Trwa ładowanie...

Twarde pięty

Avatar placeholder
14.04.2017 11:03
Twarde pięty
Twarde pięty (Zdjęcie autorstwa Caitlin Regan / CC BY 2.0)

Zgrubiała, twarda skóra pięt sprawia, że stopy wyglądają nieatrakcyjnie. W celu zmiękczenia skóry można użyć specjalnych kąpieli dla stóp i kosmetyków nawilżających, a także peelingów, akcesoriów kosmetycznych do usuwania martwego naskórka i olejków eterycznych. Pedicure może okazać się zbyt drogim rozwiązaniem dla problemu twardych pięt, ale na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na poprawę kondycji stóp.

Najskuteczniejszym sposobem usunięcia nadmiaru zrogowaciałego naskórka z pięt i stóp jest zabieg pedicure. Można go zrobić samemu w domu lub udać się do kosmetyczki na profesjonalny zabieg. Kosmetolog najpierw obejrzy stopy, czy nie ma na nich niepokojących zmian, a następnie poprosi o wsadzenie stóp do masażera, w którym się wymoczą. Kolejnym krokiem będzie usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka za pomocą dostępnych narzędzi: omega (potocznie zwana ścinakiem), frezarka, skalpel. Gdy na stopach znajdują się jakiekolwiek inne zmiany, np. modzele, odciski, pęknięcia głębsze skóry, wtedy kosmetolog je usunie. Następnym krokiem będzie przygotowanie płytki paznokci i ewentualne pomalowanie ich lakierem lub odżywką, a na zakończenie kosmetyczka nałoży krem lub maskę, aby mocno nawilżyć i odżywić stopy. W domu po zabiegu warto pamiętać, aby co 2–3 dni użyć tarki lub pumeksu do stóp oraz regularnie je kremować. Krem powinien zawierać w sobie dużo mocznika, aloesu, alg, gliceryny. Warto też zwrócić uwagę na noszone obuwie, aby miało skórzaną wkładkę i nie było zbyt obcisłe.

1. Przyczyny twardych pięt

Jeżeli skraj twojej pięty jest znacznie grubszy niż jej powierzchnia, a skóra wygląda na szorstką i jest twarda w dotyku, powinnaś zadbać o właściwą pielęgnację stóp. Istnieje wiele przyczyn powstania tego nieestetycznego schorzenia, a do najczęstszych zaliczamy:

  • stojącą pracę lub długotrwałe przebywanie na nogach, szczególnie jeżeli poruszamy się po twardych powierzchniach;
  • nadwagę, przez którą zwiększa się nacisk na podeszwę stopy, powodując zniekształcenie tkanek i pękanie skóry;
  • schorzenia, takie jak neuropatia autonomiczna, która u osób chorych na cukrzycę powoduje zmniejszenie potliwości, i niedoczynność tarczycy skutkująca spowolnieniem metabolizmu – oba czynniki mogą powodować suchość skóry,
  • starzenie się, a także określony styl życia.
Zobacz film: "Jak zadbać o stopy latem?"

Podiatrzy wiążą problem twardych pięt z niewystarczającą troską o zdrowie skóry stóp. Owszem, naturalne jest, że skóra pięt i podeszwy stopy wraz z wiekiem staje się coraz bardziej przesuszona i coraz mniej elastyczna (uszczupleniu ulega ochronna warstwa tłuszczu), jednak twardnieniu naskórka można zapobiec dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

2. Zmiękczanie twardych pięt

Większość ekspertów do spraw urody poleca namaczanie suchych stóp jako pierwszy krok do poprawy kondycji skóry. Zabieg ten ułatwia późniejsze pozbycie się martwego naskórka z powierzchni pięt. Procedurę wykonasz pod prysznicem lub w niewielkiej wanience do kąpieli stóp. Do zabiegu najlepiej wykorzystać letnią wodę, która skutecznie zmiękczy skórę. Doskonałym pomysłem jest również dodanie do wody kilku kropli olejku lub mleka. Jeżeli twoje pięty są delikatnie przesuszone, po namoczeniu stóp wetrzyj w skórę olejek lub gęsty kosmetyk nawilżający. Istnieje wiele produktów specjalizujących się w zmiękczaniu szorstkich pięt i do pokonania problemu nie potrzeba żadnych drogich kuracji – wystarczy sięgnąć po dowolny intensywnie nawilżający krem do ciała lub olejek owocowy.

Czasem zrogowaciały naskórek staje się gruby i pięty pękają, a dzieje się to za sprawą warunków atmosferycznych, noszonego obuwia lub zaniedbania pielęgnacji przesuszonych stóp. Jeżeli zauważyłaś wspomniane objawy, powinnaś zastosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne na stopy. Peelingi i akcesoria do pięt złuszczające martwy naskórek mogą okazać się pomocne w leczeniu twardej skóry stóp. Po namoczeniu nóg w wodzie zastosuj domowy kosmetyk nawilżający z soli i kawałków pumeksu lub innego szorstkiego materiału używanego do złuszczania skóry pięt. W ten sposób przyspieszysz proces wygładzania skóry stóp. Po zastosowaniu domowego peelingu zmyj stopy ciepłą wodą.

Stosowanie pumeksu lub tarki do pięt w celu rozprowadzenia domowego preparatu na skórze dodatkowo uskuteczni proces. Z drugiej strony, pumeks kosmetyczny zawierający powierzchnię ścierną może być używany tak często jak to konieczne bez pomocy specjalnego scrubu. Jeżeli używasz akcesoriów do złuszczania martwego naskórka, uważaj, aby nie stosować ich na zdrowe komórki skóry.

W celu zmiękczenia twardych stóp można stosować również lekarstwo na trądzik zawierające kwas salicylowy. Po zakończeniu kuracji skóry balsamem lub olejkiem nałóż na stopy czyste skarpety, dzięki którym skóra zatrzyma więcej wilgoci. Najczęściej zabieg wykonuje się przed pójściem spać, aby kosmetyki nawilżające miały możliwość wnikania w głąb skóry przez całą noc. Wybieraj skarpety całkowicie bawełniane lub z domieszką poliestru – w ten sposób stopy się nie spocą. Już po jednym zabiegu zauważysz, że o poranku kondycja pięt znacznie się poprawiła.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze