Jakie zmiany w oku powoduje nadciśnienie?

Nadciśnienie zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że w Polsce choruje około 30% społeczeństwa. Liczba chorych obrazuje skalę problemu. Nieprawidłowe odżywianie, nieregularny tryb życia i przewlekły stres przyczyniają się do powstania choroby. Ponad 90% zachorowań powstaje bez uchwytnej przyczyny, jest to więc nadciśnienie pierwotne, tzw. idiopatyczne.

Mimo powagi problemu i dużego rozpowszechnienia, diagnostyka i wprowadzenie leczenia jest nadal opóźnione. Nieleczone nadciśnienie prowadzi w krótkim czasie do powstania powikłań. Jednym z takich powikłań jest retinopatia nadciśnieniowa, czyli zmiany na dnie oka powodowane wysokim ciśnieniem krwi. Zmiany w dnie oka to zmiany naczyniowe. Pod wpływem podwyższonego ciśnienia dochodzi do przebudowy naczyń.

Wyróżnia się cztery stopnie retinopatii nadciśnieniowej (wg Scheiego):

  • STOPIEŃ I - czynnościowe zmiany w naczyniach - tętnice zwężone, tętniczki rozciągnięte na swoim przebiegu.
  • STOPIEŃ II - naczynia dodatkowe zmienione strukturalnie - tętnice o wyglądzie drutu miedzianego o nieregularnej średnicy; objaw skrzyżowania Salus-Gunna (na skrzyżowaniu żył z tętnicami).
  • STOPIEŃ III - dodatkowe uszkodzenia siatkówki z krwawieniem i ogniskami degeneracji
  • STOPIEŃ IV - obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, zwyrodnienie siatkówki oka, z bliznowaceniem i w końcowym efekcie odrywaniem się obkurczonej błony od podłoża ze stopniowo narastającymi zaburzeniami pola widzenia, a w końcowym efekcie ślepotą.

Zmiany I i II stopnia towarzyszą nadciśnieniu o łagodniejszym przebiegu i najprawdopodobniej w ich powstawaniu rolę odgrywa miażdżyca. Stopień III i IV świadczy już o zajęciu tętniczek najmniejszego kalibru. Pojawienie się wybroczyn i ognisk degeneracji jest objawem martwicy ściany tętniczek i rozwijającego się nadciśnienia złośliwego, które ostatecznie prowadzi do obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium zmian, początkowo pod postacią zaburzeń ostrości wzroku. W drugiej fazie - rozrostowej dochodzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych w siatkówce i bliznowacenia, wskutek czego ulega ona odwarstwieniu. Nowe, rozrastające się naczynia powodują krwotoki. Jeśli dojdzie do krwotoku i utraty widzenia - stosuje się tzw. witrektomię, zabieg operacyjny, w trakcie którego usuwana jest krew z oka. Zabieg ten pozwala często odzyskać wzrok. Podstawową zasadą jest kompleksowe leczenie, w którym farmakoterapia, laseroterapia oraz leczenie chirurgiczne wzajemnie się uzupełniają.

W terapii nadciśnienia zwykle stosuje się jeden lek (monoterapia) lub połączenie dwóch leków w niskich dawkach w jednej tabletce. W większości przypadków do normalizacji ciśnienia wymagane jest jednak przyjmowanie dwóch lub więcej leków hipotensyjnych (politerapia) oraz modyfikacja diety i trybu życia.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Retinopatia nadciśnieniowa

Nadciśnienie Czy wirus powoduje nadciśnienie?

Za powszechne występowanie nadciśnienia tętniczego winimy geny i nasz codzienny tryb życia. Możliwe jednak, że główną przyczyną jest... infekcja wirusowa.

Nadciśnienie
Kardiologia Nadciśnienie

Nadciśnienie może wystąpić samoistnie lub też być wynikiem istniejącej innej choroby. Najczęściej...

Męty w okuOdtwórz wideo
Łzawienie Męty w oku

Męty w oku tym różnią się od mroczków, że widać je jako ciemne "kłaczki" w jasnym...

Objawy jaskry Nadciśnienie oczne

Nadciśnienie oczne to przypadłość, która może przyczynić się do rozwoju jaskry. Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego?

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnieniem nazywamy podwyższone ciśnienie krwi w układzie naczyń, jeżeli wysokość ciśnienia...

Nadciśnienie Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe rozwija się zazwyczaj w drugiej połowie ciąży, po 20 tygodniu. Wyjątek...

Nadciśnienie wrotne
Nadciśnienie Nadciśnienie wrotne

Nadciśnienie wrotne to wzrost ciśnienia w układzie wrotnym powyżej 10 mmHg (wynosi ono przeważnie...

Zioła na różne dolegliwości Zioła na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej jest chorobą...

Jagody na nadciśnienie!
Dieta kardio Jagody na nadciśnienie!

Nadciśnienie jest jedną z najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych. Może doprowadzić...

Sól a nadciśnienie
Sól Sól a nadciśnienie

Dieta na nadciśnienie wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Na nadciśnienie tętnicze pracujemy...

Ciało obce w oku
Urazy oka Ciało obce w oku

Ciało obce w oku może być bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku. Może dojść do uszkodzenia rogówki i gałki ocznej, prowadzącego do powikłań. Nigdy nie wolno lekceważyć istnienia ciała obcego w oku.

Jedz wodorosty na nadciśnienie!
Dieta kardio Jedz wodorosty na nadciśnienie!

Dotychczas niezastąpionym źródłem peptydów, pomocnych w zwalczaniu nadciśnienia, były produkty mleczne. Ostatnie doniesienia naukowe mówią, że źródłem tych związków mogą być także wodorosty.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij