Jak sprawdzić, czy mam prawidłowy poziom cukru? (WIDEO)
Cukrzyca typu 2. w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1., ma najczęściej początek skryty, trudno uchwytny. Do rozpoznania dochodzi zazwyczaj, kiedy istnieją już późne powikłania narządowe.
Do objawów mogących nasunąć podejrzenie cukrzycy należą: wzmożone pragnienie, wielomocz, problemy z koncentracją, senność oraz nadmierne zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające infekcje w obrębie układu moczowo-płciowego, niegojące się zajady oraz ropne zakażenia.
W przypadku osób z czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy (obciążenie rodzinne, otyłość – zwłaszcza brzuszna, mała aktywność fizyczna) najlepsze jest okresowe kontrolowanie poziomu glukozy we krwi (np. 1 raz na rok). A w przypadku nieprawidłowej glikemii na czczo wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.
Na temat pomiarów stężenia glukozy we krwi opowiada nasz ekspert – prof. Władysław Grzeszczak, endokrynolog.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.