Trwa ładowanie...

Jak sprawdzić, czy mam prawidłowy poziom cukru? (WIDEO)

Cukrzyca typu 2. w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1., ma najczęściej początek skryty, trudno uchwytny. Do rozpoznania dochodzi zazwyczaj, kiedy istnieją już późne powikłania narządowe.

Do objawów mogących nasunąć podejrzenie cukrzycy należą: wzmożone pragnienie, wielomocz, problemy z koncentracją, senność oraz nadmierne zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające infekcje w obrębie układu moczowo-płciowego, niegojące się zajady oraz ropne zakażenia.

W przypadku osób z czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy (obciążenie rodzinne, otyłość – zwłaszcza brzuszna, mała aktywność fizyczna) najlepsze jest okresowe kontrolowanie poziomu glukozy we krwi (np. 1 raz na rok). A w przypadku nieprawidłowej glikemii na czczo wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.

Na temat pomiarów stężenia glukozy we krwi opowiada nasz ekspert – prof. Władysław Grzeszczak, endokrynolog.

Zobacz film: "Jak wykonać prawidłowy pomiar cukru we krwi?"

Następny artykuł: Badania w samokontroli cukrzycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.