Trwa ładowanie...

Koronawirus - nietypowe objawy. Większość pacjentów z Covid-19 traci węch i smak

 Dorota Mielcarek
26.04.2020 13:50
Objawy koronawirusa
Objawy koronawirusa (Getty Images)

Opublikowane na łamach pisma medycznego "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology" badania, pokazują, że 60 proc. włoskich pacjentów z koronawirusem straciło węch, a 88 proc. miało zaburzenia w odczuwaniu smaku.

1. Nietypowe objawy koronawirusa

Większość pacjentów traci węch i nie czuje smaku podczas zakażenia koronawirusem - do takiego ustalenia doszła międzynarodowa grupa ekspertów pod kierownictwem profesor Cosimo de Filippis z uniwersytetu w Padwie na północy Włoch.

Lekarze przebadali 417 pacjentów z COVID-19, hospitalizowanych w 12 szpitalach we Włoszech, Hiszpanii, Belgii oraz Francji.

Przyglądając się objawom, jakie występowały u chorych na Covid-19, lekarze odkryli zaskakująca tendencję.

Zobacz film: "Dr Wojciech Wilk o koronawirusie w obozach dla uchodźców"

80 proc. pacjentów nie miała typowych dla grypy czy przeziębienia objawów. Większość chorych (88 proc.) zgłaszała natomiast zaburzenia odczuwania smaków. Na przykład, byli w stanie odróżnić słodkiego, gorzkiego i słonego. 60 proc. straciło powonienie. Objawy te w większości notowano u kobiet.

Wyniki swoich badań lekarze opublikowali na łamach medycznego periodyku "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology".

Wcześniej podobne wyniki badań uzyskali lekarze z USA i Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną jednak nie ma żadnej potwierdzonej hipotezy, dlaczego koronawirus wpływa akurat na zmysły węchu i smaku.

2. Koronawirus atakuje układ nerowowy

Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym JAMA Neurology pokazują, że duża część osób zakażonych koronawirusem wykazuje objawy neurologiczne. Autorzy publikacji odwołują się do historii chorób pacjentów z Wuhan w Chinach, którzy przeszli umiarkowaną lub ciężką postać Covid-19.

Z 214 pacjentów 36,4 proc. miało rozpoznane kliniczne objawy neurologiczne. Do najczęściej odnotowywanych zaliczono: zawroty i ból głowy, obniżony poziom świadomości, drgawki. Wśród rzadziej spotykanych objawów wymieniono utratę węchu lub smaku, miopatię (stan chorobowy mięśni, który je osłabia, w efekcie prowadząc do zaniku) oraz udar mózgu.

Podobne zjawisko zaobserwowano w 2002 roku przy epidemii SARS.

Żródło: "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology"

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze