Trwa ładowanie...

Przyjemne, a chroni przed rakiem. Ryzyko spada nawet o 30 proc.

Avatar placeholder
04.05.2024 21:16
Regularne współżycie obniża ryzyko raka prostaty
Regularne współżycie obniża ryzyko raka prostaty (Getty Images / Instagram)

Według statystyk z 2023 roku, rak gruczołu krokowego jest najczęściej diagnozowanym wśród mężczyzn nowotworem złośliwym w Polsce. Naukowcy dotarli jednak do badań, z których wynika, że ryzyko wystąpienia choroby można znacząco obniżyć. I to w bardzo przyjemny sposób.

spis treści

1. Rak prostaty w Polsce

W Polsce co roku diagnozuje się aż 18 tysięcy nowych przypadków raka prostaty.

Najczęstsze objawy to:

Zobacz film: "Uprawiasz seks nieregularnie? Poznaj konsekwencje"
  • stałe parcie na mocz,
  • ból i uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu,
  • częste parcie na mocz w nocy,
  • wąski strumień moczu,
  • bóle w kroczu i w podbrzuszu.

Warto jednak podkreślić, że nowotwór prostaty może z początku nie dawać objawów, dlatego te, które już wystąpią, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Symptomy zaawansowanej choroby mogą obejmować krwiomocz, a nawet zastój moczu w pęcherzu, który może prowadzić do niewydolności nerek.

2. Częsty wytrysk zmniejsza ryzyko raka

A czy seks oraz masturbacja mogą mieć wpływ na rozwój raka? Analizą badań nad związkiem pomiędzy rakiem prostaty i liczbą wytrysków zajął się dr Daniel Kelly, starszy wykładowca biochemii na Sheffield Hallam University.

Z wyników 11 różnych analiz wykonanych na przestrzeni 30 lat wynika jasno, że częstsze wytryski znacząco zmniejszały ryzyko zachorowalności wśród badanych.

Najbardziej obiecujące były wyniki zgromadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, z których można było wywnioskować, że 21 wytrysków w miesiącu zmniejszało ryzyko wystąpienia raka prostaty nawet o 31 proc. - w porównaniu z mężczyznami, którzy doświadczali orgazmu od 4 do 7 razy w miesiącu.

- Wytrysk może zmniejszyć ryzyko raka prostaty poprzez zmniejszenie stężenia toksyn i struktur podobnych do kryształów, które mogą gromadzić się w prostacie i potencjalnie powodować guzy - komentuje dr Daniel Kelly.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze