Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Wpływ nadciśnienia na zdrowie - dieta, aktywność fizyczna, kontrola, stres, profilaktyka nadciśnienia

Wpływ nadciśnienia na zdrowie - dieta, aktywność fizyczna, kontrola, stres, profilaktyka nadciśnienia
Wpływ nadciśnienia na zdrowie - dieta, aktywność fizyczna, kontrola, stres, profilaktyka nadciśnienia

Od lat choroby krążenia są główną przyczyną śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Najpoważniejszymi konsekwencjami nieleczonego nadciśnienia tętniczego są zawał serca, czy udar mózgu. Warto więc stawiać na profilaktykę nadciśnienia, zamiast doprowadzić do rozwoju nadciśnienia z koniecznością długotrwałego leczenia. 


spis treści

1. Dieta przy nadciśnieniu

Podstawą zdrowego stylu życia jest zawsze zdrowa dieta. Wskazana jest dieta dla oczu obfitująca w produkty pełnoziarniste (ciemne pieczywo, płatki, kasze), makarony lub ziemniaki, warzywa, owoce, ryby morskie, niskotłuszczowy nabiał i w ograniczonej ilości chude mięso (kurczak i indyk bez skóry, chuda wołowina, dziczyzna) oraz przede wszystkim ubogosodowa, niewskazane jest więc nadużywanie soli. Polecanym tłuszczem są oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy) i oliwa oraz margaryny miękkie. Posiłki przy nadciśnieniu powinny być częste i regularne (4-5 razy dziennie) bez skłonności do przejadania się, które umożliwiają spalanie kalorii na bieżąco, ograniczając odkładanie zapasów tkanki tłuszczowej. W leczeniu nadciśnienia należy także zwiększyć dziennie spożycie warzyw i owoców.

W przypadku nadciśnienia koniecznością jest również ograniczenie lub całkowita rezygnacja z używek - czyli przede wszystkim alkoholu i papierosów. Istnieją doniesienia, że po pięciu latach od ostatniego wypalonego papierosa ryzyko rozwoju chorób serca u byłego palacza obniża się do poziomu dla osoby nigdy niepalącej.

Zobacz film: "Milion Pomysłów na Zdrowie - nadciśnienie"
Nadciśnienie tętnicze wymaga częstej kontroli ciśnienia krwi
Nadciśnienie tętnicze wymaga częstej kontroli ciśnienia krwi (123rf)

2. Prawidłowe ciśnienie tętnicze

W utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego niezbędnym czynnikiem jest regularna aktywność fizyczna. Wysiłek związany z rekreacją usprawnia pracę serca, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, ułatwia zwalczanie zaburzeń lipidowych, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega otyłości, a więc działa antymiażdżycowo. Może to być szybki marsz, popularny ostatnio nordic walking, czyli marsz z kijkami, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, chodzenie na stepperze, czy aerobik.

3. Kontrola ciśnienia krwi

U osób z czynnikami ryzyka powstania nadciśnienia lub z postawionym już rozpoznaniem, konieczna jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego. Podwyższone ciśnienie krwi prowadzi bowiem do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrywanie nadciśnienia tętniczego i jego leczenie. Najlepiej jest mierzyć ciśnienie krwi rutynowo, podczas każdej wizyty u lekarza

Warto więc zapoznać się z normami ciśnienia tętniczego krwi.

StadiumCiśnienie skurczowe (mm Hg)Ciśnienie rozkurczowe (mm Hg)
Ciśnienie 
optymalne
Ciśnienie prawidłowe

Ciśnienie 
wysokie 
prawidłowe130-13985-89

Nadciśnienie 
I okres140-15990-99

Nadciśnienie 
II okres160-179100-109

Nadciśnienie 
III okres>180>110

Izolowane 
nadciśnienie 
skurczowe>160

Jeśli któraś z wartości pomiaru ciśnienia krwi lub obie przekraczają 140/90 mm Hg, konieczna jest konsultacja lekarska. Badania naukowe wykazały, że nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może zmniejszyć ryzyko udaru o 35-45 proc., a ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 20-25 proc. 


PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Stres a nadciśnienie

W codziennym życiu, warto również zadbać o komfort psychiczny i podejmować próby unikania sytuacji stresujących. Podczas stresu organizm człowieka wydziela tzw. hormony stresu, czyli adrenalinę i hormony kory nadnerczy. Hormony te działają na układ krążenia, przyspieszając rytm serca, podnosząc ciśnienie krwi i zwężając naczynia krwionośne. 


5. Profilaktyka nadciśnienia

W Polsce prowadzony jest specjalny program dla osób, które w danym roku kalendarzowym są w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat. Program jest bezpłatny, refundowany przez NFZ. Umożliwia on określenie indywidualnego zagrożenia chorobami układu krążenia i wdrożenie odpowiedniego postępowania profilaktycznego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zmiany w oku powodowane przez nadciśnienie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze