Trwa ładowanie...

Tak może objawiać się mikroudar. 5 sygnałów ostrzegawczych

Preludium do rozległego udaru. Te objawy powinny zaalarmować
Preludium do rozległego udaru. Te objawy powinny zaalarmować (Getty Images)

Czy można mieć udar i o tym nie wiedzieć? Niestety tak - wielu pacjentów bagatelizuje objawy związane z mikroudarami. Dolegliwości nie wolno lekceważyć, bo mogą być preludium do rozległego udaru. Co powinno nas zaniepokoić?

spis treści

1. Preludium do udaru

Przemijający atak niedokrwienny (TIA) przebiega dokładnie tak samo, jak udar. Dolegliwości są wynikiem zakrzepicy wewnątrz naczynia albo zatkania naczynia poprzez materiał zatorowy. W efekcie dochodzi do zaburzenia funkcji neurologicznych, w tym przypadku - przemijających.

Objawy towarzyszące mikroudarom z reguły ustępują w ciągu 24 godzin. Dane American Association of Neurological Surgeons (AANS) wskazują, że u zdecydowanej większości chorych dolegliwości trwają zaledwie 20 minut. Eksperci podkreślają, żeby ich nie lekceważyć.

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Mikroudary często bywają preludium rozległych zmian. Szacuje się, że przemijający atak niedokrwienny w ok. 7-40 proc. poprzedza wystąpienie udaru.

- Pacjent po przebyciu takiego epizodu powinien być poddany szczegółowym badaniom wyjaśniającym przyczyny i powinno się rozpocząć leczenie prewencyjne, czyli profilaktykę udarową. - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Oczywiście nie wszystkiemu można zapobiec, ale ważne jest wyjaśnienie, jakie były przyczyny. Można wykryć np. migotanie przedsionków albo wady w budowie serca, albo zatkanie naczyń domózgowych. To będzie sygnał wskazujący na konieczność wprowadzenia leczenia farmakologicznego, a często i zabiegowego - dodaje ekspert.

Nagły, silny ból głowy może być objawem mikroudaru
Nagły, silny ból głowy może być objawem mikroudaru (Getty Images)

2. 5 sygnałów mikroudaru

Neurolog Jonathan Graff-Radford z Mayo Clinic wskazuje pięć kluczowych objawów, które często są notowane u pacjentów przechodzących mikroudar.

  • Zawroty głowy, utrata równowagi. Zawroty głowy mogą być związane z szeregiem różnych zaburzeń, od problemów ze wzrokiem, przez zaburzenia o podłożu laryngologicznych, po kłopoty neurologiczne. Jedną z przyczyn może być krótkotrwałe zakłócenie przepływu krwi do mózgu.

  • Krótkotrwałe, nagłe zaburzenia wzroku. Niewyjaśnione i przemijające problemy ze wzrokiem zawsze powinny wzbudzić nasz niepokój. Problemy mogą wynikać m.in. z zaburzeń w przepływie krwi, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do zaburzeń ruchomości gałek ocznych.

  • Drętwienie jednej strony ciała. Część osób, u których potwierdzono mikroudar wskazuje na specyficzne dolegliwości dotyczące połowy ciała, jak problemy z utrzymaniem przedmiotów w jednej z rąk, słabsze czucie, problemy z chodzeniem.

  • Silne bóle głowy - w przypadku mikroudarów ból głowy pojawia się nagle i jest bardzo nasilony.

  • Zaburzenia mowy - to jeden z bardziej charakterystycznych objawów mikroudarów, u chorych pojawiają się chwilowe trudności z mówieniem, mówią znacznie wolniej lub niewyraźnie, do tego stopnia, że nawet bliscy nie są w stanie ich zrozumieć. Bywa też, że część pacjentów zaczyna mieć problemy ze zrozumieniem znaczenia słów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze