Trwa ładowanie...

"Sztuczna krew" z Japonii. Czy jesteśmy na progu przełomowego odkrycia?

Japońscy naukowcy opracowali "sztuczną krew".
Japońscy naukowcy opracowali "sztuczną krew". (iStock)

Naukowcy z Japonii ogłosili, że są na progu przełomowego odkrycia. Udało im się opracować sztuczną krew. Badacze twierdzą, że można ją przetaczać różnym pacjentom niezależnie od ich grupy krwi. Na razie prowadzą testy na zwierzętach.

1. Japończycy pracują nad "sztuczną krwią"

Krew jest na wagę złota. Nawet najlepszy sprzęt i najwięksi specjaliści nie są w stanie uratować pacjenta, jeżeli zabraknie krwi do transfuzji. W czasie jednej operacji, kiedy konieczne jest przetaczanie krwi, potrzeba około dziesięciu litrów substancji.

Japońscy naukowcy twierdzą, że opracowali krew, którą można przetoczyć pacjentowi bez względu na grupę biorcy. Na razie testowano ją na zwierzętach.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię
Zobacz film: "Wystarczy kilka minut, a możesz uratować czyjeś życie"

Grupa naukowców z National Defense Medical College testowała opracowaną przez siebie substancję na królikach. Podczas pierwszych eksperymentów przeżyło 6 z 10 zwierząt poddanych zabiegowi. Badacze twierdzą, że wyniki są porównywalne do zabiegów przetaczania przeprowadzanych z użyciem prawdziwej krwi.

2. Sztuczna krew nie ma grupy

Największą zaletą sztucznej krwi jest fakt, że można ją przetaczać wszystkim pacjentom niezależnie od ich grupy krwi. Konflikt dotyczący niezgodnych grup krwi jest jednym z najpoważniejszych powikłań dotyczących transfuzji. W przypadku przetoczenia pacjentowi krwi niezgodniej z jego grupą dochodzi do rekacji hemolitycznej, a to oznacza, że organizm biorcy wytwarza przeciwciała, które mają zniszczyć komórki dawcy.

W najgorszym wypadku podanie złej grupy krwi może się skończyć śmiercią pacjenta. Takie pomyłki zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Dużo większym problemem jest brak krwi do transfuzji. Z danych ośrodków krwiodawstwa wynika, że aktualnie najbardziej potrzebna w Polsce jest krew z grup Rh- i B Rh-.

3. Sztuczna krew będzie nadal testowana na zwięrzętach

Od lat trwają prace nad substancją, która byłaby w stanie zastąpić naturalną krew. Naukowcy z Azji twierdzą, że opracowana przez nich substancja jest nie tylko uniwersalna, ale również ma długi termin przydatności. Może być przechowywana w normalnej temperaturze nawet przez rok. Płytki krwi i czerwone krwinki, które wchodzą w skład substancji, są przechowywane w zbudowanym z błony komórkowej liposomie.

Normalna naturalna krew może być przechowywana tylko przez krótki czas i w specjalnych warunkach. Płytki krwi mogą być trzymane zaledwie przez 5 dni, a czerwone krwinki tracą ważność po 42 dniach. Wymagają też odpowiednich temperatur.

Podobno badania prowadzone przez Japończyków na zwierzętach nie dawały poważnych skutków ubocznych. Większość naukowców podchodzi do tych odkryć bardzo sceptycznie. Japońska sztuczna krew musi przejść szereg testów i badań najpierw na zwierzętach, a później na ludziach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze