Trwa ładowanie...

Mniejsze ryzyko hipoglikemii z lekami inkretynowymi

Avatar placeholder
19.04.2014 10:56
Mniejsze ryzyko hipoglikemii z lekami inkretynowymi
Mniejsze ryzyko hipoglikemii z lekami inkretynowymi

Wiele osób cierpiących na cukrzycę typu 2 obawia się hipoglikemii, czyli niebezpiecznego powikłania terapii cukrzycy. Dzięki nowym lekom inkretynowym zagrożenie niedocukrzenia zostało zminimalizowane…

spis treści

1. Cukrzyca typu 2

Cukrzyca to zaburzenie metabolizmu glukozy charakteryzujące się jej wysokim poziomem we krwi. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym rodzajem cukrzycy, a wynika przede wszystkim z otyłości. Przyczyną cukrzycy typu 2 jest spadek wrażliwości na działanie insuliny. Leczenie tego rodzaju cukrzycy polega przede wszystkim na farmakoterapii i zmianie niezdrowego stylu życia.

2. Hipoglikemia

Najczęstszym powikłaniem stosowania leków na cukrzycę jest hipoglikemia, czyli niedocukrzenie. Dochodzi do niej, gdy przyjmie się zbyt dużą dawkę leku w wyniku złego dobrania jej do planowanej aktywności fizycznej lub posiłku. Hipoglikemia ma miejsce, gdy stężenie glukozy we krwi spadnie poniżej 54 miligramów na 1 decylitr krwi. Objawia się wzrostem akcji serca, rozszerzeniem źrenic, niepokojem, nerwowością, wzmożoną potliwością i bladością. W konsekwencji może prowadzić do utraty przytomności, śpiączki, a nawet zgonu. Podczas epizodu hipoglikemii dochodzi do uszkodzenia komórek mózgu oraz wzrasta ryzyko chorób serca.

3. Leki inkretynowe

Tzw. leki inkretynowe to analogi GLP-1 (naśladujące inkretyny, czyli hormony pobudzające produkcję insuliny) oraz inhibitory DPP4. Działanie tych drugich polega na hamowaniu rozkładu ludzkich inkretyn. Leki te uzyskały pozytywną rekomendację AOTM, czyli Agencji Oceny Technologii Medycznych, jednakże nie wpisano ich jeszcze na listę refundacyjną. Oprócz zminimalizowania ryzyka hipoglikemii zaletą leków jest fakt, iż są bezpieczne i sprzyjają utracie wagi. Diabetolodzy czekają na możliwość leczenia nimi swoich pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nanotechnologia w leczeniu cukrzycy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze