9 wskazówek dietetycznych, które należy ignorować

Wśród wskazówek dietetycznych, których nie należy wprowadzać w życie, wymienia się m.in. zakaz podjadania, wyeliminowanie z diety owoców, liczenie kalorii i niezwracanie uwagi na wartości odżywcze produktów. Wiele z nich nie tylko nie przynosi upragnionych rezultatów. Ich przestrzeganie może skutkować efektem przeciwnym do oczekiwanego. Których porad dietetycznych nie należy przestrzegać?

„Jedz produkty, które nie zawierają tłuszczów i cukru”

Jeżeli wyeliminujemy z jadłospisu pokarmy tłuszczowe, posiłki będą mniej sycące, a my szybciej odczujemy głód albo zjemy porcję o większej objętości. Ponadto jeśli na opakowaniu danego produktu znajduje się informacja, że nie zawiera on cukru, nie znaczy to, że jest on zdrowy. Często w jego zastępstwie dodaje się tłuszcz lub sól.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

8 kroków do optymalnej diety

Spożywając większą ilość białka, wpływamy korzystnie na metabolizm, co ułatwia wprowadzanie kolejnych zmian w kwestii nawyków żywieniowych. Proteiny w...

„Nie oszukuj na diecie odchudzającej”

Co to oznacza? „Nie jedz produktów spoza ustalonego zdrowego jadłospisu”. Cheat meal jest wskazany, o ile nie odbywa się zbyt często (wprowadzamy go po 2 tygodniach diety, przeprowadzamy raz w tygodniu, nie może być to pierwszy ani ostatni posiłek dnia), by łatwiej było wytrwać w postanowieniach diety. Jeżeli zrobimy kilka odstępstw od głównych zasad odchudzania, nie wpłynie to negatywnie na naszą sylwetkę.

„Nie podjadaj między posiłkami”

Ta zasada dotyczy jedynie przekąsek niezdrowych i kalorycznych. Inaczej jest w przypadku warzyw, owoców czy tych produktów, które dostarczają cennych składników: białek, zdrowych tłuszczów i błonnika, na przykład marchewki z hummusem. Tego typu niewielkie objętościowo posiłki zapobiegają napadom głodu, utrzymując poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Jeśli zrezygnujemy z przekąski między obiadem a kolacją, stężenie cukru spanie, a zatem wieczorem zjemy więcej niż potrzebujemy.

„Zrezygnuj z jedzenia owoców”

Nie ma potrzeby eliminowania owoców z diety, mimo że są bogate w cukry. Można je potraktować jako zdrowszy zamiennik słodyczy. Pamiętajmy, że owoce to źródło witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego — składnika, który jest odpowiedzialny za spowolnienie tempa wchłaniania cukrów.

„Jedz wyłącznie produkty pochodzące z upraw ekologicznych”

Wiemy dobrze, że żywność ekologiczna jest zdrowa, gdyż do jej wyprodukowania nie używa się pestycydów czy antybiotyków. Dlaczego jednak nie należy po nią sięgać bez zastanowienia? Fakt, że dany produkt jest ekologiczny, nie oznacza, że jest niskokaloryczny. Pamiętajmy, że zdrowe ekosery, które są dostępne na sklepowych półkach, mają z reguły taką samą wartość energetyczną jak pozostałe tego typu produkty.

„Ważna jest tylko liczba kalorii, którą dostarcza produkt”

Przygotowując posiłki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, ile kalorii dostarczają, ale również jakie cenne składniki zawierają: witaminy, składniki mineralne, zdrowe tłuszcze, błonnik. Kawałek awokado, którego wartość energetyczna wynosi 100 kcal, nie jest równy batonikowi o takiej samej kaloryczności. Ten pierwszy wspomaga odchudzanie i spala tłuszcz, drugi jest głównie źródłem cukrów i powoduje przyrost tkanki tłuszczowej.

„Dieta X skuteczna w każdym przypadku”

W przypadku jednej osoby sprawdzi się dieta dr Dąbrowskiej, innej osobie nadmiar kilogramów pomoże zgubić dieta 1000 kalorii, a u kolejnej zda egzamin dieta śródziemnomorska. Nie istnieje dieta odchudzająca idealna dla każdego, ponieważ w utracie masy ciała odgrywają rolę różne elementy takie jak: płeć, uwarunkowania genetyczne, tempo metabolizmu czy styl życia. To, że dieta X pomogła schudnąć koleżance, nie oznacza, że przyniesie również dobre rezultaty w naszym przypadku.

„Sałatki odchudzają”

To stwierdzenie jest prawdziwe wyłącznie wtedy, gdy składniki sałatki są zdrowe i niskokaloryczne. Komponując posiłek, należy zwrócić uwagę na dodatki, które (oprócz warzyw i owoców) wzbogacają jego smak. Jeżeli uzupełnimy sałatkę o grzanki lub sos majonezowy, wzrośnie jej wartość energetyczna. Te pierwsze najlepiej zastąpić nasionami chia (są bogate w zdrowe tłuszcze, które pomagają organizmowi wchłonąć witaminy zawarte w warzywach), a majonez (łyżka dostarcza 166 kalorii) - sosem na bazie jogurtu naturalnego.

„Ćwiczenia powodują, że jemy więcej”

Regularny trening to recepta na szczupłą sylwetkę i zdrowy organizm. Wzmacnia kości i poprawia pracę układu krążenia. Co prawda, po wyczerpujących ćwiczeniach odczuwamy głód, ale nie oznacza to, że musimy go zaspokajać dużymi porcjami niezdrowej żywności. Po treningu warto zjeść posiłek złożony z białek i węglowodanów. Pomoże on zregenerować siły po ćwiczeniach, przyspieszy metabolizm, a także wzmocni organizm.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porady dietetyczne dla odchudzających się
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Co jeść na mieście podczas diety?

Co jeść na mieście podczas diety?

Woda przed posiłkiem Przed posiłkiem zamów wodę z cytryną. Picie wody hamuje nieco głód, nawadnia organizm po długim dniu i dostarcza energię. Szklanka wody zapewni, że będziesz ściślej trzymać się wyznaczonych zasad przy zamawianiu posiłku. Zamiast wina...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Zdrowe produkty odżywcze

Zdrowe produkty odżywcze

Różnice w stylu życia nie są tak ważne w procesie długoterminowego przybierania na wadze, jak zmiany w diecie. Najważniejsze jest spożywanie zdrowych, świeżych produktów, które pomogą utrzymać pożądaną wagę na dłużej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Podjadanie w nocy

Podjadanie w nocy

Naukowcy przekonują, że podjadając w nocy, tyje się dwa razy szybciej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

węglowodanów. W dodatku podzielone są na porcje, dlatego łatwiej jest kontrolować to, ile się ich zje. Pałeczki serowe to wspaniała dietetyczna

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Aktywne odchudzanie brzucha

Aktywne odchudzanie brzucha

W odchudzaniu najważniejsze jest stosowanie się do dewizy: ruszaj się przy każdej okazji.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Przekąski, które spalają tłuszcz

Przekąski, które spalają tłuszcz

W czym tkwi tajemnica Nie ma posiłków, które dosłownie spalają tłuszcz w momencie, gdy je jesz. Natomiast mądry dobór składników pozwala na rozsądne gospodarowanie energią, którą dostarczamy swojemu organizmowi. Susan Bowerman, uznany dietetyk, zaleca,...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

Zdrowy styl życia Bądźmy szczerzy - żaden produkt magicznie nie sprawi, że tłuszcz zniknie, ale niektóre produkty pomagają stracić na wadze i ją utrzymać. Przykładowo, niektóre z nich są pełne błonnika, który przedłuża uczucie sytości, przez co unika...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Zacznij posiłek od szklanki wody Wypij dużą szklankę wody, zanim usiądziesz do obiadu. Napełnienie żołądka wodą sprawi, że prawdopodobieństwo przejedzenia się będzie mniejsze. Co więcej, niektóre objawy odwodnienia mogą powodować burczenie w brzuchu,...