Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy COVID-19. O zakażeniu może świadczyć utrata smaku, biegunka lub covidowe palce

Covidowe palce są jednym z nietypwych objawów zakażenia koronawirusem
Covidowe palce są jednym z nietypwych objawów zakażenia koronawirusem (East News)

Kaszel, gorączka, duszności - to najbardziej typowe objawy zakażenia koronawirusem. Jednak infekcja u części osób przebiega w dość nietypowy sposób. Szacuje się, że nawet u 60 proc. chorych dochodzi do czasowej utraty smaku i węchu. Inne nietypowe symptomy zakażenia to biegunka, drgawki i wysypka na ciele.

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Utrata smaku i węchu u zakażonych koronawirusem

Po ponad pół roku zmagań z pandemią, wiadomo coraz więcej o objawach, które towarzyszą chorującym na COVID-19. Okazuje się, że poza dolegliwościami typowymi dla przeziębienia czy grypy, wielu pacjentom towarzyszą zaburzenia o podłożu neurologicznym, dolegliwości pokarmowe, a u niektórych mogą wystąpić także zmiany skórne.

Utrata smaku i węchu są jednymi z częstszych objawów towarzyszących zakażeniu koronawirusem. - Najczęściej te objawy wyprzedza uczucie duszności, kaszel, ale też mogą być jedynymi, izolowanymi objawami koronawirusa w fazie początkowej - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Badania przeprowadzone we Włoszech przez międzynarodową grupę ekspertów pod kierownictwem prof. Cosimo de Filippis z uniwersytetu w Padwie wykazały, że aż 88 proc. pacjentów cierpi na zaburzenia odczuwania smaków, a 60 proc. traci powonienie. Część pacjentów ma nawet jadłowstręt. Wcześniej podobne wyniki badań uzyskali lekarze z USA i Wielkiej Brytanii.

- Na podstawie ostatnich badań można stwierdzić, że do utraty węchu dochodzi w efekcie bezpośredniego wnikania wirusa SARS-CoV-2 do nabłonka węchowego w jamie nosowej człowieka. Tam dochodzi do zniszczenia komórek wspierających funkcjonowanie neuronów węchowych, co zaburza odczuwanie zapachów przy COVID-19 - wyjaśnia prof. Rafał Butowt z Zakładu Genetyki Molekularnej Komórki Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dotychczasowe doniesienia wskazują, że utrata węchu i smaku jest czasowa. Choć część chorych przyznaje, że zaburzenia utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

2. Inne objawy neurologiczne u chorych na COVID-19

Do najczęściej odnotowywanych zaburzeń o podłożu neurologicznym poza utratą smaku i węchu zaliczono: zawroty i ból głowy, obniżony poziom świadomości, drgawki. Wśród rzadziej spotykanych objawów jest wymieniana również miopatia (stan chorobowy mięśni, który je osłabia, w efekcie prowadząc do zaniku) oraz udar mózgu.

- Są doniesienia, które sugerują, że objawy neurologiczne mogą pojawiać się także w późniejszym okresie, szczególnie dotyczy to zaburzeń ukrwienia mózgu. Te objawy mogą się w zasadzie pojawić na każdym etapie choroby. Większość tych powikłań jest tymczasowa, ale jeśli dojdzie do poważnego udaru mózgu, to oczywiście te zmiany mogą być nieodwracalne - mówi prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.

3. Zmiany skórne u pacjentów z COVID-19

Zmiany skórne mogą być jednym z symptomów lub nawet jedynym objawem SARS-CoV-2. Mogą one przybierać różną postać - od wysypki przypominającej pokrzywkę po zmiany na palcach wyglądające jak odmrożenie.

- Ostatnie doniesienia grupy dermatologów z Lombardii we Włoszech podają występowanie zmian skórnych u ok. 20 proc. zakażonych osób. U pacjentów z COVID-19 przebywających w CSK MSWiA, który obecnie jest szpitalem jednoimiennym, również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2 - mówi prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Najczęstsze zmiany skórne u pacjentów zakażonych koronawirusem:

  • zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków),

  • zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe (ok. 20 proc. przypadków),

  • zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.),

  • zmiany pęcherzykowe,

  • przemijająca siność siateczkowata.

Objawy dermatologiczne mogą pojawić się na różnych etapach choroby. Lekarze zaobserwowali, że rodzaj występujących zmian skórnych często ma związek z wiekiem danej osoby i ciężkością przebiegu samego zakażenia.

- Zmiany plamisto-grudkowe najczęściej pojawiają się wraz z pozostałymi typowymi objawami infekcji koronawirusem u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 - tłumaczy prof. Walecka.

Jednymi z najbardziej nietypowych zmian skórnych są tzw. covidowe palce - sine zabarwienia na palcach rąk lub stóp, wyglądające jak odmrożenie.

- Początkowo jest to siny rumień, następnie pojawiają się pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki. Te problemy obserwujemy przede wszystkim u młodych osób i z reguły związane są z łagodniejszym przebiegiem choroby podstawowej. Może się zdarzyć też tak, że jest to jedyny objaw zakażenia koronawirusem - przyznaje dermatolog.

Prof. Walecka wyjaśnia, że występowanie covidowych palców może mieć związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń, do którego dochodzi u części pacjentów zakażonych koronawirusem.

4. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, wymioty

Koronawirus sieje spustoszenie przede wszystkim w układzie oddechowym, ale okazuje się, że może atakować również jelita i wątrobę. W związku z tym u części chorych pojawiają się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

- Takie objawy jak nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha - występują bardzo rzadko jako izolowane objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, stanowią ok. 1-2 proc. wśród zakażonych pacjentów. Natomiast w przypadku pacjentów, którzy prezentują także symptomy zakażenia ze strony układu oddechowego, objawy jelitowe pojawiają się aż u ok. 91 proc. chorych - wyjaśnia prof. Agnieszka Dobrowolska, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

U większości pacjentów chorujących na COVID-19 objawy ze strony układu pokarmowego ustępują po wyzdrowieniu.

Więcej sprawdzonych informacji znajdziesz na dbajniepanikuj.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze