Trwa ładowanie...

Zoloft – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
15.09.2021 13:45
Zoloft – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Zoloft – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne (adobestock)

Zoloft jest silnym lekiem przeciwdepresyjnym. Jest to lek dostępny na receptę. Dawkę oraz czas trwania leczenia ustala lekarz specjalista.

spis treści

1. Charakterystyka leku Zoloft

Substancją czynną leku Zoloft jest sertralina, która jest pochodną serotoniny. Lek Zoloft wchłania się bardzo powoli. Maksymalne stężenie Zoloft osiąga we krwi po 5-6 godzinach od podania.

Sertralina zawarta w leku Zoloft nie powoduje wzrostu prolaktyny we krwi. Nie powoduje to zaburzeń hormonalnych. Substancja czynna zawarta w leku Zoloft jest jednym z najczęściej stosowanych leków antydepresyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"

Cena leku Zoloft to około 19 zł za 28 tabletek (50 mg) oraz około 35 zł za 28 tabletek (100mg).

2. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Przyjmowanie leku Zoloft nie jest uzależnione od posiłków. Dawka leku Zoloft wynosi zwykle 25 mg na dobę. Maksymalna dawka leku Zoloft to 200 mg na dobę.

W razie pominięcia dawki leku Zoloft pacjent powinien jak najszybciej ją przyjąć, ale nie powinno się zażywać podwójnej dawki jako uzupełnienia pominiętej tabletki.

Działanie leku Zoloft rozpoczyna się po około 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty.

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Zoloft to: duże zaburzenia depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół lęku napadowego, zespół lęku pourazowego, zespół lęku społecznego.

4. Kiedy nie należy stosować leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Zoloft to: nadwrażliwość na sertralinę lub inne substancje pomocnicze leku, padaczka, chore serce, chora wątroba, przyjmowanie leków z inhibtorami MAO (kurację lekiem Zoloft należy rozpocząć 14 dni po odstawieniu leków).

Lek Zoloft nie jest wskazany kobietom w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym, które stosują sertralinę powinny korzystać z odpowiedniej metody antykoncepcji.

5. Skutki uboczne i działania niepożądane w czasie zażywania leku Zoloft

Skutki uboczne przy przyjmowaniu leku Zoloft to: ziewanie, mrowienie, drętwienie, zaburzenia popędu seksualnego, opóźniona ejakulacja, zaburzenia widzenia, bóle w klatce piersiowej, nudności i wymioty, kołatanie serca, biegunka, bóle brzucha, zaparcia, nieregularne miesiączki, wysypka, nadmierna potliwość, zawroty głowy, bóle głowy, migrena a także jadłowstręt.

Zobacz także:

Inne działania niepożądane w czasie zażywania leku Zoloft to: omamy, podwyższone ciśnienie krwi, obrzęki stóp i dłoni, gorączka, potrzeba częstego oddawania moczu, omdlenia, rozszerzenie źrenic, mania, euforia czy nasilenie leczonej depresji.

Zdarza się, że u niektórych pacjentów stosujących lek Zoloft pojawiają się takie niedognodności jak: małopłytkowość, drgawki, stan splątania, utrata przytomności, koszmary senne, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, żółtaczka, krwawienie z pochwy, problemy z osiągnięciem wzwodu, dzwonienie w uszach oraz róznych reakcji alergicznych (świąd świszczący oddech).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze