Syndrom Piotrusia Pana

Chłopiec rośnie, dojrzewa, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, staje się odpowiedzialny i opiekuńczy. Jest to naturalny kierunek rozwoju mężczyzny. Jak się jednak okazuje, nie każdego. Dla niektórych droga ta urywa się w pewnym momencie i chłopiec nigdy nie staje się mężczyzną. Co prawda, wszystkie cechy zewnętrzne świadczą o jego dojrzałości. Może mieć nawet wyższe wykształcenie i dobrą pracę. Wewnątrz jednak pozostaje małym, rozkapryszonym chłopcem. Na tym właśnie polega syndrom Piotrusia Pana. Czy to zaburzenie osobowości, zaburzenie emocjonalne czy po prostu infantylność?

Spis treści:
  1. 1. Co to jest syndrom Piotrusia Pana?
  2. 2. Syndrom Piotrusia Pana a życie seksualne
  3. 3. Leczenie syndromu Piotrusia Pana

1. Co to jest syndrom Piotrusia Pana?

Syndrom bądź kompleks Piotrusia Pana jest terminem używanym do określenia osób (najczęściej mężczyzn), które postanowiły nie wchodzić w dorosłe życie. Mimo wieku, pod względem emocjonalnym, społecznym i seksualnym są one wciąż jak dzieci. Nazwa tej przypadłości pochodzi od głównego bohatera prozy J.M. Barrie pt. „Piotruś Pan”. Przypadłość ta budzi pewne kontrowersje, a niektórzy lekarze i psychologowie podważają ją jako zaburzenie emocjonalne i psychiczne. Nie ma jednak wątpliwości, iż przypadki dorosłych Piotrusiów Panów są jak najbardziej prawdziwe.

Piotruś Pan to zazwyczaj osoba w pełni rozwinięta pod względem fizycznym i emocjonalnym. Zamiast jednak zachowywać się jak osoba dorosła, wciąż unika odpowiedzialności, spędza czas na dobrej zabawie, woli towarzystwo dzieci niż innych dorosłych, których problemów nie chce i nie potrafi zrozumieć. Osoby z tym syndromem często przejawiają skrajne emocje, np. wybuchają gniewem.

2. Syndrom Piotrusia Pana a życie seksualne

Niektórzy dopatrują się związku między syndromem Piotrusia Pana a pedofilią. W rzeczywistości związek taki nie istnieje. Osoby z tym kompleksem często nie wykazują żadnego zainteresowania sprawami seksu i intymności. Tak jak mali chłopcy, na dotyk i bliskość reagują niechęcią i wstrętem. W ekstremalnych przypadkach mężczyzna cierpiący na syndrom Piotrusia Pana pragnie poddać się kastracji, aby pozbyć się wszelkich oznak dorosłości.

Kompleks Piotrusia Pana postrzegany jest jako problem typowo męski. W rzeczywistości jednak mogą na niego cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. U kobiet syndrom ten może pozostać niezdiagnozowany, gdyż niektóre zachowania typowe dla Piotrusia Pana, w tym wyrażanie emocji oraz spędzanie czasu z dziećmi, nie odbiegają od normalnych zachowań kobiety, przynajmniej w ujęciu stereotypowym.

3. Leczenie syndromu Piotrusia Pana

Ze względu na to, że syndrom Piotrusia Pana nie jest uznanym zaburzeniem psychicznym, nie opracowano dla niego metod leczenia. Potwierdzony jest jednak korzystny wpływ psychoterapii na stan pacjentów na niego cierpiących. Syndrom Piotrusia Pana to postawa człowieka, który pragnie na zawsze pozostać dzieckiem. Dzięki temu może uniknąć dojrzałości i wszystkich problemów, które dorosłość ze sobą niesie. Osoby z kompleksem Piotrusia Pana to często ludzie obawiający się dorosłości i związanej z nią odpowiedzialności za własne czyny. Osoba taka cieszy się wolnością, ale jednocześnie omija ją wszystko to, co dorosłość umożliwia, w tym założenie rodziny oraz zbudowanie bliskiej więzi z inną osobą.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
1

Komentarze (2)

Wyloguj
~Buziak
~Buziak

Czy ten syndrom może ujawnić się po traumie? (zdrady, odejściu ukochanej osoby do innego partnera)

Odpowiedz
~Asad
~Asad

Zastanawiałem się nie raz czy wy psychiatrzy wymyślając ciągle to nowe choroby nie powinniście się leczyć... Znakomity przykład to Białoruś gdzie sprzeciw wobec władzy psychiatrzy kwitują zaburzeniami i paranoją ...

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czuję jakbym miała dwie osobowości

Potrafię bez żadnego konkretnego powodu zmienić się z osoby towarzyskiej, rozmownej, uśmiechniętej,...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Co mam zrobić? Podejrzewam borderline;(

Witam. Mam 25 lat... od 7 lat moje życie diametralnie się zmieniło... przestałam być tryskającą...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 2 odpowiedzi Syndrom Piotrusia Pana u partnera ~:

Witam
Wlasnie otworzono mi oczy ze moj maz jest tak dziwny bo cierpi na syndrom Piotrusia...

Artykuły Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości Osobowość chwiejna emocjonalnie

(...) Modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2003, ISBN 83-89120-15-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL,...

Zaburzenia osobowości Osobowość histrioniczna

Osobowość histrioniczna albo inaczej histrioniczne zaburzenia osobowości zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chor ... . Histrioniczne zaburzenia osobowości obejmują osobowość histeryczną i psychoinfantylną. Przyczyny osobowości histrionicznej Specjaliści ... . Histrioniczne zaburzenia osobowości wymagają pomocy psychoterapeutycznej. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie samooceny chorego ... uczuć, rozwinąć inteligencję i dojrzałość emocjonalną.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN...

Zaburzenia osobowości Osobowość anankastyczna

(...) w pracy, a na zaburzenia osobowości nakłada się kolejny problem – pracoholizm, kiedy człowiek zaczyna definiować siebie ... -232-1413-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia. Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 2005, ISBN ... Osobowość anankastyczna brzmi dość zagadkowo dla przeciętnego człowieka. Na czym polegają anankastyczne...

Zaburzenia osobowości Osobowość zależna

(...) 83-232-1413-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia. Polskie...

Zaburzenia osobowości Osobowość unikająca

(...) Naukowe UAM, Poznań 2004, ISBN 83-232-1413-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia.

Zaburzenia osobowości Zaburzenia nawyków i popędów

(...) uprawianym przez jednostki prezentujące zaburzenia osobowości typu dyssocjalnego. Do rozpoznania hazardu patologicznego...

Syndrom RaynaudaOdtwórz wideo
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) Syndrom Raynauda

Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej...

Kariera Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie,...

Rozstanie Syndrom PAS

Syndrom PAS określa się jako syndrom alienacji rodzicielskiej. Dotyczy dzieci, które przeżyły traumę rozwodu mamy i taty. Zwykle syndrom ten skutkuje licznymi problemami psychicznymi w życiu dorosłym.

Aborcja Syndrom poaborcyjny

Syndrom poaborcyjny to dość częste następstwo usunięcia ciąży. Niestety aborcja pozostaje nadal...

Zespół suchego oka Syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego dotyczy objawów zespołu suchego oka (tzw. suche oko) u osób...

Przemoc domowa Syndrom maltretowanego dziecka

Zespół maltretowanego dziecka stanowi skutek fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi. Dzieci maltretowane wskutek problemów psychicznych często popełniają samobójstwa.

Żałoba i strata Syndrom pustego gniazda

„Jestem stara. Właściwie nie mam już dla kogo żyć. Wypełniłem już wszystkie moje zadania....

Samotność Syndrom opuszczonego gniazda

Czas, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom, aby zacząć studia lub założyć własną rodzinę, jest...

Syndrom chińskiej restauracji
Dieta lekkostrawna Syndrom chińskiej restauracji

Syndrom chińskiej restauracji zwany jest także zespołem chińskiej restauracji lub chorobą Kwoka....

Syndrom baby blues
Depresja poporodowa Syndrom baby blues

Syndrom baby blues pojawia się zwykle w trzecim lub w czwartym dniu po porodzie. Objawy baby blues to m.in.: obniżony nastrój, napady płaczu, panika, niechęć do dziecka, niska samoocena.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij