45-letnia dziennikarka zmarła na raka płuc. Choroba rozwijała się w ukryciu
45-letnia Emily Morgan była redaktorką ITV News. Rodzina i przyjaciele nie mogą się pogodzić z jej śmiercią. Chcą, by jej historia przyczyniła się do zwiększenia świadomości na temat jednego z najczęstszych nowotworów - raka płuc.
1. Zmarła po krótkiej walce z rakiem płuc
Dziennikarka telewizyjna Emily Morgan specjalizowała się w tematyce zdrowotnej i naukowej. Jej choroba była dla bliskich i dla niej samej ogromnym szokiem, tym bardziej, że wszystko potoczyło się błyskawicznie. Podczas pandemii COVID-19 Morgan odwiedzała szpitale i przygotowywała wywiady z lekarzami i relacje z pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.
Jej najbliżsi w pożegnaniu piszą, że zmarła po krótkiej walce. 45-latka zachorowała na raka płuc. To jeden z najczęściej występujących na świecie nowotworów.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że jest drugim rakiem pod względem częstości występowania - zaraz po raku prostaty u mężczyzn i po raku piersi w przypadku kobiet.
W Polsce w 2019 r. rozpoznano 13 819 zachorowań wśród mężczyzn i 8 480 wśród kobiet. Rak płuc jest bardzo źle rokującym nowotworem, co roku z jego powodu umiera ok. 20-23 tys. Polaków.
2. Rak płuc - objawy
Choroba, jak bywa w przypadku wielu nowotworów, długo nie daje objawów lub wywołuje mało charakterystyczne dolegliwości. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?
Objawy raka płuc:
- kaszel, który nie ustępuje po trzech tygodniach,
- nawracające infekcje,
- odkrztuszanie krwi,
- ból podczas oddychania lub kaszlu,
- uporczywa duszność,
- uporczywe zmęczenie lub brak energii,
- utrata apetytu lub niewyjaśniona utrata masy ciała.
Eksperci zwracają uwagę również na mniej charakterystyczne sygnały, które zgłasza część chorujących na ten typ nowotworów, jak zmiany w wyglądzie palców, trudności w przełykaniu, świszczący oddech, ochrypły głos, obrzęk twarzy lub szyi, uporczywy ból w klatce piersiowej lub barku.
Lekarze wskazują, że palenie papierosów odpowiada za siedem na 10 przypadków choroby, ale chorują też bierni palacze. Dym tytoniowy zawiera ponad 60 różnych substancji toksycznych, które są rakotwórcze. Wyliczono, że osoby palące 25 papierosów dziennie mają 25 razy większe ryzyko zachorowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.