Trądzik grudkowy (acne papulosa)

Trądzik grudkowy jest bez wątpienia jedną z bardziej uciążliwych postaci trądziku młodzieńczego. Grudki są bolesne, a skóra wokół nich zaczerwieniona i zaogniona. Wyciskanie grudek, często zaropiałych, jest zabronione. Nie tylko nie pomoże pozbyć się zmian skórnych, ale może jeszcze wzmóc stan zapalny, co grozi poważnymi powikłaniami i bliznami.

Spis treści:
  1. 1. Specyfika trądziku grudkowego
  2. 2. Komu grozi trądzik grudkowy?
  3. 3. Jak tworzą się grudki pod skórą?
  4. 4. Leczenie trądziku grudkowego

1. Specyfika trądziku grudkowego

Trądzik to jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych. Pojawia się zwykle u ludzi młodych, przechodzących okres dojrzewania, tj. mniej więcej między 12 a 18 rokiem życia. Czasem trądzikowe zmiany skórne mogą utrzymywać się znacznie dłużej i występować u osób po dwudziestce, a nawet trzydziestce.

Trądzik grudkowy to jedna z postaci trądziku młodzieńczego. Należałoby go zdefiniować jako stan, w którym na skórze twarzy przeważają grudki, które najczęściej i tak współwystępują z zaskórnikami i krostami. Grudka (papula) to uniesienie czy wypukłość skóry, która powstaje w wyniku zwiększania się objętości komórek lub odkładania się pod skórą stałych substancji.

O grudkach mówimy wówczas, gdy mają one wielkość do 1 cm i trwałą konsystencję. Podskórne grudki są wykwitami wyniesionymi ponad poziom skóry – widoczne gołym okiem i wyczuwalne dotykiem. Przyczyną ich powstawania są: przerost tkanki, naciek komórkowy lub otorbianie się w gruczołach łojowych nadmiaru łoju, brudu i utlenionych warstw rogowych. Niewyciskane grudki ustępują zwykle bez pozostawienia blizn.

2. Komu grozi trądzik grudkowy?

Trądzik młodzieńczy w ogromnej części przypadków przybiera łagodne postaci. Grudki i krosty pojawiają się sporadycznie i to zwykle tylko na twarzy, w okolicach szczególnie narażonych na gromadzenie się łoju, a więc w tzw. strefie T – czoło, nos, broda. Na ostre postaci trądziku, w tym na trądzik grudkowy, narażeni są głównie dorastający chłopcy. U dziewcząt przebieg trądziku bywa zazwyczaj znacznie łagodniejszy. Jednak w wieku dojrzałym trądzikiem grudkowym zagrożone są głównie kobiety.

3. Jak tworzą się grudki pod skórą?

Trądzik grudkowy pojawia się w efekcie powstania stanów zapalnych w gruczołach łojowych. Gruczoły łojowe znajdują się w skórze i w normalnym trybie produkują łój, który stanowi specyficzną powłokę ochronną dla skóry i włosów. Praca gruczołów łojowych sterowana jest hormonami. W okresie dojrzewania w organizmie następuje ogromna burza hormonalna, która wpływa na pracę gruczołów, powodując zwiększoną produkcję sebum.

Jednocześnie kanaliki gruczołów łojowych, przez które łój odprowadzany jest na zewnątrz, ulegają zwężeniu. Łój ma utrudnione wypływanie z gruczołów i może zostać zaczopowany w skórze. Sebum to doskonała pożywka dla bakterii. Zaatakowany bakteriami organizm zaczyna się bronić. W efekcie na skórze pojawia się stan zapalny i charakterystyczne grudki – bolesne zgrubienia na skórze, bez ujść dla tworzącej się ropy czy innych substancji wydzielanych przez gruczoły. Czasem grudki mogą przekształcić się w krosty, w których daje się zaobserwować ujścia ropnych torbieli.

Czasem podskórnym grudkom mogą towarzyszyć inne zmiany skórne, takie jak: guzy, cysty, torbiele, a nawet przetoki. Wówczas mamy do czynienia z bardzo ciężką postacią trądziku, jaką jest trądzik ropowiczy. Pozostawia on trwałe uszkodzenia skóry – blizny. Najczęściej pojawia się u mężczyzn i obejmuje zwykle nie tylko twarz, ale i ramiona, plecy, pachwiny, a nawet pośladki. W trądziku ropowiczym grudki właściwie zlewają się z pozostałymi zmianami skórnymi, przybierają postać guzów i trudno je wyodrębnić z całości zmian trądzikowych.

4. Leczenie trądziku grudkowego

Podstawą w leczeniu trądziku grudkowego jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Twarz należy dokładnie oczyszczać, stosować środki antybakteryjne i przeciwzapalne. Zwykła woda, mleczko kosmetyczne lub tonik nie wystarczą. Konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne kosmetyki do cery trądzikowej. W niektórych przypadkach nawet i to nie pomaga. Ciężkie postacie trądziku wymagają  leczenia farmakologicznego: miejscowego, a czasem – ogólnoustrojowego.

Wyciskanie czy nakłuwanie grudek igłą w celu usunięcia ich zawartości jest niedopuszczalne. O ile zaskórniki może usunąć kosmetyczka, o tyle grudki pozostawiamy bez interwencji z zewnątrz. Wyciskanie grudek grozi bowiem bliznowaceniem tkanek i pozostawieniem na trwałe zmian trądzikowych na skórze.     

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (7)

Wyloguj
~Damianoo
~Damianoo

ja mam ten rodzaj tradziku od 12 roku zycia a mam juz 24 lata nic nie pomaga antybiotyki leki moja twarz to istne wulkany rone lub takie grudy z ktorymi nie da sie nic zrobic a blizny na calej twarzy zrobie wszystko by se pozbyc tego paskudztwa pomozcie prosze

Odpowiedz
~rimska
~rimska

Mam 26 lat i wydaje mi się że mam ten rodzaj trądziku. Chociaż moje wypryski nazwałabym GRUDAMI a nie grudkami. :( Ostatnio jest coraz gorzej, nie mam już pomysłów, preparaty antytrądzikowe wysuszają mi skórę a nawilżające powodują łojotok. Poza tym nie mogę się pozbyć nawyku drapania i dotykania twarzy, co pewnie tylko pogarsza sprawę. Staram się nie wyciskać "grudek", zresztą są tak twarde, że nie da rady ich wycisnąć bez zrobienia ogromnej sączącej się rany. :( Zauważyłam, że często te "grudki" wracają w tym samych miejscach. Czy to normalne?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Martyna

Odpowiedz
pomarańczaaaa
pomarańczaaaa

ja również mam ten problem. strasznie sie boje ze bede miala zeszpecona twarz poniewaz juz teraz zrobilo mi sie kilka dołków , blizn. smarowalam twarz antybiotykiem w zelu na tradzik ale nic nie pomoglo.

Odpowiedz
~lena
~lena

polecam wam laser fraxel,jest skuteczny, ja mialam juz 4 razy, bo na twarzy byla rozpacz z nędzą, choć ten laser dosc drogi,no ale czasami trzeba poswiecic troche gotówki:) pozdrawiam

Odpowiedz
~sonix
~sonix

Jest nowy program " syntetyczna witamina A " należy pytać swojego lekarza. Witamina w testach póki co ale już słyszałam o dobrych efektach i widziałam 50 letnia sasiadke po tym leczaniu. Rawelacja!

Odpowiedz

Porady ekspertów

W jakim wieku pojawia się trądzik?

Mój syn ma 8 lat, na czole i nosie robią mu się pryszcze i wągry. Czy dziecko w tym...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
pokaż 5 następnych

Artykuły Trądzik młodzieńczy

Trądzik pospolity (acne vulgaris) Trądzik skupiony (acne congobata)

Trądzik skupiony jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Częściej występuje u mężczyzn...

Trądzik
Dermatologia Trądzik

„Trądzik jest… piętnem, które cierpiący musi nosić…  Czymś,...

Opalanie Trądzik a solarium

Trądzik a solarium – wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście ta zależność...

Trądzik bliznowcowy
Trądzik Trądzik bliznowcowy

Trądzik to problem wielu ludzi, powstaje wskutek zablokowania porów martwymi komórkami...

Trądzik Trądzik młodzieńczy

Trądzik od zawsze był utrapieniem wielu młodych ludzi. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania...

Przyczyny trądziku Hormony a trądzik

Częstą przyczyną trądziku jest zwiększona produkcja hormonów płciowych w okresie poprzedzającym...

Trądzik młodzieńczy Trądzik krostkowy

Trądzik krostkowy stanowi jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Oprócz zaskórników...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) Trądzik ropowiczy

Trądzik ropowiczy jest jedną z odmian trądziku pospolitego. W okresie pokwitania każdy człowiek...

Leczenie trądziku Maseczka na trądzik

Wiele osób zmagających się z trądzikiem zastanawia się, czy maseczki na twarz mogą złagodzić...

Jak zwalczyć trądzik?
Cera trądzikowa Jak zwalczyć trądzik?

Co to jest trądzik? 
Trądzik to ogólny termin używany do opisania pryszczy, zaskórników...

Trądzik niemowlęcy
Trądzik Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to odmiana trądziku, która dotyka małych dzieci. Szacuje się, że...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) Trądzik mechaniczny

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry występującą głównie u młodych dorosłych....

Trądzik młodzieńczy Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się...

Ciężkie postaci trądziku Trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty, zwany jest również trądzikiem guzkowo-torbielowatym. Jest to jedna...

Ciężkie postaci trądziku Trądzik martwiczy

Trądzik martwiczy jest inaczej nazywany martwiczym zapaleniem mieszków włosowych. Choroba...

Trądzik na plecach
Cera trądzikowa Trądzik na plecach

Nieestetyczne zmiany trądzikowe coraz częściej dotyczą obszarów naszego ciała, takich jak plecy. W skutek tego osoba dotknięta tą przykrą chorobą skóry może mieć problem z akceptacją własnego ciała. W jaki sposób zredukować trądzik na plecach?

Dieta na ładną cerę Dieta na trądzik

Czy nasze jedzenie ma wpływ na trądzik? Dermatolodzy ciągle jeszcze się o to spierają. Na pewno...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij