Szumy uszne

Szumy uszne definiowane są jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie i nie da się ich stłumić. Mogą przyczyniać się do napięć emocjonalnych, zaburzeń snu, bólów, zmęczenia, trudności w porozumiewaniu się. Pojawiają się okresowo lub też występują stale.


Spis treści:
  1. 1. Przyczyny pojawienia się szumu w uszach
  2. 2. Leczenie szumów usznych

1. Przyczyny pojawienia się szumu w uszach

Szumy uszne powstają wewnątrz drogi słuchowej i są wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. W 80% przypadków są następstwem uszkodzenia narządu słuchu, a dokładnie komórek w ślimaku. Jeżeli część komórek czuciowych ślimaka (komórki rzęskowe ślimaka) ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu następuje wysyłanie i odbieranie zniekształconych strumieni sygnałów nerwowych. Zmian w anatomii ślimaka niestety nie da się już odwrócić. Drobne zmiany w uchu mogą nie powodować objawów niedosłuchu, natomiast będą wywoływać szumy. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się m.in. hałas. W centralnym układzie nerwowym istnieją szczególnie czułe mechanizmy wykrywające wszystkie nowe sygnały, a szczególnie takie, które mogą informować o niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia czy życia, lub wiążą się z emocjami. Takie informacje zawsze dotrą do naszej świadomości. Szum uszny całkowicie spełnia te warunki. Jest sygnałem nowym, stanowi być może ostrzeżenie o zagrożeniu zdrowia i budzi bardzo nieprzyjemne emocje.
Szumy w uszachmogą powstawać czasami w wyniku urazów głowy lub długotrwałym stosowaniem niektórych leków np. dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. W niektórych przypadkach szumy uszne spowodowane są zaburzeniem ucha środkowego lub zmianami patologicznymi w naczyniach krwionośnych, mięśni ucha lub jego okolic. Rzadko kiedy są następstwem cięższych schorzeń, jak krwotok mózgowy, guz czy zaburzenie psychiczne.

2. Leczenie szumów usznych

Jeżeli chory zauważy występowanie u siebie dolegliwości związanych z szumami usznymi, powinien zgłosić się do lekarza. Ten wykonuje badania mające na celu wykluczenie schorzeń, mogących powodować tego typu objawy.
W większości przypadków nie da się usunąć występujących szumów usznych. W indywidualnych przypadkach całkowite usunięcie szumów usznych możliwe jest dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Pacjentom, u których dzwonienie w uszach powoduje problemy ze snem lub występuje u nich lęk, jako następstwo szumów usznych, zapisywane są przez lekarza środki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów. W niektórych przypadkach pomocne były zabiegi w komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymywał czysty tle, a to działało leczniczo na ucho wewnętrzne. Nasilenie objawów może z kolei występować podczas uczucia niepokoju, lęku czy napięcia emocjonalnego. Zaleca się wtedy wykonywanie relaksujących ćwiczeń gimnastycznych czy też odprężenie się. Warto unikać też sytuacji przemęczenia fizycznego i psychicznego. W przypadkach, gdy uszkodzeniu następuje duża ilość komórek ślimaka i pojawia się niedosłuch zalecane jest używanie aparatu słuchowego.
Niestety skuteczna metoda leczenia szumów usznych, jak na stan obecnej medycyny, nie jest wynaleziona. Dlatego też najlepiej nauczyć się żyć z tym schorzeniem, a dokładniej nauczyć się ignorować występujący szum w uszach.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Nerwica lękowa i szumy uszne

Stwierdzono u mnie nerwice lękową. Od tygodnia zaczęły mnie męczyć szumy uszne. Mam pytanie czy szumy uszne spowodowane nerwicą ustępują po lekach przeciwlękowych i psychoterapii czy leki i terapia mogą jedynie pomóc przyzwyczaić się do nich???

Odpowiada: Lek. Małgorzata Horbaczewska Lek. Małgorzata Horbaczewska i 1 inny
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Szumy uszne leczone ziołami ~:

Chcialabym dowiedziec sie cos o leczeniu szumow usznych ziolami Bittnera, poniewaz jak narazie nic mi nie pomaga. Dziekuje.

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Szanse na wyleczenie szumów usznych ~:

cierpie na szumy uszne od przeszlo dwuch lat czy jest szansa na wyleczenie lub zmniejszenie dolegliwosci

pokaż 5 następnych

Artykuły Szumy uszne

Krew i naczynia krwionośne Krążenie krwi w organizmie

(...) : szumy uszne, zaburzenia czucia, niedowłady, zaburzenia równowagi, słabsza pamięć, brak...