Trwa ładowanie...

Środki antykoncepcyjne - mechaniczne, chemiczne, hormonalne

 Monika Matuszko
30.03.2021 23:26
Środki antykoncepcyjne - mechaniczne, chemiczne, hormonalne
Środki antykoncepcyjne - mechaniczne, chemiczne, hormonalne (123RF)

Zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą staje się możliwe dzięki szerokiemu zakresowi różnych metod antykoncepcyjnych. Wybór konkretnej należy jednak rozpocząć od wyboru rodzaju środków antykoncepcyjnych, które chcemy zastosować. Na rynku dostępne są ich trzy rodzaje: mechaniczne, chemiczne oraz hormonalne. Na czym polega różnica między nimi?

spis treści

1. Środki antykoncepcyjne - mechaniczne

Mechaniczne metody antykoncepcji, w tym prezerwatywy są, najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym przez pary podejmujące współżycie. Ich działanie polega na stworzeniu dla plemników bariery, uniemożliwiającej dotarcie do komórki jajowej.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Oprócz prezerwatyw, mechanicznymi metodami antykoncepcji są także wkładki domaciczne, błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Te środki antykoncepcyjne nie wpływają na układ krzepnięcia oraz na płodność kobiety. Stosowanie prezerwatyw chroni dodatkowo przed chorobami wenerycznymi. Jednak używanie ich wiąże się z ryzykiem pęknięcia, zsunięcia czy niewłaściwego założenia.

2. Środki antykoncepcyjne - chemiczne

Chemiczne środki antykoncepcyjne zawierają substancje plemnikobójcze, które spełniają kilka zadań.  Ograniczają żywotność plemników i powodują ich paraliż, a także zagęszczają śluz z pochwy, co utrudnia im przedostanie się do komórki jajowej. Na rynku dostępne są żele plemnikobójcze, globulki dopochwowe, pianki antykoncepcyjne, gąbki dopochwowe oraz kremy plemnikobójcze.

Przed rozpoczęciem współżycia warto wybrać odpowiednie środki antykoncepcyjne
Przed rozpoczęciem współżycia warto wybrać odpowiednie środki antykoncepcyjne (123rf)

Wymienione środki są łatwe w użyciu, co stanowi z całą pewnością ich zaletę, jednakże wadą ich stosowania może być powstanie reakcji alergicznej, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia pochwy. Co więcej, działanie tych środków może obniżać nieco komfort podczas stosunku. Indeks Pearla chemicznych środków antykoncepcyjnych wynosi 6-26, co oznacza, że od 6-26 na 100 kobiet stosujących te środki antykoncepcyjne przez rok zaszło w ciąże.

3. Środki antykoncepcyjne - hormonalne

Stosowanie np. tabletek hormonalnych wpływa na przebieg owulacji oraz błonę śluzową macicy, w sposób uniemożliwiający zapłodnienie. Poszczególne hormonalne metody antykoncepcji różnią się wielkością dawki i sposobem podawania hormonów. Indeks Pearla waha się w ich przypadku od 0.01 do 0.54. Do hormonalnych środków antykoncepcji zaliczamy tabletki antykoncepcyjne, zastrzyk antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne i pigułkę „po”. 

Zobacz także:

Najpowszechniejszą z tej grupy są tabletki antykoncepcyjne, których stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajników i niweluje objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jednakże wiąże się z wystąpieniem zakrzepów we krwi czy problemów z wątrobą. Ważna jest także samodyscyplina i systematyczność, gdyż tabletki należy przyjmować regularnie.

W celu dobrania najbardziej odpowiednich środków antykoncepcyjnych należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ginekolog doradzi, jaka metoda antykoncepcji będzie najkorzystniejsza dla naszego zdrowia oraz najbardziej efektowna.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze