Trwa ładowanie...

6 oznak, że z twoim okresem jest coś nie tak

Dyskomfort odczuwany podczas menstruacji nie jest rzadkością, zwłaszcza w przypadku młodych kobiet. Choć wiele z nas bóle o dużym natężeniu zrzuca na karb natury własnego ciała, okazuje się, że dolegliwości związane z miesiączkowaniem mogą sygnalizować poważny zdrowotny problem. Kiedy sygnały dawane przez ciało powinny nas zaniepokoić?

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

spis treści
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

1. Ból menstruacyjny utrudnia normalne funkcjonowanie

Jeśli ból brzucha podczas okresu jest tak silny, że ciężko ci wstać z łóżka, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Chociaż dolegliwości tego typu doświadcza aż jedna na pięć kobiet, objawów tych nie można uznać za normalne. Mogą one świadczyć o nieprawidłowościach w budowie macicy, zaburzeniach hormonalnych czy różnego typu chorobach dróg rodnych – infekcjach czy mięśniakach macicy. Przyczyną bólu może być także stosowana forma antykoncepcji, np. spiralka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Ból w okolicach miednicy nie tylko podczas miesiączki

Silny ból w okolicy lędźwiowej części kręgosłupa odczuwany w różnych fazach cyklu może świadczyć o poważnym schorzeniu ginekologicznym
Silny ból w okolicy lędźwiowej części kręgosłupa odczuwany w różnych fazach cyklu może świadczyć o poważnym schorzeniu ginekologicznym

Dyskomfort w okolicach dolnych partii pleców odczuwany tuż przed okresem i podczas kilku pierwszych jego dni jest całkowicie normalny. Jeżeli jednak ból lędźwiowej części kręgosłupa pojawia się w różnych momentach cyklu, powinnyśmy zgłosić się do ginekologa. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak bolesne oddawanie moczu, ciągłe zmęczenie, nawracające bóle głowy czy wzdęcia i zaparcia. Symptomy te mogą świadczyć o endometriozie – schorzeniu, w przebiegu którego błona śluzowa macicy znajduje się poza jej jamą.

3. Skurcze menstruacyjne trwają dłużej niż 3 dni

Krwawienie menstruacyjne trwa najczęściej od 3 do 7 dni, jednak nie jest normalne, by silny ból wywołany przez skurcze odczuwany był w ciągu całego tego czasu, a już na pewno nie po jego zakończeniu. Zdarza się, że ból promieniuje do podbrzusza i miednicy, czemu towarzyszy nieprzyjemne uczucie ciężkości, a do tego nudności, wymioty, bóle kręgosłupa i głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet stany depresyjne. Objawy tego typu mogą wskazywać na zespół bolesnego miesiączkowania, dlatego najlepiej skonsultować je z lekarzem.

4. Przedłużają się przerwy między kolejnymi krwawieniami

Za wydłużenie cyklu najczęściej odpowiadają zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego, które wymagają konsultacji lekarskiej
Za wydłużenie cyklu najczęściej odpowiadają zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego, które wymagają konsultacji lekarskiej

W sytuacji, kiedy miesiączka pojawia się rzadziej niż co 31 dni, nasze cykle mogą przebiegać bezowulacyjnie. Winne są najczęściej zaburzenia hormonalne, za które odpowiada nieprawidłowa praca przysadki mózgowej. Do wydłużenia cyklu dochodzi najczęściej na skutek niedoboru progesteronu w drugiej fazie – zwykle zaleca się wówczas zażywanie leków hormonalnych. Wydłużenie cyklu może być także spowodowane chronicznym stresem.

5. Miesiączki są obfite

O tym, że miesiączka jest zbyt obfita, świadczy nie tylko duża ilość zużywanych w ciągu doby podpasek czy tamponów, ale i krwawienie trwające ponad 7 dni. Aby zidentyfikować źródło problemu, lekarz zaleca zazwyczaj wykonanie badań hormonalnych, a także USG macicy. Leczenie natomiast dostosowane jest do rodzaju schorzenia, którym w takiej sytuacji mogą być np. polipy czy wspomniana endometrioza.

6. Miesiączki są zbyt skąpe

O skąpym miesiączkowaniu mówimy wówczas, gdy krwawienie trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin, a ilość zużywanych w ciągu doby podpasek jest niewielka. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego problemu – zespół policystycznych jajników, zapalenie narządów rodnych, zbyt niski poziom estrogenów czy uszkodzenie śluzówki macicy. W tym przypadku ginekolog również zaleca wykonanie badań pod kątem poziomu hormonów, USG, a także endoskopowe badanie macicy.

Źródło: infertility.about.com

Zobacz także:

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.