Trwa ładowanie...

Cichy zabójca WZW C. Choruje już 170 mln ludzi na świecie

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to wciąż duże zagrożenie. Niewielu wie, że może zarazić się u fryzjera lub kosmetyczki, a najdotkliwiej chorobę znoszą młode kobiety. Czym grozi HCV? Jak wielu chorych nie wie o zakażeniu?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Miliony chorych

Statystyki mówią nawet o 170 mln chorych na świecie. Utrata apetytu, uczucie przewlekłego zmęczenia, mdłości, chudnięcie, bóle mięśni i stawów oraz objawy żółtaczki to symptomy ostrego przebiegu infekcji wirusem HCV. Na te objawy najczęściej skarżą się młode kobiety, które zostały zakażone.

Nierozpoznana infekcja może doprowadzić do marskości wątroby lub rozwoju nowotworu. Rocznie rozpoznaje się nawet 4 miliony nowych zachorowań. Każdego roku choroba powoduje 350 tys. zgonów.

Jak podają eksperci z projektu ”Zapobieganie zakażeniom HCV”, który jest prowadzony pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, w Polsce poziom zakażeń wynosi blisko 2 proc. czyli co 50. osoba może być nosicielem lub chorym.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C stanowi jeden z najpoważniejszych problemów epidemiologicznych w zakresie chorób zakaźnych w Polsce” - ostrzegają specjaliści z Programu.

W Polsce ilość zakażonych można szacować na około 700 tys. osób. Rocznie przybywa od 2,5 do 3,5 tys. nowych rozpoznań. Zgony z tego powodu podaje się na poziomie blisko 120 rocznie w skali kraju, ale uważa się, że to niedoszacowane dane.

Niepokoi fakt, że około 80 proc. nosicieli nie wie o zakażeniu wirusem HCV. Jak uświadamiać Polaków?

- Prowadzimy badania dotyczące rozprzestrzenienia się choroby. Jeśli chodzi o HCV, to te akcje edukacyjne są jedne z najistotniejszych, ponieważ przeciw chorobie nie ma szczepionki. Jest o tyle dobrze, że już są skuteczne leki, które powodują eliminację wirusa z organizmu - mówi WP abcZdrowie dr hab. n.med. Bogumiła Litwińska z Laboratorium Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Czy obserwujemy wzrost liczby zachorowań?

- Nie ma istotnych zmian w ilości wykrywanych zachorowań w stosunku do poprzednich lat. Jeśli są zauważalne, to w dużym stopniu zależą od aktualnego modelu testowania, tzn. komu zleca się badanie w tym kierunku i czy są dostępne jakieś duże akcje społeczne, czy są darmowe testy. Wtedy mogą być wahania w liczbie także wyników dodatnich, bo wiadomo, że im więcej osób jest badanych, tym więcej tych bezobjawowych zakażeń można wykryć - mówi lek. med. Małgorzata Stępień z Zakładu Epidemiologii przy Państwowym Zakładzie Higieny.

Badanie na HCV można wykonać wyłącznie intencjonalnie. Nie jest to badanie wykonywane przez laboratoria przy okazji np. morfologii, czyli nawet badając regularnie krew, ale nie ukierunkowując badań pod kątem HCV, możemy żyć zarażeni, nie wiedząc o tym.

- Trzeba mieć odrębne skierowanie na te badania. Badanie w kierunku zakażenia HBV, czyli wirusem zapalenia wątroby typu B, to jest badanie antygenu HBS i jest dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej, w ramach świadczeń gwarantowanych, natomiast badanie przeciwciał anty-HCV nadal w tym pakiecie się nie znalazło - zaznacza Małgorzata Stępień i dodaje: - Te badania są dostępne w bardzo wielu laboratoriach komercyjnych i nie ma większych problemów z wykonaniem ich, jeśli jest takie zapotrzebowanie.

Zobacz też: Przełom w leczeniu chorych z HCV

2. W jaki sposób można się zarazić?

Większość chorych zaraża się podczas iniekcji narkotyków, jednak zdarzają się również zakażenia powodowane zabiegami medycznymi. Operacje, zastrzyki, wizyty u dentysty, badania endoskopowe, dializy, pobrania krwi, transplantacje, transfuzje – to najczęstsze przyczyny nowych zakażeń.

Warto wiedzieć, że do zarażenia HCV może również dojść podczas zabiegów kosmetycznych, u fryzjera lub barbera, jeśli dojdzie do skaleczenia, w warunkach domowych przy używaniu wspólnych z nosicielem przyrządów do manicure, pedicure lub depilacji i golenia. Sytuacje ryzykowne to także przekłucia, piercing i tatuowanie ciała. W przypadku stosunków seksualnych ryzyko wiąże się z uszkodzeniem naskórka lub błon śluzowych.

Bójki i sporty kontaktowe również niosą ryzyko zakażenia. W przypadku udzielania pierwszej pomocy także należy dbać o profilaktykę, aby nie doszło do niezabezpieczonego kontaktu z krwią osoby poszkodowanej. Wśród sytuacji potencjalnie ryzykownych wymienia się również okres ciąży i poród. Przez matkę-nosicielkę statystycznie co 10. płód zostaje zakażony, niezależnie od zastosowanych leków. Podczas porodu ryzyko przeniesienia choroby na noworodka wzrasta. Ponadto, karmienie piersią może prowadzić również do przekazania wirusa dziecku.

3. Szanse na wyleczenie

Współcześnie leczenie może być skuteczne, a chorzy mogą normalnie funkcjonować. Codzienne życie z osobą zarażoną, jeśli nie dochodzi do kontaktu z krwią, nie jest niebezpieczeństwem dla pozostałych domowników.

Im szybciej podejmie się diagnostykę i właściwą terapię, tym większe szanse na wyleczenie zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w wątrobie.

Zobacz też: HCV - metoda ilościowa i jakościowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.