikach badań klinicznych leku przeciwzapalnego, zapobiegającego włóknieniu nerek w przebiegu nefropatii cukrzycowej.

spis treści

1. Czym jest nefropatia cukrzycowa?

Nefropatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy, polegającym na uszkodzeniu komórek nerek. Przyczyną tego stanu jest wysoki poziom cukru we krwi. W Stanach Zjednoczonych nefropatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną przewlekłej schyłkowej choroby nerek (ESKD), przy której pacjent do przeżycia potrzebuje regularnych dializ. Proces odpowiadający za progresję nefropatii w ESKD to włóknienie śródmiąższu nerek. Polega on na uszkadzaniu naczyń krwionośnych w kłębuszkach nerkowych, czyli struktur odpowiedzialnych za filtrowanie i usuwanie z krwi zbędnych produktów przemiany materii. Niekontrolowany poziom glukozy we krwi i wysokie ciśnienie sprzyja włóknieniu nerek, gdyż stymuluje transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β) – białko kontrolujące wiele procesów komórkowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Działanie nowego leku

Dotychczas stosowane formy leczenia nefropatii cukrzycowej polegały na obniżaniu ciśnienia krwi i regulowaniu poziomu glukozy. Działanie nowego leku polega na blokowaniu TGF-β, stanowiącego przyczynę procesu włóknienia nerek. Badanie nowego farmaceutyku objęło grupę 77 osób cierpiących na nefropatię cukrzycową. Uczestników podzielono na trzy grupy, z których jedna otrzymywała dużą dawkę leku, druga o połowę mniejszą, a trzecia placebo.

Przez rok monitorowano u nich proces pogarszania funkcji nerek poprzez pomiar eGFR, czyli współczynnika przesączania kłębuszkowego. Przez ten czas praca nerek pacjentów otrzymujących mniejszą dawkę znacznie się poprawiła. U drugiej grupy nie zanotowano takiego wyniku, co może oznaczać, że duża dawka farmaceutyku nie jest tolerowana przez osoby z chorobą nerek. Naukowcy podkreślają, że nowy lek w małej dawce nie tylko zahamował proces pogarszania wydolności nerek, ale wręcz poprawił ich pracę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza