Trwa ładowanie...

Koronawirus - nietypowe objawy. Większość pacjentów z Covid-19 traci węch i smak

Opublikowane na łamach pisma medycznego "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology" badania, pokazują, że 60 proc. włoskich pacjentów z koronawirusem straciło węch, a 88 proc. miało zaburzenia w odczuwaniu smaku.

Zobacz film: "Dr Wojciech Wilk o koronawirusie w obozach dla uchodźców"

1. Nietypowe objawy koronawirusa

Większość pacjentów traci węch i nie czuje smaku podczas zakażenia koronawirusem - do takiego ustalenia doszła międzynarodowa grupa ekspertów pod kierownictwem profesor Cosimo de Filippis z uniwersytetu w Padwie na północy Włoch.

Lekarze przebadali 417 pacjentów z COVID-19, hospitalizowanych w 12 szpitalach we Włoszech, Hiszpanii, Belgii oraz Francji.

Przyglądając się objawom, jakie występowały u chorych na Covid-19, lekarze odkryli zaskakująca tendencję.

80 proc. pacjentów nie miała typowych dla grypy czy przeziębienia objawów. Większość chorych (88 proc.) zgłaszała natomiast zaburzenia odczuwania smaków. Na przykład, byli w stanie odróżnić słodkiego, gorzkiego i słonego. 60 proc. straciło powonienie. Objawy te w większości notowano u kobiet.

Wyniki swoich badań lekarze opublikowali na łamach medycznego periodyku "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology".

Wcześniej podobne wyniki badań uzyskali lekarze z USA i Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną jednak nie ma żadnej potwierdzonej hipotezy, dlaczego koronawirus wpływa akurat na zmysły węchu i smaku.

2. Koronawirus atakuje układ nerowowy

Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym JAMA Neurology pokazują, że duża część osób zakażonych koronawirusem wykazuje objawy neurologiczne. Autorzy publikacji odwołują się do historii chorób pacjentów z Wuhan w Chinach, którzy przeszli umiarkowaną lub ciężką postać Covid-19.

Z 214 pacjentów 36,4 proc. miało rozpoznane kliniczne objawy neurologiczne. Do najczęściej odnotowywanych zaliczono: zawroty i ból głowy, obniżony poziom świadomości, drgawki. Wśród rzadziej spotykanych objawów wymieniono utratę węchu lub smaku, miopatię (stan chorobowy mięśni, który je osłabia, w efekcie prowadząc do zaniku) oraz udar mózgu.

Podobne zjawisko zaobserwowano w 2002 roku przy epidemii SARS.

Żródło: "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology"

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.