Trwa ładowanie...

Wyniszcza mózg, prowadzi do paraliżu. Naukowcy wiedzą, co może zatrzymać chorobę

Avatar placeholder
07.07.2023 07:37
Kwasy tłuszczowe omega-3 spowalniają postęp nieuleczalnej choroby
Kwasy tłuszczowe omega-3 spowalniają postęp nieuleczalnej choroby (Getty Images)

Najnowsze badania wykazały, że spożywanie pokarmów bogatych w niektóre kwasy tłuszczowe wiąże się z wolniejszym postępowaniem choroby i dłuższym życiem osób borykających się ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).

spis treści

1. Wyniki badania

Badanie, o którym mowa, zostało opublikowane w internetowym wydaniu "Neurology" - czasopisma medycznego Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Wynika z niego, że osoby cierpiące na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) mogą wpłynąć na spowolnienie rozwoju choroby poprzez włączenie do swojej diety sporych ilości oleju lnianego, orzechów włoskich, oleju rzepakowego, nasion chia i pestek dyni.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Co więcej, naukowcy dowiedli, że kwasy tłuszczowe omega-6 również mogą być dla nich korzystne.

2. Czym jest ALS?

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadko występująca, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która atakuje komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Osoby z ALS tracą zdolność inicjowania i kontrolowania ruchu mięśni, co często prowadzi do całkowitego paraliżu, a w konsekwencji do śmierci. Średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi od dwóch do pięciu lat.

W trwającym 18 miesięcy badaniu wzięło udział 449 osób ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Średnia ich wieku wynosiła 58 lat, a 28 proc. z nich zmarło przed końcem badania.

3. Badanie wpływu diety na ALS

Naukowcy przyjrzeli się poziomom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi uczestników badania. Podzielili ich na cztery grupy – to, do której grupy zostali włączeni, zależało właśnie od poziomu wspomnianych kwasów we krwi.

Uczestnicy wykonali test, aby ocenić postęp choroby i nasilenie objawów. W teście mierzono 12 aspektów fizycznych funkcji organizmu, w tym połykanie, mówienie, żucie, funkcje oddechowe oraz zdolność do używania mięśni dłoni, ramion, nóg i tułowia.

Każda kategoria była oceniana od zera (brak zdolności) do czterech (normalna zdolność). Całkowite wyniki uczestników mogły wynieść od zera do 48.

Osoby, które mogły pochwalić się największą ilością kwasu alfa-linolenowego we krwi miały na początku badania średni wynik 38,3. Osoby z najmniejszą jego ilością uzyskały średni wynik 37,6.

4. Mniejsze ryzyko śmierci

W trakcie badania zmarło 21 osób z grupy "wysokiego stężenia" i 37 osób z grupy "niskiego stężenia".

Po przeanalizowaniu innych czynników (płeć, wiek, pochodzenie etniczne) wysnuto wniosek, że ryzyko śmierci u osób z najwyższą ilością kwasu alfa-linolenowego we krwi było o 50 proc. niższe niż u osób z najniższą jego ilością. Z niższym ryzykiem śmierci wiązały się również wyższe poziomy kwasu tłuszczowego omega-3, który znajduje się m.in. w tłustych rybach.

Badacze są ostrożni w formułowaniu kategorycznych wniosków, nie mieli bowiem dostępu do danych na temat ogólnej diety uczestników badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze