Trudności z zajściem w ciążę

Pary, które mają problemy z płodnością lub utrzymaniem ciąży do momentu zdrowego porodu, często znajdują się w sytuacji, w której ich życie erotyczne zamienia się w „robienie dzieci”. Zmiana ta przebiega stopniowo, a ma swoje źródło w rosnącej frustracji i smutku

Co miesiąc, kiedy właśnie opóźnia się miesiączka i kobieta w tym czasie miała nadzieję na pozytywny wynik testu ciążowego, pojawia się rozczarowanie. Podobnie trudno poradzić sobie z momentem, kiedy to po pozytywnym wyniku testu ciążowego następuje utrata ciąży. Smutek ujawnia się, kiedy nadzieja na posiadanie dziecka staje się coraz słabsza. Kolejny miesiąc przynosi kolejne starania, na których partnerzy koncentrują większość swojego wspólnego życia.

Spis treści:
  1. 1. Problemy z płodnością
  2. 2. Życie seksualne niepłodnych małżeństw
  3. 3. Negatywna ocena siebie a niepłodność
  4. 4. Kiedy się kochać, by zajść w ciążę?

1. Problemy z płodnością

Poruszany temat odnosi się do osób, które mają problem z niepłodnością, zarówno do tych, które nie są aktualnie w żadnym związku, oraz do par. Ponadto temat może mieć także zastosowanie dla osób zakochanych (nie przeżywających na razie podobnych trudności), które próbują sobie wyobrazić podobną sytuację. Zagadnienie to koncentruje się przede wszystkim na wpływie myślenia o dziecku, na rozwój miłości i życia erotycznego. Czyli problem ten potencjalnie może dotyczyć wszystkich par, nie tylko tych, które walczą z niepłodnością.

2. Życie seksualne niepłodnych małżeństw

Niepłodne małżeństwa, które poszukują specjalistycznej porady i zgłaszają się do terapeuty. Są często w pewnego rodzaju szoku, kiedy na pierwszym spotkaniu otrzymają pytanie dotyczące tego, jak się kochają. Rozmowa na ten temat stanowi doskonałą okazję, aby przyjrzeć się temu bliżej. Co się zmieniło w życiu erotycznym pary, gdy pojawiła się wizja posiadania dzieci, a następnie związane z tym trudności. Okazuje się, że u ok. 90 %  par zgłaszających się po pomoc z powodu niepłodności, problem ten odebrał im przyjemność z kochania się.

Podczas konsultacji terapeuta zazwyczaj porusza temat ich zaangażowania w staraniu się o ciążę, które pojawia się zamiast radości towarzyszącej byciu blisko siebie. Zwraca on uwagę na fakt, jak ważnym aspektem w radzeniu sobie z niepłodnością jest wzbudzanie podniecenia seksualnego - jako sposobu na wzrost ich emocjonalnej zażyłości.

3. Negatywna ocena siebie a niepłodność

Czasami rozpoznanie niepłodności w początkowym etapie życia pary rzuca cień na ich miłość. Zdiagnozowana niska liczba plemników może powodować, że mężczyzna zacznie uważać, iż jest "mniej męski". Jeśli zacznie obwiniać siebie za spowodowanie niezdolności do tworzenia dzieci, może pojawić się w jego umyśle obraz siebie jako niewystarczająco dobrego partnera seksualnego. W takiej sytuacji bardzo często ciężko jest bez pomocy z zewnątrz poradzić sobie z negatywną oceną samego siebie. Ponadto, nawet jeśli stan nasienia nie jest uznany za powód do obaw, mężczyzna będzie mniej entuzjastycznie odbierał seks, który związany jest z harmonogramem produkcji nasienia, które ma następnie zostać wykorzystane przez specjalistów z zakresu niepłodności do odpowiednich procedur medycznych.

Diagnoza określająca kobietę jako źródło niepłodności pary, może spowodować, że zacznie ona myśleć o sobie jako o nieużytecznej lub winnej (być może jest to wynik długiego oczekiwania na to, żeby zajść w ciążę, lub we wcześniejszym etapie życia podjęła decyzję o zakończeniu nieplanowanej ciąży).

4. Kiedy się kochać, by zajść w ciążę?

Wiele par, które zostały zdiagnozowane jako niepłodne, zaczyna kłaść szczególny nacisk na czas stosunku. Zatem, aby możliwe było poczęcie, partnerzy koncentrują się na uprawianiu seksu, w terminie, który powinien zbiec się z czasem owulacji. Czyli jest to po prostu świadomy wysiłek, aby współżycie odbyło się w tym czasie w miesiącu, w którym kobieta ma szansę zajść w ciążę. Ponadto para starająca się o dziecko nierzadko wykorzystuje odpowiednio zestawy do określenia, kiedy występuje owulacja i w cały proces zaangażowany jest lekarz. Czasami potrzebna jest interwencja medyczna w okresie, kiedy kobieta ma dni płodne. Co w takim razie dzieje się z ich miłością i życiem erotycznym podczas innych dni w miesiącu? Niektóre pary twierdzą, że odkąd zaczęły formalną pracę nad rozwiązaniem problemu niepłodności, mają wrażenie jakby lekarz pojawiał się razem z nimi w łóżku. Seks stał się dla nich aktem, skojarzonym z zapłodnieniem, oraz związanymi z tym medycznymi aspektami współżycia. W efekcie ich seks staje się dość mechaniczny - jest zdecydowanie mniej spontaniczny, i mniej radosny niż w okresie, kiedy nie starali się o dziecko.

Terapeuta pomaga parze z rozpoznaniem niepłodności zobaczyć na czym polega ich sposób na „robienie dzieci”. Następnie jego celem jest uświadomienie im, że powinni przesunąć nacisk z mechanicznego seksu, którego celem jest poczęcie dziecka, na zbliżenie oparte na prawdziwej bliskości i pożądaniu, spontanicznym cieszeniu się z bycia razem oraz przede wszystkim na okazywaniu sobie miłości.
 

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Uraz mechaniczny penisa - czy wpływa na płodność?

Gdy byłem mały, bawiąc się zahaczyłem członkiem (znaczy się górną częścią penisa - żołędzią...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Bezpłodność po masturbacji?

Mam pytanie, czy po regularnej masturbacji (np. co jeden dzień) może dojść do bezpłodności?...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Niepłodność

Leczenie niepłodności
Niepłodność Leczenie niepłodności

Niepłodność to koszmar wielu małżeństw, których największym marzeniem jest posiadanie dzieci. Leczenie niepłodności ... óre umożliwi kobiecie zajście w ciążę. Co to jest niepłodność? Stosunek bez zabezpieczenia, który nie kończy się dzieckiem ... , ale zajście w kolejną jest niemożliwe.  Metody leczenia niepłodności Niepłodność nie dotyczy pojedynczej osoby, ale związku ... tego kobieta nie zachodzi w ciążę, mówimy wówczas o niepłodności. Niepłodność to dość powszechny problem. Dotyka co...

Zapłodnienie in vitro
Niepłodność Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro ma na celu pokonanie przyczyn niepłodności poprzez zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych komórek wyodrębnionych z organizmu. Jest ogromną szansą dla małżeństw, które nie mogą mieć dzieci. Niewątpliwie niepłodność i bezdzietność to jedne z najtrudniejszych problemów małżeńskich. Jednak w wielu przypadkach, gdy niemożliwe jest zapłodnienie naturalne ... jajowody oraz niepłodność idiopatyczna.(In...

Niepłodność Niepłodność u kobiet

Niepłodność u kobiet zdarza się mniej więcej tak często, jak niepłodność mężczyzn. W wielu przypadkach trudno jest nawet stwierdzić, co jest przyczyną niepłodności pary. U kobiet niepłodność jest najczęściej skutkiem zaburzeń owulacji, endometriozy ... życia. Przyczyny niepłodności kobiecej Niepłodność u kobiet mogą wywołać nieprawidłowości budowy lub funkcji organ ... óżnego rodzaju infekcje. Niepłodność pojawia się na przykład przy nieleczonej infekcji Chlamydia trachomatis, rzeżączce. Wywołany...

Zaburzenia snu Trudności z zasypianiem

Sen jest niezbędny do życia i właściwego funkcjonowania. W trakcie nocnego odpoczynku organizm...

Jak zaplanować ciążę?
Przygotowanie do ciąży Jak zaplanować ciążę?

Przygotowanie do ciąży to połowa sukcesu w staraniach o dziecko. Najważniejsza jest prawidłowa dieta (kwas foliowy) oraz zdrowy tryb życia - aktywny wypoczynek, spokojny sen i unikanie stresu.

Stres a zajście w ciążę
Psychologiczne aspekty niepłodności Stres a zajście w ciążę

Niepłodność a stres to jeden z coraz istotniejszych problemów cywilizacyjnych. Żyjemy...

Jak szybko zajść w ciążę?
Wyznaczanie dni płodnych Jak szybko zajść w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się, jak szybko zajść w ciążę. Starania o dziecko nierzadko zajmują bowiem dużo czasu. Zajście w ciążę może być łatwiejsze dzięki zastosowaniu kilku prostych wskazówek.

Prawdopodobieństwo ciąży Zajście w ciążę po porodzie

Nie chcesz zajść w ciążę tuż po porodzie? Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, rzadko decydują się od razu na następne. Jeszcze świeże są w ich pamięci wspomnienia o połogu i porodzie. Dawniej wierzono, że laktacja chroni przed kolejną ciążą. To mit. Płodność po porodzie jest tak samo duża, jak przed nim. Karmienie piersią nie zapobiega ciąży. Jaka jest właściwa antykoncepcja dla kobiet karmiących?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij