Badania w cukrzycy
Cukrzyca jest groźną chorobą, która niewykryta i nieleczona może powodować wiele dolegliwości zdrowotnych. Szacuje się, że aż połowa przypadków cukrzycy typu II jest niewykryta, toteż nie może być leczona. Dlatego po zaobserwowaniu objawów cukrzycy należy niezwłocznie wykonać badania laboratoryjne w kierunku cukrzycy. Istnieje wiele testów wykrywających i monitorujących rozwój cukrzycy, których wykonanie może potwierdzić albo całkowicie wykluczyć obecność cukrzycy w twoim organizmie.
1. Najważniejsze badania w cukrzycy
Osoby szczególnie narażone na cukrzycę powinny badać się regularnie. Do grupy ryzyka należą osoby:
- po 40. roku życia,
- osoby z nadwagą,
- osoby, które w rodzinie maja przypadki wystąpienia cukrzycy.
Jeśli natomiast masz już wykrytą cukrzycę musisz wykonywać testy w celu jej monitorowania.
Niezbędne badania:
- Jedne z pierwszych badań, które zaleci lekarz będzie badanie krwi po 14-godzinnej głodówce. U osoby, która będzie miała wtedy ponad 126 mg/dL glukozy we krwi stwierdza się cukrzycę.
- Jeśli masz rozpoznaną cukrzycę lub skłonności do niej lekarz zaleci wykonanie badania A1C co trzy miesiące. Dzięki temu badaniu stwierdzi się wahania glukozy we krwi przez okres poprzednich trzech miesięcy. W przypadku cukrzycy badanie to daje dobry wynik jeśli jest poniżej 7% (150mg/dL).
- Test ketonowy polega na zbadaniu zawartości ketonów, które pochodzą z rozpadu tłuszczów. Jeśli ketonów jest dużo, cukier we krwi również jest wysoki. Zawartość ketonów we krwi stwierdza się za pomocą badania krwi lub badania moczu.
2. Badania w cukrzycy w domu
W profilaktyce cukrzycy ważne jest kontrolowanie ilości glukozy we krwi. Takie testy możesz nawet wykonać sam w domu. Wystarczy kupić odpowiedni aparat do mierzenia glukozy we krwi oraz paski testowe. Należy nakłuć sobie palec i pozwolić kropli krwi spłynąć na pasek testowy. Następnie pasek umieszczasz w aparacie, który wyświetli zawartość glukozy we krwi.
Jeśli w ciągu kilku dni zauważysz, że poziom glukozy jest wysoki zgłoś się do lekarza w celu wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych.
Możesz również zbadać jak twój organizm przetwarza glukozę. Wypij roztwór zawierający 75 g glukozy i zbadaj krew po dwóch godzinach. Jeśli wynik będzie powyżej 200 mg/dL oznacza to, że twój organizm nie przetwarza glukozy prawidłowo i możesz mieć cukrzycę.
3. Badanie krwi przy cukrzycy
Najlepiej jest wykonywać badania krwi w kierunku glukozy (również testy wykonywane w domu) po 8-godzinnej głodówce. Wynik powyżej 126 mg/dL oznacza cukrzycę. Jednak możesz badać krew w domowych warunkach kiedy tylko chcesz, nawet po posiłkach. W ten sposób sprawdzisz jak twój organizm radzi sobie z dużymi dawkami glukozy. Jeśli otrzymasz częste wyniki powyżej 200 mg/dL możesz mieć cukrzycę a jeśli już masz ją stwierdzoną twoje leki mogą być za słabe.
4. Badania w cukrzycy w czasie ciąży
W przypadku ciężarnych normy glukozy są inne. Po 8-godzinnej głodówce stężenie glukozy we krwi powinno być nie wyższe niż 95 mg/dL. W przypadku wypicia 75 g glukozy krew należy zbadać po godzinie i zawartość glukozy nie powinna być wyższa niż 180 mg/dL.
Cukrzycę dobrze jest rozpoznać wcześnie i aby to zrobić należy monitorować glukozę we krwi poprzez badania krwi. Cukrzyca jest chorobą, którą można skutecznie okiełznać, nie warto z tym czekać.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.