Trwa ładowanie...

Wielu z nas sięga po nie z rana. Tak niszczymy mózg, serce, wątrobę

Avatar placeholder
08.04.2024 08:01
Polacy biorą garścami, a nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw. Tak niszczą serce i wątrobę
Polacy biorą garścami, a nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw. Tak niszczą serce i wątrobę (Getty Images / Facebook)

Garść suplementów z rana? Wiele osób wierzy, że po ziemie czas sięgnąć po dodatkowe witaminy i minerały, by wzmocnić organizm. Specjaliści ostrzegają, że nadmierne przyjmowanie suplementów może mieć opłakane skutki. Zamiast na aptecznych produktach, lepiej skupić się uzupełnianiu niedoborów za pomocą zrównoważonej diety.

spis treści

1. Bezpieczne uzupełnianie niedoborów

Specjaliści podkreślają, że przesadne przyjmowanie suplementów może skutkować hiperwitaminozą. Problem ten najczęściej dotyka witamin K, A, D oraz E, które są magazynowane w tkance tłuszczowej, a ich nadmiar nie jest usuwany z organizmu poprzez mocz.

Bezpieczniejszą alternatywą jest wzbogacenie diety o niezbędne składniki. To zdecydowanie racjonalniejszy sposób. O jadłospis warto dbać nie tylko wiosną, ale przez cały rok. W ten sposób unikniemy niedoborów i jednocześnie ochronimy się przed przedawkowaniem.

Zobacz film: "Tego nie wiesz o witaminie D"

- Naprawdę nie można uzyskać toksycznych dawek składników odżywczych poprzez jedzenie, ale można uzyskać toksyczne dawki poprzez suplementy - podkreśla dr Beth Kitchin, ekspertka ds. żywienia z Uniwersytetu w Alabamie.

2. Skutki hiperwitaminozy

Suplementy diety, które zawierają witaminy i minerały, są zalecane tylko w przypadkach, gdy dana osoba rzeczywiście cierpi na ich niedobory. Chociaż są one dostępne bez recepty, ich spożywanie i dawkowanie powinno zawsze być skonsultowane z lekarzem.

Nawet witaminę C można przedawkować. Chociaż jej odpowiedni poziom wspiera układ odpornościowy, najlepiej jest dostarczać ją organizmowi poprzez odpowiednią dietę. Nagłe przyjmowanie zwiększonych dawek suplementów może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

Przyjmowanie ponad 2 tys. mg witaminy C dziennie może powodować nudności, wymioty, biegunkę i bóle głowy. Podobne skutki może mieć przedawkowanie cynku.

Kobiety często stosują suplementy diety z żelazem, co może mieć niebezpieczne konsekwencje, w szczególności dla kobiet po menopauzie. Nadmiar pierwiastka jest toksyczny dla wątroby, serca i mózgu, a skutki mogą być tragiczne.

Również samodzielne przyjmowanie dziurawca zwyczajnego może prowadzić do powikłań. Może on zakłócać wchłanianie wielu leków, w tym statyn stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii.

Warto więc wcześniej sprawdzić, czy przyjmowany produkt można łączyć. Na przykład magnez nie powinien być przyjmowany razem z innymi witaminami, ponieważ utrudnia ich wchłanianie.

3. Nie przesadzaj z witaminą D

Najnowsze wytyczne opublikowane w czasopiśmie "Nutrients" wskazują, że ponad 90 proc. mieszkańców Polski ma za niskie stężenie witaminy D w organizmie, a nawet 60 proc. może cierpieć na ciężki niedobór.

"Wykazano, że niedobór witaminy D jest jednym z czynników ryzyka wielu chorób i śmiertelności ogólnej" - podkreślają autorzy pracy.

Przedawkowanie witaminy D jest stosunkowo rzadkie, ale trzeba na to uważać. Nadmiar tej witaminy jest groźny i może prowadzić do gromadzenia wapnia w tętnicach, nerkach czy sercu, co zwiększa ryzyko zaburzeń pracy serca i mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze