Trwa ładowanie...

WHO zmienia zalecenia. Chodzi o szczepienia na COVID-19

WHO zmienia zalecenia dotyczące szczepień na COVID-19
WHO zmienia zalecenia dotyczące szczepień na COVID-19 (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że zmienia wytyczne dotyczące szczepień na COVID-19. Czego dotyczą nowe zalecenia?

spis treści

1. Nie będzie szczepionek dla zdrowych dzieci i nastolatków?

WHO sugeruje, że zdrowe dzieci i młodzież nie muszą przyjmować kolejnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, zwanej dawką przypominającą, ze względu na ich dobry stan zdrowia i niskie ryzyko chorób.

Natomiast osoby z grup wysokiego ryzyka, takie jak seniorzy i pacjenci o słabej odporności, powinny bezwzględnie otrzymać dawkę przypominającą, najlepiej między 6 a 12 miesiącem po pierwszym szczepieniu.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Nowe zalecenia WHO odzwierciedlają aktualną sytuację dotyczącą pandemii i poziomu zaszczepienia populacji na świecie. Jednocześnie organizacja radzi zachować ostrożność w prognozowaniu długoterminowych potrzeb na dawki przypominające, ponieważ COVID-19 wciąż stanowi zagrożenie.

Ważne jest również, aby nie zapominać o rutynowych szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak odra. Strategiczna Grupa Doradcza Ekspertów ds. Szczepień wezwała kraje do nadrobienia zaległości w szczepieniach przeciwko koronawirusowi i przypomniała o kluczowej roli szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Eksperci ostrzegają, że problem szczepień w Polsce z roku przybiera większe rozmiary. Jedną z przyczyn jest wzrost sceptycyzmu wobec szczepień wśród społeczeństwa. W ostatnich latach pojawiło się wiele mitów na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepień, co wpłynęło na decyzje niektórych rodziców o odmowie szczepień dla swoich dzieci.

Innym czynnikiem jest zmiana przepisów dotyczących obowiązkowych szczepień, która nastąpiła w 2018 roku. Wtedy to wprowadzono m.in. możliwość odroczenia szczepień w przypadku kontrindykacji medycznych lub za zgodą rodziców. Ponadto obecnie obowiązek szczepień obejmuje mniejszą liczbę chorób niż wcześniej, co również wpłynęło na spadek liczby wykonywanych szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze