Szumy uszne

Szumy uszne definiowane są jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie i nie da się ich stłumić. Mogą przyczyniać się do napięć emocjonalnych, zaburzeń snu, bólów, zmęczenia, trudności w porozumiewaniu się. Pojawiają się okresowo lub też występują stale.


Spis treści:
  1. 1. Przyczyny pojawienia się szumu w uszach
  2. 2. Leczenie szumów usznych

1. Przyczyny pojawienia się szumu w uszach

Szumy uszne powstają wewnątrz drogi słuchowej i są wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. W 80% przypadków są następstwem uszkodzenia narządu słuchu, a dokładnie komórek w ślimaku. Jeżeli część komórek czuciowych ślimaka (komórki rzęskowe ślimaka) ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu następuje wysyłanie i odbieranie zniekształconych strumieni sygnałów nerwowych. Zmian w anatomii ślimaka niestety nie da się już odwrócić. Drobne zmiany w uchu mogą nie powodować objawów niedosłuchu, natomiast będą wywoływać szumy. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się m.in. hałas. W centralnym układzie nerwowym istnieją szczególnie czułe mechanizmy wykrywające wszystkie nowe sygnały, a szczególnie takie, które mogą informować o niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia czy życia, lub wiążą się z emocjami. Takie informacje zawsze dotrą do naszej świadomości. Szum uszny całkowicie spełnia te warunki. Jest sygnałem nowym, stanowi być może ostrzeżenie o zagrożeniu zdrowia i budzi bardzo nieprzyjemne emocje.
Szumy w uszachmogą powstawać czasami w wyniku urazów głowy lub długotrwałym stosowaniem niektórych leków np. dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. W niektórych przypadkach szumy uszne spowodowane są zaburzeniem ucha środkowego lub zmianami patologicznymi w naczyniach krwionośnych, mięśni ucha lub jego okolic. Rzadko kiedy są następstwem cięższych schorzeń, jak krwotok mózgowy, guz czy zaburzenie psychiczne.

2. Leczenie szumów usznych

Jeżeli chory zauważy występowanie u siebie dolegliwości związanych z szumami usznymi, powinien zgłosić się do lekarza. Ten wykonuje badania mające na celu wykluczenie schorzeń, mogących powodować tego typu objawy.
W większości przypadków nie da się usunąć występujących szumów usznych. W indywidualnych przypadkach całkowite usunięcie szumów usznych możliwe jest dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Pacjentom, u których dzwonienie w uszach powoduje problemy ze snem lub występuje u nich lęk, jako następstwo szumów usznych, zapisywane są przez lekarza środki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów. W niektórych przypadkach pomocne były zabiegi w komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymywał czysty tle, a to działało leczniczo na ucho wewnętrzne. Nasilenie objawów może z kolei występować podczas uczucia niepokoju, lęku czy napięcia emocjonalnego. Zaleca się wtedy wykonywanie relaksujących ćwiczeń gimnastycznych czy też odprężenie się. Warto unikać też sytuacji przemęczenia fizycznego i psychicznego. W przypadkach, gdy uszkodzeniu następuje duża ilość komórek ślimaka i pojawia się niedosłuch zalecane jest używanie aparatu słuchowego.
Niestety skuteczna metoda leczenia szumów usznych, jak na stan obecnej medycyny, nie jest wynaleziona. Dlatego też najlepiej nauczyć się żyć z tym schorzeniem, a dokładniej nauczyć się ignorować występujący szum w uszach.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Szum w prawym uchu a zęby

Witam Państwa; Kilka lat temu (3-4 lata) byłem przeziębiony i to raczej była pora zimowa, bolało...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy oddawanie krwi pomoże pozbyć się szumów usznych?

Witam, mam pytanie w sprawie mojego taty. Ma on 65 lat, ma szumy w uszach od kilku miesięcy,...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Szumy uszne leczone ziołami ~:

Chcialabym dowiedziec sie cos o leczeniu szumow usznych ziolami Bittnera, poniewaz jak narazie...

pokaż 5 następnych

Artykuły Szumy uszne

Krew i naczynia krwionośne Krążenie krwi w organizmie

(...) : szumy uszne, zaburzenia czucia, niedowłady, zaburzenia równowagi, słabsza pamięć, brak...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij