Trwa ładowanie...

Wielomocz (poliuria) - przy jakich chorobach się pojawia? Przyczyny i leczenie wielomoczu

Wielomocz może być wynikiem spożywania dużej ilości płynów.
Wielomocz może być wynikiem spożywania dużej ilości płynów. (Shutterstock)

Wielomocz, inaczej poliuria, pojawia się wtedy, gdy ilość oddawanego moczu jest nadmiernie zwiększona w stosunku do prawidłowej jego objętości i przekracza 2,5 litra na dobę. Stan ten może być wynikiem spożywania dużej ilości płynów, ale również wielu chorób, takich jak cukrzyca czy nadczynność przytarczyc. Ile wynosi norma oddawania moczu na dobę? Jakie jest lekarstwo na wielomocz?

spis treści

1. Co to jest wielomocz?

Wielomocz (poliuria) to częste oddawanie moczu w dużych ilościach, przekraczające prawidłową ilość moczu na dobę (2500 - 3000 ml).

Przyczyną wielomoczu może być picie dużej ilości płynów, wówczas jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu. Zdarza się jednak, że częste i obfite oddawanie moczu to skutek cukrzycy, upośledzonego zatrzymywania wody w nerkach i wielu innych czynników.

2. Fizjologiczne przyczyny wielomoczu

Przekroczenie normy oddawania moczu na dobę może wynikać z różnych przyczyn, takich jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • zwiększone przyjmowanie płynów,
  • zbyt duża ilość przyjmowanej kofeiny (w kawie, czekoladzie, kakao, herbacie),
  • spożywanie niektórych potraw i napojów (ostre dania, kwaśne napoje, odżywki proteinowe),
  • nadmierna ilość alkoholu,
  • niska temperatura,
  • przebywanie na dużych wysokościach nad poziomem morza,
  • zażywanie środków moczopędnych (diuretyków).

Polidypsja, czyli nadmierne pragnienie, także może wywołać wielomocz. Polidypsję mogą spowodować: hiperglikemia przy niewyrównanej cukrzycy, moczówka prosta, nadczynność tarczycy, odwodnienie lub nadmierne pocenie się.

Przyczyną polidypsji mogą być także czynniki psychologiczne i zaburzenia hormonalne - częste oddawanie moczu zdarza się w przypadku schizofrenii, a także na skutek stosowania leków wywołujących uczucie suchości w ustach.

U niektórych pacjentów diagnozuje się częste oddawanie moczu na tle nerwowym lub wielomocz w nocy. Wśród przyczyn poliurii wymienia się również przebywanie na dużych wysokościach nad poziomem morza.

Wielomocz jest dobrym objawem dla osób uprawiających wspinaczkę, gdyż oznacza, że organizm adaptuje się do wysokości. Może być też symptomem nieprawidłowości, dotyczących poziomu witamin i minerałów we krwi, takich jak:

Wahania hormonalne, które powodują wielomocz, mogą być spowodowane stanami, takimi jak:

3. Choroby wywołujące wielomocz

Choroby, które wywołują wielomocz, to przede wszystkim choroby układu moczowo-płciowego i zwykle od nich zaczyna się poszukiwanie przyczyny tej nieprawidłowości – bada się, czy nie wystąpiły:

Nie zawsze jednak wielomocz ma swoją przyczynę w tej grupie chorób. Wielomocz występuje także w przebiegu innych schorzeń, są to np.:

Zwiększone wydalanie moczu występuje dość często w przypadku napadu częstoskurczu nadkomorowego i migotania przedsionków oraz po operacji usunięcia czynnika blokującego odpływ moczu.

Ilość moczu na dobę może zmniejszyć ograniczenie przyjmowanych płynów, pokarmów i środków moczopędnych, a także wprowadzenie leczenia zaburzeń hormonalnych i chorób, które wywołały wielomocz.

4. Objawy wielomoczu

Wielomocz cechują przede wszystkim częste wizyty w toalecie (np. oddawanie moczu 20 razy dziennie lub więcej) i zwiększona ilość wydalanego moczu w ciągu doby.

Pozostałe objawy to wzmożone pragnienie lub dolegliwości, które wynikają z konkretnej choroby, na przykład cukrzycy, nadczynności przytarczyc, chorób serca czy migreny.

Wielomocz u dziecka wymaga bardzo częstych zmian pieluchy, natomiast u kilkulatków może skutkować częstym budzeniem się w nocy, a nawet moczeniem ubrań w trakcie zabawy czy snu.

Częste oddawanie moczu u dziecka na tle nerwowym może wynikać z różnych przyczyn, na przykład chodzenia do szkoły lub przedszkola, wówczas stan ten występuje rano lub w noc, poprzedzającą powrót do placówki.

5. Wielomocz a przyjmowane leki

Przekroczenie dobowej normy wydalania moczu (dobowej normy diurezy) może być wynikiem stosowanych leków, zawierających lit, cydofowir lub foskarnet.

Pozostałe preparaty wpływające na częstotliwość wizyt w toalecie to leki moczopędne, podawane osobom chorym na niewydolność serca lub obrzęki obwodowe. Duże wahania diurezy mogą być też wynikiem środków bez recepty na odchudzanie lub pozbycie się wody z organizmu.

Ile moczu średnio jest wydalane z organizmu w ciągu doby? Wartości powyżej 2,5 l obserwuje się również u osób nadużywających kawę, herbatę, napoje energetyczne lub alkohol.

6. Wielomocz - diagnostyka i leczenie

W przypadku podejrzenia poliurii wykonuje się badanie moczu, określenie stężenia elektrolitów, poziomu glukozy we krwi oraz morfologię krwi razem z hematokrytem.

W celu wykluczenia moczówki prostej zleca się test odwodnieniowy, który polega na zbadaniu moczu po kilku lub kilkunastu godzinach bez spożywania płynów.

Leczenie wielomoczu uzależnione jest od konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za poliurię. Objawy może zminimalizować zmiana diety, leków, ograniczenie spożywanej kofeiny i alkoholu, a także ilości wypijanych płynów przed snem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze