Trwa ładowanie...

Badania ujawniły niedobory witaminy. Ta grupa zachorowała na groźnego raka

Avatar placeholder
02.05.2024 17:46
Zachorowali na raka. W badaniach ujawniono niedobór tej witaminy
Zachorowali na raka. W badaniach ujawniono niedobór tej witaminy (Getty Images)

Aż 90 proc. Polaków ma niedobór tej witaminy, tymczasem osoby, które mają odpowiedni poziom witaminy D w organizmie, rzadziej zapadają na raka skóry. Takie wnioski płyną z niedawno opublikowanego badania.

spis treści

1. Niedobór powiązany z ryzykiem raka skóry

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio dostarczyły cennych informacji na temat wpływu witaminy D na ryzyko rozwoju czerniaka i innych nowotworów skóry.

Naukowcy zwrócili uwagę na fakt, że osoby, które regularnie suplementowały witaminę D, rzadziej zapadały na te choroby. W badaniu uczestniczyło 402 pacjentów, z których 99 miało prawidłową odporność i nie przyjmowało suplementów witaminy D, 126 przyjmowało witaminę D okazjonalnie, a 177 regularnie.

"Pacjenci, którzy zgłosili regularną suplementację witaminy D, mieli znacznie mniej czerniaków w przeszłości lub obecnie i nowotworów skóry dowolnego typu w porównaniu z pacjentami, którzy nie przyjmowali witaminy D. Pacjenci z czerniakiem rzadziej zgłaszali regularne przyjmowanie witaminy D niż pacjenci, którzy nie mieli w wywiadzie czerniaka" - informują naukowcy w swoim raporcie.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Pomimo wieloletnich badań nad wpływem poziomu witaminy D na rozwój czerniaka, wyniki nie są jednoznaczne. Na przykład, jeden z większych przeglądów, który obejmował 25 badań dotyczących łącznie ponad 11 tys. pacjentów, wykazał, że nie ma istotnej różnicy w stężeniu witaminy D między osobami, które zachorowały na czerniaka, a grupą kontrolną.

Promieniowanie UV to główny czynnik ryzyka nowotworów skóry
Promieniowanie UV to główny czynnik ryzyka nowotworów skóry (Pixabay)

"Jednakże niedobór witaminy występował częściej u osób z czerniakiem złośliwym. Stężenie witaminy D miało ujemny związek z grubością nacieku według skali Breslow (ocena rokowania czerniaka - przyp. red.), a pacjenci z niedoborem witaminy D cechowali się większą śmiertelnością w porównaniu z osobami bez niedoboru" - podsumowują badacze.

2. Kluczowy czynnik rozwoju raka. Uważaj latem

W Polsce każdego roku diagnozuje się nawet cztery tysiące nowych przypadków czerniaka, złośliwego nowotworu skóry, który wywodzi się z melanocytów. To komórki pigmentowe wytwarzające barwnik zwany melaniną, który ciemnieje pod wpływem promieniowania UV.

Jak zwraca uwagę Sanepid, na rozwój czerniaka narażone są zwłaszcza osoby:

  • o jasnych i rudych włosach,
  • o jasnych oczach,
  • o jasnej lub bardzo jasnej cerze,
  • z pigmentami i/lub znamionami,
  • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
  • które słabo tolerują słońce,
  • które opalają się dużym trudem lub w ogóle,
  • u których w rodzinie wystąpił czerniak.

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zachorowalność na złośliwe nowotwory skóry w Polsce wzrosła o 300 proc. To dowodzi, jak bardzo jesteśmy na czerniaka podatni. Objawy tego nowotworu to m.in. obecność znamion o poszarpanych, nieregularnych brzegach, niekiedy o asymetrycznym kształcie. Do alarmujących symptomów należy odczuwanie bólu oraz świądu w miejscu znamienia, a także pojawienie się krwi. Wczesna diagnoza daje szansę na pokonanie nowotworu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze